Lgee

Musí se soud řídit ústavou?

Může národní soud ignorovat ústavu a vykládat MP, pokud to ústava zakazuje?

Odpovědi
Speed77

Až mi řekneš, co je národní soud… ;)
Národní soud už neexistuje. Chápu, že myslíš prostě naše soudy, ale to je prostě… no, nevad.í Ignorovat ústavu nemůže nikdo.
To tvoje MP zasahuje jen jak to ústava dovoluje. Nejde do rozporu a v daných státech platí konkrétní soudní systém/právo (a zákony), kterým se řídí. Vždy je to o dohodě a nikdo si nemůže brát z mezinárodního práva, co zrovna chce. A rozhodnutí není na soudech.
A ústava žádné mezinárodní právo nezakazuje. Pokud nějaké mezinárodní právo platí na daném státě, tah ho přijímá, akceptuje. Některá rozhodnutí příjmat nemusí a tak podobně.

Čím dál větší blbosti…

Dochy

Musí se soud řídit zákony? Pokud se řídí zákony, musí se řídit i základním zákonem země?
Pokud má být mezinárodní zákon platný na území státu pro jeho občany, pak musí být do zákonů země zapracován. Přinejmenším nějakým odkazem v lokálním zákonu…

plebs

Chyba se vloudí ovšem Ústavní by se řídit měl, ale i tak občas některá kauza skončí u Evropského

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

V hierarchii soudů a kontrolních mechanismů by si patrně nějakých hurá rozhodnutí všimli, příkladmo při odůvodnění rozhodnutí, že po dobu trvání nouzového stavu se k lidským právům nepřihlíží, byl by to revoluční výklad Ústavy, ale i soudce se může utrhnout ze řetězu🙂

quentos

No, vzhledem k tomu, že nedávno předvedla vláda, že ona se jí asi řídit nemusí… (poslední prodloužení NS bylo protiústavní, a nikdo si na to už dneska ani nevzpomene…)