Dazma

Mohu žádat nějakou finanční náhradu, když mi dentální hygienistka špatně píchla injekci?

Dobrý den. Při ošetření dutiny ústní při odstraňování zubního kamene mi dentální sestra píchla injekci na znecitlivění. Po návratu domů mi otekla pravá polovina obličeje a po dvou dnech mi na obličeji vznikla modřina. Když jsem na druhý den oteklá v obličeji navštívila sestru a lékaře, tak mi řekli, že se to „jednou za tisíc případů stane“. Mohu požadovat nějakou finanční náhradu? Dokonce jsem slyšela, že setra by vůbec injekce píchat neměla, je to pravda?

Nejlepší odpověď
anonym

Ve zdravotnický zařízeních je přísně vymezeno, co může vykonat doktor, a co je oprávněna vykonávat sestra. Málokde se stane, že by vzájemně překračovali své pravomoce. Dnes je doba pro zdravotníky natolik špatná, že čekám na den, kdy nebudou chtít pacienty ošetřovat vůbec ze strachu, aby se nedostali kvůli jakékoliv komplikaci k soudu. Nateklou tvář a modřinu považuji za tak velkou banalitu, že si nedokážu představit, o jak vysokém odškodnění vůbec uvažujete. Každé ošetření může způsobit riziko infekce, pokud je prováděno v ústech. Infekci Vám tam nikdo určitě nezanesl. Nechcete se znovu zamyslet nad tím, co Vás vlastně potkalo? Je to určitě nepříjemné, ale uvažovat hned o odškodnění není adekvátní reakcí na to, co se Vám stalo.
Doplňuji:
Dr.Axl – zvažovala jsem při svém příspěvku obě stanoviska. Jenže dotaz je zaměřen ne na spravedlivé vyšetření toho, co se vlastně stalo, nebo co zanedbal lékař, nebo na způsob zajištění nápravy. Dotaz je přímo směrován k tomu, zda může být požadována finanční náhrada. Na toto jsem reagovala, protože se mi takový postoj nelíbí. Jsou lékaři, kteří udělají chybu a je správné záležitost vyšetřit a v případě zanedbání povinnosti lékaře potrestat. Jen nevidím smysl v tom, že se najde řada lidí, kteří jsou sudiči od „nátury“ a snaží se tímto způsobem „vylepšit“ svoji finanční situaci. Je zde nutné velmi opatrně řešit, co je a co není zanedbáním lékařské povinnosti. Pokud lékař dostane pokutu, uhradí to většinou pojišťovna. Zůstává jenom procento spoluúčasti na pojistníkovi. Zdravotní zařízení, které by hradilo nesmyslné nároky pacientů, bude mít méně prostředků na poskytování odborné lékařské pomoci pro ostatní pacienty. Proto jsem proti takovým sankcím. Dobrý právník dokáže v ČR zázraky. Potom na to ale doplácíme všichni.

Další odpovědi
anonym

Žel, ani jedna z uvedených odpovědí (od Drap a kubini), není pravdivá, byť dostaly palce, což tady bývá běžné.
Stačí se obrátit na revizního lékaře tvé zdravotní pojiťovny a nemusíš nic platit. Oni proplácejí úkony, takže si to už pohlídají.
Důležité je zdokumentovat následky, jiný zubař, foto, svědek apod.
Injekce skutečně má dávat zubní lékař, jenže u ordinací dentální hygieny může být jiná praxe. U intravenózních je to dokonce přísně hlídáno, protože nešikovným vpichem by mohl vniknout vzduch, což je nebezpečné až smrtelné.
Doplňuji:
ad ocko, tady přece nejde o žádné zbohatnutí, ale oprávněná obrana pacienta, který řádně platí pojištění a tudíž má nárok na kvalitní a profesionální péči.
Také se jedná o další možné postižené a významná je i samotná morální satisfakce.

Drap

Určitě můžeš. Pokud by jsi však měl něco dostat, musel bys to řešit soudně. Náklady by byly podstatně větší než náhrada , a nemyslím si, že by jsi soudní spor vyhrál.

kubimi

„Dokonce jsem slyšela, že setra by vůbec injekce píchat neměla, je to pravda?“ – agentura JPP

venkovan

Prvotní příčinou je nedostatečná péče o ústní dutinu a tím vytvoření zubního kamene.
Druhou je strach z bolesti – nepamatuji se, že by mi někdy kvůli kamenu píchali injekci.
Třetí asi špatné píchnutí, špatná reakce těla apod. To by měl zjistit další odborník.
řeknu to jinak – pokud bych neměl komlikace, jen pár dní modřinu a chviku oteklou tvář, zašel bych za sestrou co zákrok provedla, řekl jí, že byly problémy a vše hodil za hlavu. Ani mne se každý den nedaří a chybička se vloudí. A ta chybička skutečně může být souhrou okolností než chybou lékaře.
A proto někde lítat potom po revizích, čekat na výsledky apod., nestojím o další problémy.

