anti-talent

Točí se turbodmychadlo i při neutrálu?

Vím, že turbo pohání výfukové plyny, to pak vhání více vzduchu do válců. Při jízdě je i turbo svým typickým zvukem slyšet. Jaktože ale turbo neslyším, když stojím a protáčím motor při neutrálu? To přeci taky vznikají splodiny, které míří do turba, nebo je tomu při neutrálu jinak? Na emisích mi řekli, že je dobré občas diesela prohnat a vytočit, i kvůli turbu. Jde mi o to, jestli tomu pomůžu i při tom neutrálu na místě, nebo vždy jízdou. Díky

Odpovědi
anonym

Nevím, proč „turbo na neutrál neslyšíš“, ale turbo nepozná, jestli máš zařazeno…
😉
Každopádně to, co ti řekli na emisích neznamená 2–3× protůrovat motor, ale „prohnat“*) jej ve vyšších otáčkách při provozu – třeba sportovnější jízdou někde po okreskách – časté řazení a vytáčení k horní hranici otáček, klidně hodinku (nic tím nepokazíš).
Jedná se o to, že pokud TDi ´dusíš´ v nízkých otáčkách (a navíc třeba krátkými trasami v městském provozu), ukládá se v motoru karbon – občasným provozem ve vysokých otáčkách se motor karbonu zbaví.
___
*) samozřejmě až po zahřátí na provozní teplotu – a nediv se při tom, že ti z výfuku chvílemi jde až černý kouř – to se právě zbavuješ toho ´svinstva´

Nitrol

Logicky se turbo točí i při neutrálu, jelikož motor stále běží a výfukovými plyny roztáčí turbo. Na STK měli relativně pravdu, někdy se hodí motor TDi „prohnat“ , protože pokud jezdíš v nižších otáčkách spaluje se méně kvalitně nafta a vznikají usazeniny – ty pak v realitě vidíme jako ČERNÝ ČOUD [převážně u Naftových motorů]. Ale pokud jednou za čas motor „proženeš“ tak se nečistoty dostanou ven /zatebou bude asi tma z čoudu ale jen jednorázově/ a dál motor přestane čoudit. Po nějaké době by se tato metoda měla opakovat ale netočit motor pořád ! Turbodmychadlo by se mohlo teplotou seškvařit a pak by ti odešel celý motor… asi vše potřebné, přeji hezký den ! :)

honza19hk

jakmile nastartuješ tak se točí i turbo,to že tam nemáš kvalt nemá na turbo vliv.Motor se točí,turbo taky, jen část převodovky a kola ne.