Rokio

Může být tento druh pomoci považován za ublížení?

Když někomu pomůžu, pomoc je vyžádaná a po provedení pomoci je daná osoba spokojena (poznámka: Myslím osoba, které pomůžu.), může se jednat někdy o ublížení?

Pokud ano, můžete uvést alespoň jeden příklad?

Nejlepší odpověď
anonym

Učebnicovým příkladem takové pomoci ublížením je eutanázie.

Je to velmi obtížná morální otázka, člověk si přeje pomoci s něčím co mu ve finále ublíží, a možná nejen jemu ale i blízkým. Přesto ale snaha myslet za něj a jednat v jeho domnělém zájmu může být stejně špatná jako snaha mu ihned vyhovět … v takových situacích je „správná cesta“ těžko rozpoznatelná, je třeba jednat rozvážně, nikoliv zbrkle a ideálně se s někým dalším nestranným poradit.

Další odpovědi
Kelt

Otázku moc nechápu, ale napadá mne asi tato situace. Budeš někoho převádět přes cestu a stoupneš mu na nohu, vyvrtneš kotník a pod. Potom jsi mu pomohl, ale zároveň i ublížil.

ivzez

Eutanázie, napomáhání k sebevraždě,
nechat se za někoho vyzkoušet,
psychologické poradenství bez odpovídající kvalifikace,
dělat za někoho úkoly pod záminkou „pomoci s učením“,
… … …