anonym

ad ocko, ano chápu tvůj postoj a též odmítám tzv. „věčné sudiče“. Ale domnívám se, že zde jde spíše o princip, že pacient není bezbranný a má možnost objektivní ochrany.
Ovšem s tvým závěrem, že to odnášíme všichni, souhlasit nemohu, protože pokutu platí jednotlivý lékař, případně pojišťovna lékařů (tedy ne zdravotní) a sice z jejich odpovědnostní pojistky. Kromě toho, jak jsem se už zmínil, to alespoň částečně nabourává mýtus, že jsou beztrestní a mohou si dovolit cokoliv.

anonym

To je pravda jen potud, pokud si neuvědomíš, že když lékař zaplatí pokutu cca 40 tisíc, tak má asi 25 procent spoluúčast na pojistné události, takže pojišťovna uhradí 30 tisíc a 10 lékař. Kde si myslíš, že lékař těch 10 tisíc ušetří? Jasně že na dalších pacientech. A to je v malém. Když dostane nemocnice pokutu 1 milion, tak se to řeší podobně. Ušetří se na nakupování vybavení a dalších položkách a doplatí na to skutečně zase jenom pacienti. Nevymýšlím si, dceru mám doktorku a pět let jsem byla pojišťovákem. Samozřejmě že souhlasím s tím, aby se pacient mohl hájit a nebyl obětí lékařské zvůle. Také bych hledala nápravu. Ale nápravu! Neuvažovala bych hned o tom, co z toho mohu vytřískat. Mně osobně zubařka rvala stoličku, která měla srostlý kořen. Věděla, že by si to měla zrentgenovat, ale rozvrtala mi pusu. Hodinu a půl mne mordovala a nakonec mne poslala na zubní kliniku do Ostravy. Tam zjistili, že mám srostlici a zub byl za 20 minut kompletně venku. Když jsem přinesla doktorce zprávu z Ostravy, tak nevěděla, jak se mi má omluvit a urychleně řešila antibiotika a nemocenskou. To jsem ji měla taky žalovat o finanční náhradu? Čelist mne bolela ještě 3 měsíce. Ale já byla ráda, že se to vyřešilo, že se rána nakonec zahojila a já měla pokoj.

anonym

Dejme tomu, že pravda je někde mezi, od toho je polemika.
Jenže, když ty uvádíš svou zkušenost, po níž jsi rezignovala (i když s 3-měsíčními následky), má zkušenost je nevratná.
Mého otce nechali zemřít vinou chybné diagnózy a naprosto diletantský závěr mladé doktorky na pohotovosti. Pak se nediv, že proti podobným nešvarům, jež stojí život, považuji za nezbytné se naprosto nekompromisně postavit.
Všude jinde se dá možné pochybení napravit, ale u lékaře už ne! Hippokratova přísaha a odpovědnost za životy, musí být jednoznačně nadřazena nad tolerování šlendriánu a to bez ohledu na nějakou ekonomickou shovívavost.
K vysokým platům se hlásí, ale ke stejně vysoké odpovědnosti už nikoliv. Pokud ses pohybovala ve zdravotnickém prostředí, pak by pro tebe nemělo být tajemstvím desetitisícové provize od farmakologických fi­rem.

anonym

Ale já jsem přece psala, že souhlasím s tím, aby se člověk proti šlendrijánství bránil. Chápu Tvoji zkušenost. Samozřejmě o farmakologii napojené na lékaře taky vím. Mne k postoji, jaký jsem zaujala, přivedlo to, že se ta paní ani tolik nezajímala o to, aby jí bylo nějak odborně pomoženo, zjištěno, co se mělo udělat a co se mělo hlavně udělat jinak, ale jako by ji na prvním místě zajímalo, jestli za to může dostat odškodnění. Já jí tohle neberu, ale zarazilo mne, že to odškodnění povýšila nad všechno ostatní. Jsem toho názoru, že každý člověk musí za svou práci nést taky odpovědnost. No a protože lékař zachází s lidským zdravím, tak je ta zodpovědnost hodně vysoká. Máš pravdu, že u lékaře může jít o osudové pochybení a pacienta to může stát život. Podívej se ale, prosím, znovu na pořadí důležitosti, jak to tady napsala tahle paní. A ještě dodám, že moji doktorku to její pochybení tehdy hodně mrzelo a moc se snažila to napravit. Proto jsem to dál neřešila. Já opravdu myslím, že tahle paní by se měla především uklidnit, rozmyslet si, co se vlastně stalo a pak to začít teprve řešit. S největší pravděpodobností z toho ten zubař vybruslí. Ono u zubaře prokátzat pochybení už po pár hodinách bude hodně velký problém. Otok splaskne, modřina se dá zdůvodnit tím, že pacientku bylo nutno silněji přidržet, protože cukla hlavou a co potom? Shánět nového zubaře, běhat po úřadech a výsledek je více než na vodě. Prostě mi to celé připadá jako pořádný nesmysl s pochybným výsledkem.