Musím se přiznat,že mám „modrý pupek“.Narodila jsem se totiž v Táboře.Víte jak tato pověst vznikla a proč?

Doplňuji:
Nám ve škole říkali,že u řeky(Lužnice),ve čtvti zvané Fišlovka se vydělávaly kůže pomocí modré skalice a pak je to o těch zástěrách na břiše.Vzhledem k tomu,že se jedná o období,které jsem už nezažila :D,tak netuším jakou měli tehdy koželuhové technologii.O hy­permanganu se nikdo,asi logicky nezmiňoval.Já si jen vzpomínám,že naše parta s fišlováky bojovala…:D

Nejlepší odpověď
briketka10

Tohle sice není pověst, ale je to také zajímavé:

Co znamená rčení „Táboráci s modrým pupkem“?

Toto označení rodilých Táboráků se ujalo cca v 18. století, díky převládajícímu řemeslu v Táboře – a to byli koželuzi !

A protože při čištění zvířecích kožek pro další zpracování používali roztok hypermanganu a kvůli jeho charakteristické modré barvě a faktu, že jejich zástěry byly vždy silně obarveny namodro v oblasti břicha ( od toho, jak si opírali kožky o břicho, aby je mohli řádně vypnout do rámu a přitom se
pochopitelně zamazali modrou skalicí

( hypermanganem ) – tak vznikl název pro Táborské – „modrý pupík, nebo pupek “.

viz článek – odstaveček vpravo
http://www.ta­niassecret.cz/ta­bor/povesti-z-tabora/

Doplňuji:
ad mosoj jestli mi dalo osazenstvo body nebo nedalo, brambory nebrambory.. za to já bohužel nemůžu a to co se píše v článku jsem si taky nevymyslela je to tam napsaný, jen jsem text zkopírovala a vložila odkaz jak káže kodex :D

Další odpovědi
Conchus

Samozřejmě, že hypermangan není modrá skalice. První je manganistan draselný (je spíše fialový než modrý) a používá se jako oxidační činidlo. Druhý je síran měďnatý (jeho krystaly i vodný roztok jsou opravdu výrazně modré). Při zpracování kůží se nepoužívá ani jedna chemikálie. pouze síran měďnatý byl dobrý prostředek pro barvení kůží. Takhle se to píše ve Wikipedii a tak mě to učili v minulém století na naší chemické škole.

mosoj

Nevěřím, ukaž !
Doplňuji:
Chtěl jsem napsat že jsem ještě modrý hypermangan ( manganistan draselný) neviděl, ale Conchus to rozsekl. Zda byla míněna modrá skalice ( síran měďnatý) nevím.
Při činění kůže se používá kamenec chromitodraselný, který je víceméně bezbarvý.
To ovšem zdejšímu osazenstvu nevadí aby se sázely palce jako brambory a pak všichni ujišťovali jak to myslí dobře!

01Ricco

I já mám modrý pupíček:-) a briketce10 musím dát za pravdu. Pouze se mi na její odpovedi nezdá ta asociace modrá skalice a hypermangan to jsou dvě odlišné sloučeniny a není to to samé.

mosoj

Tak teď jsem si přečetl ten odkaz a musím konstatovat že ten co psal ten sloupeček napravo snad ani nevěděl jak se jmenuje.

anonym

No ano,asi tak nějak…Ale stejně mě občas zarazí,že i na jiném konci republiky když řeknu,že jsem z Tábora,tak se mě často zeptají,zda-li mám modrý pupek.Koželužny přeci jistě bývaly i jinde,tak proč je ten modrý pupek spojený s tím Táborem? Možná opravdu jen tam používali tu skalici?