Lgee

Může být i slabší stát nezávislý?

Platí. Ale když nic není nejsilnější může pak existovat siverenita nějakeho jednoho státu? Nebo je to prostě tak že když se stát ubrání silnějšímu a nepodaří se mu zemi dobýt a ovládnout (porazit) jelikož se druhý stát dokáže bránit efektivně a má na obranu dost silné prostředky že to potencionálně silnějšímu nevyplatí. Je takový stát nadále suverení i když je třeba 10–50× slabší?

Přiklad: Francie proti USA.
Francie má 200 jadernych hlavic, USA 8000. Armáda ne moc srovnatelná ale přesto i francouzská neobyčejně silná, je Francie proti USA suverenní pokud se dokáže se svoji slabší silnou ubránit a zachovat si svou nezávislost? Dá se pak mluvit o Právu silnějšího?

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Jasně, že může.
A co teprve takové Monako vůči Francii nebo kterémukoli jinému státu? Malý knížecí stát o velikosti malinkatého města.

Další odpovědi
Drap

Může

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

PwpaAvatonu – to těžko, ale pokud má stát dost sily na efektivni obranu tak do jeho porážky by stále relativně suverenni byt mel ne?

PepasAvalonu

Stát může být rozlohově menší, může mít menší armádu, míň jaderných zbraní a může se zdát slabší, ale nikdo neříká, že by musel proti na první pohled silnějšímu nepříteli prohrát. Za celou zaznamenanou historii je nespočet případů, kdy „slabší“ (dokonce drtivě) porazil „silnějšího“. Slabší, co do ekonomiky a bohatství, počtu obyvatel, rozlohy, počtu vojska – dokonce i třeba vybavení a tak dále. Výsledek by rozhodl až skutečný střed, vše ostatní jsou jen pravděpodobné odhady (které vůbec nemusí být pravděpodobné a v realitě může být vše jinak). Takové bitvy a války prohráli i ti s nejsilnějším a početnějším vojskem a to kolikrát třeba jen proto, že mu velel idiot.
Suverenitu ten slabší stát má. Nechápu, proč se na to pořád ptáš. Suverenita se dá chápat různě.

Lgee

No Velká birtánie vážně USA porazit nemůže :D Proto se ptám zda do zničení, poražení je i Velká británie i když je to třeba proti supervelmoci suverenní, prostě dokuď není zničená, poražená nebo nad ní nemá USA moc (zákonodarnou­,ústavní apod)

PepasAvalonu

Že zrovna ze všech zmiňuješ VB, která má z Evropy snad největší šance. Hlavně na válečném poli.
Ta tvoje rozhodnost (zatvrzelost) je až dojemná. A tvá neochvějná víra v neporazitelné USA je trochu k smíchu. Je to supervelmoc, ale není neporazitelná. Což mnohokrát „dokázali“. Nikdo není neporazitelný a USA tím tuplem ne. Ani nemají největší vojenský/válečný potenciál.
A o silnějším soupeři (vítezi) rozhodne až přímý konflikt, střet. Klidně i Česko, popřípadě Československo by MOHLO (!!) mít šanci proti některé supervelmoci. Ovšem nemá ji, ale navzdory počtu obyvatel a velikosti armády by MOHLO. To by ale vyžadovalo jinou správu a organizaci.

Lgee

protože vždy je něco silnějšího.

PepasAvalonu

Já bych teda „jisto jistně“ při ozbrojeném konfliktu a případné válce fandil VB.

Lgee

No tak ještě trošku jinak, když by se celý svět spojil třeba proti Británii, tak by se dalo mluvit o suverenním státu do té doby dokuď by nebyl poražený nebo ovládnutý? samozřejmě žádný stát není plně suverenní, tlak by byl šílený ale mám na mysli základní suverenitu.

PepasAvalonu

Pokud by se podle tvé šílené, neproveditelné představě o spojení celého světa proti VB uskutečnilo, tak ano. VB by byla suverénní dokud by nebyla poražena (vojensky) nebo pokudy by ostatní dali VB podmínky a VB by nechtěla bojovat, protože by byl výsledek zřejmý, tak by byla přinucena příjmout podmínky, ve kterých by přišla o svou suverenitu. Záleží, co by následovalo pak co konkrétně by ostatní po VB chtěli. Tu suverenitu by mít mohla a nemusela – podle toho, co by chtěli ostatní. A VB by to musela příjmout. Teda pokud by nevyhrála proti celému světu. :D Pokud by ji chtěli ostatní ovládnout, popřípadě jí diktovat/rozka­zovat, tak už by suverénní nebyla…

Lgee

A pokud by všechny státy/ případně nějaká založená organizace ten stát neuznávaly tak by byla také suverenní do její porážky?

Lgee

Napsal sem jediný stát v EU který je suverenní, nejde o to zda by mohlo či nemohlo vyhrát ale hlavně o to zda jde mluvit o suverenitě.

PepasAvalonu

A VB není členem EU. Trochu jsi zaspal. :P

PepasAvalonu

*střet