Anikitos

Mohl judaismus původně vzniknout z egyptského náboženství?

I když Mojžíš nebyl žid, vznikl hlavně díky němu judaismus (a taky Abrahámovi), z něho křesťanství (skrze Jejžíše, který nebyl křesťan) a z těchto dvou nakonec islám (skrze Mohameda, který nebyl muslim..). Tím chci jen poukázat, že sami tito proroci nevyznávali víru, ve kterou věřili ostatní po jejich smrti – vždy způsobili revoluci v už existujícím náboženství a až po její ”nápravě (upravení)” jimi vznikla víra nová… a tak jsem se zamyslel, jaké je to ”původní” náboženství, ze kterého tohle všechno vzešlo?

Podle těch fiktivních dat v Bibli a Koránu je napsáno, že Mojžíž žil někdy kolem 15. – 12. stol. př. n. l. Řekněme, že skutečne existoval a žil v této době a jak víme bydlel ve Starém Egyptě.
No a právě ve 14. století př. n. l. vládl Egyptu faraon Achnaton – taková černá ovce rodiny, který provedl ”menší” změny v tisíciletém egyptském polyteismu. Udělal to, že zavrhl ostatní bohy a začal uctívat pouze jediného boha Atona – a to bylo vlastně první monoteistické náboženství na světě.
A i když po faraonově smrti byly jeho synem faraonem Tutanchamonem a jeho rádci obnoveny staré zvyky – polyteismus (víra ve více bohů) napadlo mě, že někteří jedinci mohli zůstat u nového monoteistického náboženství a jedni z nich mohli být právě Mojžíš nebo Abrahám (první proroci monot. náboženství).

Ale je mi jasné, že se příběhy z Tóry a Bible během staletí upravovala a čerpaly z jiných mytologií (potopa, Samson atd..), ale zajímalo by mě jestli by to takhle mohlo být, že ten původní vznik Judaismu, Křesťanství a Islámu byl od faraona Achnatona?

P.S. a pokud věříte, že všechno to z Bible atd. je pravda tak budiž, já Vám to neberu, ale prosím nepiště mi tu, že křesťanství je jediné pravé náboženstí a existuje jen jeden pravý Bůh atd… Já Vám taky nenutím svoje náboženství a přesvědčení… Děkuji!

Nejlepší odpověď
annas

http://www.sta­rovekyegypt.net/fa­raoni-nove-rise/odchod-zidu-z-egypta.php
Mojžíš – klíčová postava odchodu Židů

http://www.sta­rovekyegypt.net/fa­raoni-nove-rise/mojzis.php
Mojžíš

Domnívám se, že ne podle zdrojů, které uvádím..ale těžko říct, zda to bylo tak,. jak je uvedené.

"Jednou z příčin EXODU byla náboženská. Izraelité a jejich víra byla odlišná a Egypťané je za odlišné považovali. Podobně jako při odchodu z Uru mohl být příčinou rozchod s tamní vírou v nekonečné množství Bohů a sepjetí s přírodou, i tady se egyptský panteon bohů a praktiky stali duchovním vězením.

Na hoře Sinaj Mojžíš od Boha přijal desky se zákony. Jako Tóra je označováno pět Mojžíšových knih se zákony, nebo šířeji jejich rozvinutí v ústní tradici za měnících se historických podmínek. Tento moment je považován za samotný „vznik“ židovského náboženství.

Židovská víra se vytvářela v reakci (nebo opozici) k mezopotamským náboženstvím. „Abraham cítil, že náboženství v Uru se dostalo do slepé uličky“ (Johnson, 1995).

Mezopotámští přírodní bohové činili lidské bytosti nesmrtelnými, když to uznali za vhodné. Nebesa byla tedy v neklidném stavu jako lidská společnost. Světový názor byl tedy dynamičtější, ale také zmatenější. Dynamika se projevovala v tom, že si byli tamější lidé více vědomí lineárního běhu dějin, vývoje (oproti Egypťanům, kteří vnímali spíše cyklus přírodních změn než dějinný charakter).

Chápání pojmu dějin je velmi důležitou věcí i u židovské víry. Monoteistická víra Abrahamova se vymezila spíše vůči zmatku a vázanosti na přírodu. Kladla důraz na tradici a svrchovanost jediného Boh" atd. "

Vznik židovského národa
Autor: Mgr. Markéta Bosáková, 2010

http://www.de­jepis.com/vznik-zidovskeho-naroda/

„V Islámu je patrný vliv křesťanství a židovství. Vznik Islámu je patrně spjat s konfrontací s nějakou židokřesťanskou skupinou, která žila na Arabském poloostrově. Svědčí o tom i Korán, který je plný biblických narážek a osob, o kterých vypráví Bible. “

https://cejsk­.signaly.cz/0710/str­ucne-dejiny-islamu

Další odpovědi
aliendrone

WOW!! Tak PŘESNĚ STEJNOU OTÁZKU jsem si položil před lety i já! (a přede mnou mnozí jiní, jak jsem později zjistil!)

