Lgee

Mohou národní zákony měnit mezinárodní organizace nebo státy? Viz doplnění.

Nebo zákony a ústavy si může měnit, vytvářet, rušit jen stát samotný pokud ho druhý stát/státy neovládnou?

Otázka je nepřesná vzhledem ke slovosledu.

1. Mohou národní zákony měnit mezinárodní i organizace nebo státy?
Nebo takto?
2. Mohou mezinárodní organizace nebo státy měnit národní zákony?

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Nechápu jak to myslíš? Kdo co nemůže měnit?
Suverénní stát si svoje zákony i ústavu tvoří a mění sám. Jinak by to nebyl stát. Ten, co suverénní není de facto není státem. Něco jiného jsou důležité mezinárodní smlouvy, které mohou mít stejné postavení jako zákon/ústava. Pak se i ostatní zákony v tom státě musí přizbůsobovat těm smlouvám. Například podepsání mírové dohody je taky mezinárodní smlouva, ale typičtější jsou nějaké smlouvy o lidských právech, svobodě, válčení, pak obchodní a podobné. To jsou ty základní.
Smlouvy jsou o dohodě, státy je akceptují nebo je samy tvoří podle domluvy. Dva nebo více států. Nemusí souhlasit když nechcou (kromě mírových a podobných smluv s uloženými podmínkami, ty už mohou být nucené).
Je tu i právo silnějšího a nadřazeného, ale to už není nic právně oficiálního. Někdo udává směr a jiným nezbývá než se nechat vést nebo přijímat politiku a ekonomiku toho státu. Ona se totiž bezprostředně dotkne i toho druhého státu. A nejen v mezinárodním obchodě.

Národní zákony nemohou měnit nějaké organizace. EU to může regulovat (státy nemusí se vším souhlasit, ale pak jsou nějaké následky), vydávat vyhlášky, nařízení, směrnice a podobně. Je to omezující, ale EU je unie, stát, i když nejednotný. Ostatní jsou v něm dobrovolně a vyhlášky se dotýkají hlavně ekonomik států, prodej, koupě, produkty, podnikání.
Unie je mnohem horší než federace, některé historické unie fungovaly docela dobře, ale EU určitě ne. A ani federace nejsou dokonalé. Pokud to opravdu není plně jednotné, pak to nebude fungovat jako jeden stát v zájmu všech (jako nekoloniální nenacionalistická říše).
To jsem to rozepsal. Snad si počteš. 😛

Další odpovědi
JežíšKristus

:D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

Jasně že je to složité, ale na nějake strance psali ze stat neni suvereni kvuli silnejsim statum, ale pokud nikdo kromě toho statu nemůže vytváret, menit a rusit pravo na jeho uzemi tak preci neomezene suverenni je. Každý to ale bere jinak tu suverenitu, někomu stači nátlak aby bral to že stát suverenni neni.

PepasAvalonu

Po právní stránce suverénní je – a může si měnit své zákony sám.
Některé státy si musí zákony přizpůsobovat kvůli jiným státům, ale to už není otázka suverenity.

Lgee

Jen on? Nikdo jiný mu zákony měnit nemůže?

Lgee

Pepa: myslim to tak jestli jen stat samotný může vytvářet, měnit a rušit právo na uzemi státu.

PepasAvalonu

Na svém vlastním jo. To už ale záleží na politickém režimu, systému a kdo to jka bude měnit. Monarcha, nějaká instituce, osoby a s ajkým schválením. Většinou je to složitý a dlouhý proces (hlavně změny v ústavě), přes parlament (sněmovna i senát), ústavní soud, znalci, podpis hlavy státu, souhlas vyšších funkcionářů a podobobně.