zzzzz

Musí cyklista i v této bundě natáhnout ruku při odbočování, nebo stačí blinkr?

http://www.no­vinky.cz/doma­ci/345469-liberecka-univerzita-vyvinula-bundu-pro-cyklisty-sviti-a-ukazuje-smer.html¨

Zcela jistě chválím reflexní bundu, jen si říkám, jak je na tom ohledně zákona o provozu na pozemních komunikacích, ten říká, že cyklista musí natáhnout při odbočování ruku a tím dá znamení o změně směru jízdy.

Co si budeme namlouvat, polovina zákon nečetla, tak znamení nedává a ten co ho dává, tak mnohdy jen „vytočí malíček“ a odbočí:-(((

Jak myslíte, že na tom bude tato bunda, bude stačit „zapnout blinkr“?

Všem předem děkuji za odpověď:-)

Nejlepší odpověď
MK44

Mám za to, že povinnost dát znamení o odbočení rukou platí i v takovéto bundě. Jednak vozidlo tj. kolo není vybaveno směrovými světly, vybaven je cyklista, jednak vzdálenost světel, které má cyklista na zadku, nemusí být z větší vzdálenosti dostatečná k tomu, aby šlo rozeznat, zda se jedná o znamení o změně směru jízdy a v jakém směru nebo zda jde, jak píše kolega mowla, o „barevnou hudbu“. Z fotografií v odkazu není zřejmé, zda má bunda směrovky i na manžetách na zápěstí, což by asi mít měla – za ty prachy. Blikající upažená ruka by už měla být jednoznačná.

Další odpovědi
cukrar

Jelikož cyklista NENÍ vybaven směrovými světly, dle vyhlášky 341/2001, musí ukazovat paží.

marci1

Ty jooo ! Hezká cena za bundičku. Myslím, že tyto „světlušky“ se asi nechytí. Dost cyklistů nemá ani odrazku za pár korun. A stejně tu ruku bude muset zvednout ! 🙂

anonym

Spolehnul bych se na §30, pís. 3 – „Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi vozidlo vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením.“
Takže – je-li cyklista vybaven, může i jen blikat…
Ovšem – já být oním cyklistou, dal bych si pozor, aby to řidič/i za mnou nebral/i jako barevnou hudbu…
😁

setapouch

mowla: „Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi VOZIDLO vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením.“
VOZIDLO, ne jezdec. Takze hezky vyhozenych sto tacu, ale z pohledu zakona k nicemu.
Doplňuji:
Na iHned meli malou chybicku – do cenovky se jim vetrela jedna nula navic. Proto mi spadla celist.