SengSS

Jak to že je spotřeba ve městě větší než na dálnici ?

Když to vezmu tak že ve městě auto nevytočím nad 3,5 K otáček ( řadím mezi 2–3 K dle situace ) ale oproti tomu když jedu na dálnici a jedu těch 130–140 tak auto točí kolem 3700–4200 otáček stále ? já měl za to že čím vyšší otáčky tím vyšší spotřeba ????…

BTW : jedná se o zážehoví klasický řadoví motor .

Nejlepší odpověď
Drap

Pomalé popojíždění, časté stání s nastartovaným motorem, rozjíždění a brždění. To všechno jsou důvody, proč je spotřeba vysoká oproti jízdě mimo město.

Další odpovědi
mojitek

Důvod je jednoduchý. Když pojedete do 3.500 ot ve městě nebo na dálnici,tak za stejný čas spotřebujete plus mínus stejně benzínu.Ovšem po dálnici jezdíte na 5. nebo 6. rychl.stupeň a tím pádem ujedte delší vzdálenost.A spot­řeba se počítá na ujeté KM… 🙂

Ar

Vysvětlení je celkem jednoduché. Při každém sešlápnutí plynovéh pedálu, je do motoru dodáváno více paliva. U karburátorových motorů se o toto starala akcelerační pumpa a u dnešních modernějších motorů se to to samé stará čidlo polohy klapky a řídící jednotka motoru. Teď si vemte kolikrát j potřeba sešlápnout plynový pedá ve městě a kolikrát na dálnici. Při plynulém provozu je pedál většinou v určité poloze a „akcelerátor“ nemusí směs obohacovat. Pokud by jste jel po dálnici,přidával a ubíral plyn, spotřeba se taky zvýší. Proto když pojedou dva lidé stejným autem, stejnou trasu a stejnou rychlostí, každý může mít spotřebu jinou.

cukrar

Seng.
je to o způsobu jízdy a taky o velikosti města. Velká spotřeba je na rozjezd vozidla.

postcd

Protože vícekrát uvádíš auto do pohybu, kdežto když jedeš setrvačností, tak není třeba tolik energie.