Avatar uživatele
anonym

Musím se přiznat,že mám „modrý pupek“.Narodila jsem se totiž v Táboře.Víte jak tato pověst vznikla a proč?

Doplňuji:
Nám ve škole říkali,že u řeky(Lužnice),ve čtvti zvané Fišlovka se vydělávaly kůže pomocí modré skalice a pak je to o těch zástěrách na břiše.Vzhledem k tomu,že se jedná o období,které jsem už nezažila :D,tak netuším jakou měli tehdy koželuhové technologii.O hy­permanganu se nikdo,asi logicky nezmiňoval.Já si jen vzpomínám,že naše parta s fišlováky bojovala…:D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, iceT, anonym, briketka10, anonym před 4399 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

Tohle sice není pověst, ale je to také zajímavé:

Co znamená rčení „Táboráci s modrým pupkem“?

Toto označení rodilých Táboráků se ujalo cca v 18. století, díky převládajícímu řemeslu v Táboře – a to byli koželuzi !

A protože při čištění zvířecích kožek pro další zpracování používali roztok hypermanganu a kvůli jeho charakteristické modré barvě a faktu, že jejich zástěry byly vždy silně obarveny namodro v oblasti břicha ( od toho, jak si opírali kožky o břicho, aby je mohli řádně vypnout do rámu a přitom se
pochopitelně zamazali modrou skalicí

( hypermanganem ) – tak vznikl název pro Táborské – „modrý pupík, nebo pupek “.

viz článek – odstaveček vpravo
http://www.ta­niassecret.cz/ta­bor/povesti-z-tabora/

Doplňuji:
ad mosoj jestli mi dalo osazenstvo body nebo nedalo, brambory nebrambory.. za to já bohužel nemůžu a to co se píše v článku jsem si taky nevymyslela je to tam napsaný, jen jsem text zkopírovala a vložila odkaz jak káže kodex :D

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Conchus

Samozřejmě, že hypermangan není modrá skalice. První je manganistan draselný (je spíše fialový než modrý) a používá se jako oxidační činidlo. Druhý je síran měďnatý (jeho krystaly i vodný roztok jsou opravdu výrazně modré). Při zpracování kůží se nepoužívá ani jedna chemikálie. pouze síran měďnatý byl dobrý prostředek pro barvení kůží. Takhle se to píše ve Wikipedii a tak mě to učili v minulém století na naší chemické škole.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Nevěřím, ukaž !
Doplňuji:
Chtěl jsem napsat že jsem ještě modrý hypermangan ( manganistan draselný) neviděl, ale Conchus to rozsekl. Zda byla míněna modrá skalice ( síran měďnatý) nevím.
Při činění kůže se používá kamenec chromitodraselný, který je víceméně bezbarvý.
To ovšem zdejšímu osazenstvu nevadí aby se sázely palce jako brambory a pak všichni ujišťovali jak to myslí dobře!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
01Ricco

I já mám modrý pupíček:-) a briketce10 musím dát za pravdu. Pouze se mi na její odpovedi nezdá ta asociace modrá skalice a hypermangan to jsou dvě odlišné sloučeniny a není to to samé.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Tak teď jsem si přečetl ten odkaz a musím konstatovat že ten co psal ten sloupeček napravo snad ani nevěděl jak se jmenuje.

před 4399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

No ano,asi tak nějak…Ale stejně mě občas zarazí,že i na jiném konci republiky když řeknu,že jsem z Tábora,tak se mě často zeptají,zda-li mám modrý pupek.Koželužny přeci jistě bývaly i jinde,tak proč je ten modrý pupek spojený s tím Táborem? Možná opravdu jen tam používali tu skalici?

před 4399 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek