postcd

Moto vs auto spotřeba, proč tak vysoká u moto?

Vidím, že auta mají spotřebu třeba 6litrů/100km, a tato motorka ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Yamaha_FJR_1300 ) váží snad 6–7× méně než auto a přitom má spotřebu podobnou, to má ta motorka tak špatný motor? jak je to možné?
Doplňuji:
výkon je možná 1× větší než slabší auto, ale zároveň snad 6× nižší hmotnost. tak nevím proč to tedy není třeba 3l moto oproti 6l auto

Nejlepší odpověď
Lamalam

Otáčky.

Další odpovědi
Pepa25

Ta Yamaha má motor 1,3l s výkonem 105 kW, to má úplně jiný odpich něž běžné auto, tak to musí mít i odpovídající spotřebu ..

gecco

Srovnáváš ´polozávodní´ moto a uprděné auto…
😉
Srovnej si spotřebu té motorky s nějakým sportovním modelem auta..
😉
BTW – 260 kilo suché hmotnosti (té motorky) u ´sportovních´ modelů aut není 1/6 nebo 1/7…
😉

mosoj

Z prdu kuličku neuděláš. 105 kW musíš z něčeho vytvořit !!!

cochee

Vypadá to, že na hmotnosti až tak nezáleží. O moc méně by teoreticky nebyla menší spotřeba ani u sekačky na trávu, kdybys do ní dal třináctistovku motor 😁 Třináctset ccm je prostě třináctset ccm a aby ten motor alespoň hladce běžel na volnoběh, tak do toho množství vzduchu prostě musíš vstříknout určité množství paliva, aby to se vzduchem dávalo stechiometrickou směs. Stechiometrická směs je u benzínového zážehového motoru 1 kg benzínu na 14,8 kg vzduchu.

Emefej

Dostat 105 kW z objemu 1300 cm3 musí logicky znamenat vyšší spotřebu.

mojitek

To FJR ko je celkem těžkej cesťák,těch 300 kilo je třetinová hmotnost menšího auta. Motor je podčtvercový-vysokootáčkový-před pár lety by to byl supersport co se výkonu týče.Z 0 na 100 km/h zvládne rychleji než Ferarri,Lamborghini atd-proto ta spotřeba…