Mojžíš „odvedl z Egypta židy“ právě v období XVIII. dynastie, takže koincidence je ZŘEJMÁ. Navíc právě Achnatonův „prvotní monoeismus“ – upřednostnění JEDNOHO konktrétního boha NÁPADNĚ připomíná první praktiky judaismu (který PŘIPOUŠTĚL existenci jiných bohů, ovšem označoval je za „falešné“ – jediný PRAVÝ bůh byl ten jejich).

Pokud přihlédneme k tomu, že židé NEBYLI původním egyptským obyvatelstem (mohli to být s velkou pravděpodobností potomci Hyksósů, kteří vpadli do Egypta na konci období Střední říše) a pokud jako minorita PŘIJALI Achnatonovo náboženství za své, je velmi pravděpodobné, že po jeho pádu byli nuceni Egypt více či méně dobrovolně opustit >>> EXODUS!!

Oficiálně egyptologové k tomuto názoru zaujímají „skeptické“ stanovisko, ovšem nic si nenalhávejme – jsou to lidé závislí, univerzity NECHTĚJÍ přijít o sponzory a pustit se NAJEDNOU DO VŠECH TŘECH abrahámovských náboženství a pěkně od podlahy jim srdečně sdělit, jak to s těmi jejich bůžky a proroky je… ;) :D :D

Takže za mě: Tvá úvaha je BEZPOCHYBY SPRÁVNÁ, je až do očí bijící. (i já jsem dospěl ke stejnému závěru a přede mnou mnozí jiní) Důvod proč není obecně akceptována jsem popsal (a každý rozumný jedinec to chápe) – poštvat si proti sobě rabína, kněze i mulláha NAJEDNOU je v podstatě sebevražda. ;) :D :D

Excelentní otázka!! Kdyby to šlo, dám i 10 hvězdiček!!!

led

Nie. Egyptské náboženstvá sú vlastne viera vo viacerých „prírodných bohov“, kedy každý z bohov mal pridelený určitý rezort, kdežto Judaizmus vyznáva Boha jediného, nadprirodzeného, ktorého zjav sa možno len domnievať

Dodatok:
Odvolávate sa na vieru faraona Achnatona, pôvodne Amenhotepa IV. a jeho následovníka Tatanchatona, ktorý sa ale navrátil k starému božstvu Amona a mnohobožstvu a zomrel ako Tutanchamon.
ATON – boh Slnka a samo Slnko, za kráľa Achnatona jediný oficiálne uznávaný egyptský boh. V tomto období bol jediným bohom a ostatní bohovia boli popieraní, čo niekedy zvádza k myšlienke že židovská náuka vznikla, na základe tejto viery jedného boha.
V židovskej náuke ale Slnko nie je bohom, je len Božím dielom, Jeho prostriedkom k vytváraniu života a smrti.

Drap

Teoreticky by to snad bylo možné. Ale myslím, že tvoje teorie je značně přitažená za vlasy. museli by jsme popřít i to, že část Židů žila v Egyptě. A vůbec nebereš zřetel právě třeba na svitky od Mrtvého moře.

Kelt

Náboženství není produkt jedné oblasti, jedné doby a jednoho člověka, nebo generace. Určitě najdeš v každém náboženství něco z jiných náboženství, stejně tak základy slovanských jazyků najdeš i jinde. Kdo hledá nachází.

da ny

Autory knihy je kolektiv odborníků, zmíněný Dr. napsal úvod.

da ny

NE!
„Judaismus“ (novodobý název) nemohl vzniknout z egyptského náboženství (zvířecí polyteismus).
A domnívám se, že se tedy velmi pletete.
Židovské náboženství je staré asi 4 000 let.
Nechápu, proč 1. monoteismus dáváte dohromady až s Mojžíšem?
Abrahám (nar. 2000 př. nl.) jako 1. rozpoznal existenci Boha!. Bůh požádal Abraháma, aby se obřízl. Jako trvalé znamení smlouvy mezi ním a Abrahámovými potomky i oni musí obřezávat své syny.
Abrahámovi POTOMCI ODEŠLI r. 1700 př.nl. do EGYPTA, aby se vyhnuli hladomoru!!!
V Egyptě se semitské kmeny, Židé, celkem dobře asimilovali. Často se věnovali stavitelství.
Mojžíš žil okolo 15. – 13. století př. nl. (rod Lévy).
Faraon Achnaton (uznávající krátký čas monoteismus) vládl kolem 14. st. př.nl.

