autacek

Co si myslíte o tomto nařízení v Koránu? Jak si jej správně vyložit?

2:191 Zabíjejte je všude, kde je dostihnete, a vyžeňte je z míst, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití. Avšak nebojujte s nimi poblíže Mešity posvátné, dokud oni s vámi zde nezačnou bojovat. Jestliže však vás tam napadnou, zabte je – taková je odměna nevěřících!

https://www.ko­ranoislamu.cz/su­ra/2/page/10/?ver­s=191#vers-191

Nejlepší odpověď
Rokio

Je to strašné. Pokud chtějí být muslimové v Česku, tak musí dodržovat zákony naší země, takže nesmí tu vraždit.

Jinak bych byl raději, pokud by k nám migrovali například budhisté. Budhismus je velmi mírumilovné náboženství.

Další odpovědi
Drap

Nemyslím si nic, nejsem vyznavačem islámu, takže mě je to jedno. Co si chceš správně vykládat? Myslím, že v úryvku je vše zcela jasné.

Anikitos

Nemorální a jiné rady v Bibli:
https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/nemoralni-a-jine-rady-v-bibli
(Přečti si i tu odpověď – podobně bych odpověděl na tvou otázku)

Biblické násilí :
http://www.osel­.cz/7240-biblicke-nasili.html

„zabijte každý svého bratra, každý svého přítele, každý svého nejbližšího.“ (To kázal Mojžíš – aby věřící pobili ty, kteří nevěří v Hospodina, i když to jsou třeba nejbližší příbuzní…).

--;--
… Taková je zase odměna nevěřících v křesť. Boha.

ivzez

Říká-li někdo „B“, neměl by zapomínat „A“:

2:190 A bojujte na stezce Boží proti těm, kdož bojují proti vám, avšak
nečiňte bezpráví, neboť Bůh nemiluje ty, kdož se bezpráví dopouštějí.

aliendrone

Hmm. Něco ti povím – před cca 600 lety se v Evropě na dlouho začaly vést intenzivní a značně ničivé války kvůli tomu, „jak se má správně vyznávat bůh“. Katolíci se s protestanty hromadně vraždili jen co je pravda, ale… OPRAVDU si myslíš, že „šlo o boha/víru“ (jakkoliv tomu mnozí věřili) nebove skutečnosti šlo O NĚCO JINÉHO? ;) :D :D

Mc Merkurion

… jen namátkou:
"Hospodin promluvil k Mojžíšovi:
„Vykonáš za syny Izraele pomstu na Midjáncích a pak budeš připojen ke svému lidu.“
Mojžíš tedy promluvil k lidu: „Vyzbrojte své muže k boji, aby se vrhli na Midjána a vykonali na Midjánu Hospodinovu pomstu.
Pošlete do boje z každého izraelského pokolení po tisíci mužích .“
I dodali z izraelských šiků vždy tisíc mužů na pokolení, celkem to bylo dvanáct tisíc vyzbrojených k boji.
Mojžíš je poslal do boje po tisíci na pokolení a s nimi Pinchasa, syna kněze Eleazara, se svatou zbrojí a válečnými trubkami.
Vypravili se do boje proti Midjánu, jak přikázal Hospodin Mojžíšovi, a pobili všechny muže.
Zabili také midjánské krále Evího, Rekema, Súra, Chúra a Rebaa, pět midjánských králů, mimo ostatní skolené. I Bileáma, syna Beórova, zabili mečem.
Midjánské ženy a jejich děti však Izraelci zajali a všechen jejich dobytek, všechna stáda a veškeré bohatství uloupili.
Všechna jejich města, ve kterých sídlili, i všechna jejich hradiště vypálili.
Pak vzali všechnu kořist i všechen lup, lidi i dobytek,
a přivedli zajatce i lup a kořist před Mojžíše a kněze Eleazara i před pospolitost Izraelců do tábora na Moábských pustinách u Jordánu naproti Jerichu.
Mojžíš a kněz Eleazar i všichni předáci pospolitosti jim vyšli vstříc ven z tábora.
Mojžíš se však rozlítil na vůdce vojska, na velitele nad tisíci a nad sty, přicházející z vojenské výpravy.

Vytkl jim: „Cože jste nechali naživu všechny ženy?

Právě ony daly Izraelcům podnět k věrolomnosti vůči Hospodinu ve věci Peórově podle slov Bileámových, takže na pospolitost Hospodinovu dolehla pohroma.
Nyní zabijte z dětí všechny mužského pohlaví i každou ženu, která poznala muže a obcovala s ním.„
… odkud pak to asi je ??? a to bych mohl pokračovat …
… to tvé jsem již četl: https://www.par­lamentnilisty­.cz/profily/Ing-Antonin-Seda-243/otazka/-Zabijejte-je-vsude-kde-je-dostihnete-a-vyzente-je-z-mist-odkud-oni-vas-vyhnali-111020
---
… pro srovnání: "V Bibli je víc násilí než v Koránu’“. Vývojář obě knihy srovnal analytickým programem
Zdroj: https://www.li­dovky.cz/svet/sof­twarovy-inzenyr-srovnal-bibli-s-koranem-nasilnejsi-je-bible.A161030_131­312_ln_zahrani­ci_ele

Hungalabunga

V hlavě mi proběhlo, rychle našetřit na . . . Pic pic pic.

Kelt

Slova jsou jasná a tím i význam súry.
V jedné povídce od Karla Maye, která se odehrává v oblasti, kde je islám, chce jeden člověk zabít jiného, protože mu něco udělal a považuje to za svou povinnost, jinak by se nemohl vrátit do rodného domu (obrazně). Hlavní hrdina Kara ben Nemsí, který je vlastně Karel May, mu říká, že více je odpustit, než zabít.
A kromě toho, jsou některé súry novější,než jiné, a tak platí ty novější na dané téma. Takže je tento úryvek vytržený z kontextu a těžko se posuzuje.

led

V tézach každého náboženstva nájdete, že len ono je to pravé náboženstvo a snaží sa všetkými spôsobmi potlačiť ostatné „konkurenčné náboženstvá“.
Nehľadajte zlo v náboženstve, ale v človeku, ktorý zlo vyznáva a riadi sa ním…

Donald Trump v roku 2017 počas návštevy Saudskej Arábie povedal:
„„Toto nie je boj medzi rôznymi vierami, rôznymi sektami alebo rôznymi civilizáciami. Je to bitka medzi barbarskými zločincami, ktorí sa snažia zničiť ľudský život, a slušnými ľuďmi všetkých náboženstiev, ktorí sa ho snažia chrániť. Toto je bitka medzi dobrom a zlom.“ https://www.a­xios.com/10-quotes-from-trumps-speech-to-muslim-world-1513302464-9251e222-e5cf-43b0-a232-ee87afdace6b.html

aliendrone

Rokio>>> Dal jsem palec a přestože se buddhismus bere jako náboženství, tak ve skutečnosti to je trochu „něco jiného“. Ostatně – co je to za náboženství, když je „bez boha“? ;) :D

Myšlenky buddhismu se mi také líbí (považuji je za mnohem vyspělejší, než primitivní, téměř zvířecká abrahámovská náboženství), BOHUŽEL jsem asi ještě nedorostl k tomu, abych se jimi REÁLNĚ řídil, jsou mi prostě tak nějak instinktivně „proti srsti“, jakkoliv rozumově se s nimi ztotožňuji. :)

annas

I když Buddha byl člověk, řadí se buddhismus mezi světová polyteistická náboženství.

V odkazu je vysvětlení, proč to tak je.

https://cs.wi­kisource.org/wi­ki/Buddhismus_ja­ko_n%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD_Ji­%C5%99%C3%AD_Hol­ba