Avatar uživatele
Lgee

Musí být bůh vždycky všemohoucí?

Musí být bůh za každého předpokladu všemocný a vševidicí nebo nemusí být úplně dokonalý ve všech směrech
Obrázek; pixabay.com

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 2277 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Anikitos

Ptáš se na otázky, na které si lidé ptají posledních cca 2 000 let. Proto se taky rozdělují – na katolíky, evangelíky, pravoslavné atd..

Je spousta odvětví a spousta názorů , někteří říkají že Bůh stvořil svět, ale do jeho řízení už nezasahuje, pak jiní že zasahuje naprosto do všeho; někdy je všemohoucí, jindy zas ne.. atd atd… má to i své názvy – pokud se chceš dozvědět víc měl bys studovat teologii. ;)
Ale nedoporučuji ti to.

Jeho vlastnost je hlavně neexistující – (tedy pokud je to vlastnost). :'D

Upravil/a: Anikitos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Všemohoucí, vševědoucí a vševidoucí.

Rouhačská otázka!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Bůh dokáže jen to, co je možné a reálné. Nedokáže vytvořit třeba hranatý kruh.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jak píše Anikitos – tisíce let si stímhle problémem lidé lámou hlavu.
Osobně ve všemohoucnosti a vševědoucnosti Boha spatřuji největší problém v existenci „mé vlastní svobodné vůle“. Mám ji NEBO nemám? (myslet si můžu, že ano, to ovšem neznamená nezbytně, že je to pravda)

Pokud platí, že Bůh je vševědoucí, všemocný, pak NEMÁM ŽÁDNOU svobodnou vůli a všechno ostatní postrádá smysl. Na druhou stranu – pokud svobodnou vůli skutečně MÁM, vylučuje to výše zmíněné atributy Boha. Samozřejmě je zde možnost „víry“ – ta umožňuje JAKÝKOLIV nesmysl! :(

Toto je asi NEJZÁSADNĚJŠÍ argument PROTI boží existenci (podle mne). Osobně se domnívám, že prostě MUSÍ jít o chybu v sémantické definici – něco ve stylu „rovnoběžky se NIKDY NEPROTÍNAJÍ nebo se PROTÍNAJÍ v nekonečnu“ – což je TOTÉŽ) Bertrand Russell na tomto poli odvedl vynikajcí práci, ze které by se dalo vycházet a dost možná i vyřešit tento paradox, chce to ale asi lepší mozek, než má Aliendrone, protože celá LÉTA jsem s tím nehnul. (jediná útěcha je, že ani nikdo jiný) ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
medved007

Pokud budeme vycházet z toho, že Bůh existuje a je všemohoucí, to ještě neznamená, že bude svojí všemohoucnost vždy uplatňovat.
Pokud například moje dítě nebude umět vypočítat příklad, můžu to udělat za něj, jsem toho schopen. Ale neudělám to z lásky k němu, protože chci, aby se to dítě naučilo počítat. Pokud třeba někde z lumpárny rozbije okno, můžu jít za majitelem, omluvit se mu a zaplatit škodu. Ale neudělám to z lásky k němu – chci, aby se omluvilo dítě a ne já za něj, a třeba se bude ze svého kapesného podílet na úhradě.
Jak chápu křesťanské vidění Boha, tak dal vzniknout člověku, aby s ním měl vztah. Ale ten je cenný, pokud se pro něj člověk rozhodne sám a dobrovolně. Bůh nám tedy nechává z lásky k nám svobodnou vůli, což se ale vůbec nevylučuje s všemohoucností. Pak teprve má cenu náš dobrovolný opravdový a upřímný zájem o Boha.

Nový příspěvek