Ovšem to už pár století existovala „židovská víra“, (právě ti žijících i v Egyptě) vyznávala jako 1 světové náboženství jednoho Boha.
Zdroj:
SVĚTOVÁ NÁBOŽENSTVÍ V KOSTCE, Dr. SeanMcLougflin

aliendrone

Hm, to co tvrdíte NENÍ ničím podloženo – vyjma Bible. To, že Bible (Starý zákon) byla sepisována od cca roku 1300 př.n.l. je už dostatečně ověřeno, přičemž její kanonická forma (jak ji víceméně známe dnes) se utvořila v 5. století př.n.l.

Starý zákon obsahuje (přebírá) MNOHO textů, legend z mnohem starších kultur. Typicky legenda o potopě vychází z NESROVNATELNĚ staršího (cca 2500 let př.n.l.) mezopotámského klínopisného textu – Eposu o Gilgamešovi. Pokud tedy chcete brát biblická tvrzení DOSLOVNĚ (např. v důsledku náboženského přesvědčení), není to VĚDA, nýbrž VÍRA (a přes to vlak dál nejede)!!

Každopádně první biblické (starozákonní) texty se objevují přibližně 200 let po Exodu (jehož datování známe o5 pouze přibližně – jedná se o období konce XVIII. a počátek XIX. dynastie).

Faktická existence osoby „Mojžíše“ je s ohledem na okolnosti velmi pravděpodobná, nikoliv však prokázaná jediným důkazem. S osobou Abraháma je to mnohem horší, ten je s velkou pravděpodobností pouze legendistické povahy.

Období kolem roku 1700let př.n.l. spadá právě do 2. mezidobí egyptských dějin, tedy konec Střední říše a následné mezidobí, kdy do země vpadly cizí nájezdníci (Hyksósové), načež se v Egyptě usadili. (nápadná podobnost s příchodem židů do Egypta)

Následovalo období bojů, ve kterém byli Hyksósové nakonec poraženi faraonem Ahmosem (zakladatelem XVIII. dynastie) a dle staroegyptských textů jsou vyhnáni z Egypta. (je pravděpodobné, že v průběhu cca 200letého období okupace, kdy Hyksósové založili vlastní hlavní město Avaris včetně panovnických dynastií došlo k jejich částečné asimilaci. Dnes již máme VĚCNÉ, fyzické důkazy o tom, jak to bylo a víme, že nemůžeme věřit všemu co se píše nejen v Bibli, ale i v egyptských textech.

(viz tolik rozepisované a starými Egypťany oslavované „vítěztví“ Ramesse II. nad Chetity, o kterém dnes víme, že to ve skutečnosti byla pro Ramesse II. s bídou plichta – což mu ovšem nebránilo se doma prezentovat jako velký vítěz)

To že staroegyptské náboženství bylo polyteistické je nezpochybnitelné, zde však jde o jeho „úpravu“ Amenhotepem (Amenofisem) IV. [sám se přejmenoval na Achnatona], který vyzdvihl do té doby v podstatě okrajového boha slunečního kotouče Atona (neplést s bohem Ra!!) na post HLAVNÍHO boha, který se má uctívat.

Jednak tím podlomil moc kultu boha Amona, který tehdy byl velmi silný (Amon byl považován za vládce bohů, nicméně byl jedním z nich – v podstatě na stejné úrovni >>> změna u Atona je, že Atonův kult ostatní bohy NESTAVÍ na stejnou, nýbrž NIŽŠÍ úroveň! Aton je tedy NADŘAZENÝ bůh všem ostatním. Souvislost s Eliášem a 450 Baalovými proroky je zcela očividná – dokazuje Atonovu (Jehovovu) nadřazenost nad ostatními bohy. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.

Kolektiv „odborníků“ svého času u mne prudil velmi často, měli také vlastní napsané brožury (nějak jako Strážní věž), já bych je nebral moc vážně. ;) :D :D

led

Zjednodušene, v čase Amenhotepa IV. boj o moc nad Egyptom medzi faraonom a kňazmi vyústil je prechod k jednobožstvu, k čomu silnejúcemu faraonovi Achnatonovi (Amenhotepovi IV) bol dobrý aj boh židov, ktorí ho podporovoali svojim učením a peniazmi. Po smrti Achnatona slabý Tutanchaton už nedokázal čeliť hospodárskemu krachu a tlaku kňazov, načo sa vrátil k predchádzajúcemu mnohobožstvu a po nastalej „Noci dlhých nožov“ (neberme to doslova, nešlo o jednu noc), zástanci jedného Boha boli opäť zatlačení do úzadia. Moc sa vrátila do rúk kňazom.

aliendrone

Já bych zcela souhlasil – s jednou vyjímkou. Achnaton „nepřevzal“ jednoho boha od Židů, vypadá to, že to bylo právě naopak. Aton byl již dlouho zavedeným (nevýznamným) bohem egyptského panteonu. Jeho povýšení NAD ostatní bohy se krásně odráží v pozdější židovské praxi, kdy svého kmenového bůžka (vedle kterého existovali i jiní bohové) podobně jako Achnaton posunuli na „vyšší level“.

