existuje

Může být Bůh dobrotivý a všemohoucí současně, když neodstraní zlo?

Bývá řečeno, že ďábel je původcem zla, že s ním je třeba bojovat. Bůh jej zničit buď nechce, nebo nemůže. Tak jsou nevinní vystaveni velkým krutostem.
Někteří mluví tak, že Bůh „neplánoval“ vznik ďábla. Je-li vševědoucí, musí vědět, co nastane. O každém z nás ví, jak skončíme u posledního soudu. Jinak by nebyl vševědoucí.
Mé všetečné dotazy mizí, což mne mrzí.

Odpovědi
Drap

Víra slouží k něčemu jinému, než k filozofování.

Možná by bylo vhodné, kdybys hledal pro své bláboly jiné stránky.

led

Nedá se odpovědět, Písmo to neřeší.

Označenú odpoveď nepovažujte za smerodatnú…
Než vložíte otázku s anketou, poriadne si ju premyslite.
Pokiaľ vkladáte anketu na filozofickú otázku, dajte možnosť aj inej odpovede. Do ankety môžte vložiť „predpísať, ponúknuť“ 6 odpovedí, vložili ste 5 definovaných odpovedí, teda ostala možnosť na vloženie „jiná odpověď“

K otázke:
Podľa veriacich v Boha, Boh je vševedúci a ako taký vedel, že ak má prekročiť svoj tieň a vyvíjať sa, potrebuje svoj protiklad. Ak by mal len anjelov a ľudí veriacich v Jeho neomylnú múdrosť, tí by ho nikdy neupozornili na Jeho chyby a omyly.

Berme Satana a Boha ako protiklad, ktorý sa skrýva v každom človeku. Len vďaka tomu sa človek vyvíja.
Čo je to dialektika bližšie https://www.go­ogle.sk/search?q=di­alektika+v%C3%BDvo­ja&oq=dialekti­ka+v%C3%BDvoja&i­e=UTF-8

ivzez

Nedá se odpovědět, Písmo to neřeší.

Nedá se odpovědět nikoliv kvůli tomu, že by to Písmo neřešilo,
nýbrž kvůli tomu, že v anketách nedáváte „jinou možnost“.

Nikdo nenahlašuje všetečné otázky, jenom otázky, které se nedrží pravidel.

Lukes888

Víra slouží k něčemu jinému, než k filozofování.

diskusss

Víra slouží k něčemu jinému, než k filozofování.

Ani samotná víra nestačí, důležitá je zkušenost

aliendrone

Boha máme ctít, ale neznáme jej dost.

Celý problém je v dogmatice abrahámovských náboženství. Je fuk jestli uznáváš křesťanského Hospodina, Alláha nebo Jahveho – vždycky se dostaneš do slepé uličky paradoxů či protichůdných tvrzení.

Domyslels do důsledků myšlenku nijak neomezené vševědoucnosti boha? Znamená to, že neexistuje svobodná vůle, všechno je předem dané a nic se nemůže změnit či stát jinak, než je předurčeno. V souvislosti s boží všemohoucností to ve finále znamená, že bůh je prvotním činitelem nejen dobra, ale i VŠEHO ZLA!

Podle mne NENÍ smyslem člověka v boha věřit (to je dobré jen pro otroky, protože to z lidí DĚLÁ otroky), nýbrž Boha HLEDAT! A tady ti žádná bible, korán či tóra nepomůže, protože ty slouží úplně něčemu (někomu) jinému.

BTW – když v anketě DOKONALE nevyčerpáš všechny možnosti odpovědí, VŽDYCKY dej možnost „Něco jiného“. Teď si MUSÍM vybrat něco, co neodpovídá mému názoru, abych mohl vložit odpověď – což je dost blbé!!! :(

medved007

Víra slouží k něčemu jinému, než k filozofování.

Pokud budeme vycházet z toho, že Bůh existuje a je všemohoucí, to ještě neznamená, že bude svojí všemohoucnost vždy uplatňovat.
Pokud například moje dítě nebude umět vypočítat příklad, můžu to udělat za něj, jsem toho schopen. Ale neudělám to z lásky k němu, protože chci, aby se to dítě naučilo počítat. Pokud třeba někde z lumpárny rozbije okno, můžu jít za majitelem, omluvit se mu a zaplatit škodu. Ale neudělám to z lásky k němu – chci, aby se omluvilo dítě a ne já za něj, a třeba se bude ze svého kapesného podílet na úhradě.
Jak chápu křesťanské vidění Boha, tak dal vzniknout člověku, aby s ním měl vztah. Ale ten je cenný, pokud se pro něj člověk rozhodne sám a dobrovolně. Bůh nám tedy nechává z lásky k nám svobodnou vůli, což se ale vůbec nevylučuje s všemohoucností. Pak teprve má cenu náš dobrovolný opravdový a upřímný zájem o Boha.