Nepřijde mi pravdpodobné, že něco v té době TAK neobvyklého, jako je monteismus by se obešlo BEZ jakýchkoliv zmínek. (obzvláště u Egypťanů, kteří byli co se týká náboženství (i CIZÍCH – Chetitů, Asyřanů atd.) doslova grafomané.

Fakt je, že to všechno JSOU jen spekulace (jednoznačný nezpochybnitelný důkaz nemáme), ale indicie (a ŽE JICH JE!!) hovoří jasně – Židé jsou s velkou pravděpodobností potomci Hyksósů, kteří přijali (a pro své účely přizpůsobili) Atonův kult, kde Atona nahradili svým kmenovým bůžkem. Pročež byli nakonec NUCENI Egypt opustit.

Anikitos

No každopádně měl Achnaton fakt blbý nápad s tím monoteismem! :'D Líbí se mi, že první co Tutanchaton s Anchesenamon udělal po převzetí trůnu, bylo, že si změnil jméno na Tutanchamona a zavedl staré tradiční bohy..

Zajímavé je, že ten Achnatonův bůh Aton se mezi klasické bohy nepočítal – Re (či Ra) byl pro Egypťany bůh Slunce a pojem Aton znamenalo přímo Slunce.

Anikitos

aliendrone: Děkuju :D :) kdyby to šlo, tak já dám tobě 10 laiků za odpověď … ;)

Však jasné, ale já je některé chápu, že si to své náboženství tak chrání, přece jen kdyby si připustili něco jiného, něž to co se píše v jejich ”Svatých” knihách, pak by se jim všechno zhroutilo.. :/

da ny

Domnívám se, že se radujete „zbytečně“…

aliendrone

Ono těch koncidencí (nechci přímo psát důkazů, i když např. filologicky rozbor textů se za něj dá považovat) na podporu této hypotézy je mnohem, MNOHEM víc, jak zjistíš pokud se v tom budeš hlouběji šťourat. Naopak – protichůdných důkazů je pramálo a praktiky VŠECHNY lze VELMI LEHCE označit přinejmenším jako pochybné.

Je smutné, když náboženské či politické vlivy dokáží omezovat či korigovat racionální objektivní přístup. Typickým dokladem je disciplína „soudobá historie“, která je spíš propagandou a k opravdové vědě (jakkoliv se za ní vydává) má světelné roky daleko. :(

Anikitos

Chápu, zaslepují lidem mysl a nenechají je racionálně uvažovat, vlastně ani vůbec myslet.

Taky je hlavně škoda, jak funguje školství a vlastně celý vzdělávací systém, je to tak hrozně omezující. Snad nic v dnešní době Vás tolik neomezuje jako škola. Nenaučí je tam ani to základní, a to myslet. A ani se tam toho nikdo moc nedozví – naučí se tam nazpaměť nějaké teorie atd., které hned po testu (či v konečném důsledku po maturitě) zapomenou.
Strašně rád se učím, ale od srdce jsem vždycky nesnášel školu.

Anikitos

Dnes je to podle mě ztráta času, kdo ví co chce, tak se k tomu dostane i bez školy (spíš hlavně bez školy). :DD

Anikitos

led:
Nechci být protivný, ale přečti si to celé než odpovíš.. :/ :P

led

Myšlienka, že Mojžíš žil v časoch Achnatona, napadla mnohých, nielen vás, ale medzi jednotlivými vierami, ak si to pozriete bližšie nájdete rozpory.

Anikitos

Já vím že jo, a značně velké rozpory. Taky neříkám, že ji celou převzali (to Achnatonovo náboženství), jen že to mohl být první podklad pro monoteistický judaismus = prostě jen ukradli základní myšlenku, a pak si ji upravili podle toho, co jim připadalo ”rozumné.” 😉

led

Pozrite si citáty z dejepisu v odpovedi annas.

aliendrone

Odkazy v odpovědi annas NEJSOU dostatečně relevantní k tématu otázky. Jak už to tak u některých odpovědí bývá, jsou o „něčem jiném“. ;) :D :D
(Vyjímka jsou ty dejiny.com, ale tam sama autorka přiznává, že vychází POUZE z biblických zdrojů, čímž hned v základu učiní svůj „výzkum“ silně tendenčním a tedy v podstatě téměř bezcenným.)

Anikitos

Jj už jsem se na to díval i dřív – to jsou moje oblíbené stránky, no ne zrovna tyhle články, ale tak celkově. :3