Rokio

Maže dobrý skutek špatný skutek?

V křesťanství to tak alespoň platí. Pokud člověk se dopustí něčeho špatného, tak si může koupit odpustek tím, že vykoná něco dostatečně dobrého.

Platí tohle i u ateistů?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že nemaže, všechno se počítá. Co se stalo, nedá se vrátit. Někoho zabiješ a druhému zachráníš život. Mrtvému tak život nevrátíš.

Další odpovědi
Drap

Neplatí to ani v křesťanství, ani u ateistů. Vše se počítá, jak dobré skutky, tak ty špatné. V tomto případě odčítání a přičítání neplatí.

Kelt

Podívej se na Rychlé šípy a jejich Modrý život. Tam byla jedna akce založena na tom, že člověk nesměl 30 dní mluvit sprostě., takže když jsi měl 29 dní a porušil to, musel jsi začínat znovu. Nebo 10 dní s pozitivním myšlením. Nesmíš mít ani jeden den s negativní myšlenkou, protože pak začínáš znovu.
Nebo násobení čísel, můžeš násobit čísla a budeš mít jako výsledek velké číslo, ale stačí , aby tam byla nula, je celý výsledek roven nule.
A prodávání odpustků, s tím, že se dostanu za peníze do lepšího světa, budu se mít dobře, to není správné . Když udělám něco špatně, měl bych nést následky, trest, když něco udělám dobře, mělo by to být normální a přirozené a ne počítat si dobré skutky jako plusy a minusy.. A konečně nezáleží jaký byl ten skutek, ale úmysl.
Když si nevšímám například starých lidí, ale protože mne vidí sousedka a já převedu starého člověka přes cestu, jen proto, aby si ona o mne udělala dobré mínění, tak to se nepočítá jako dobrý skutek.

zjentek

Jistě. Kdyby tomu tak nebolo, v trestním řádu by existivalo jen doživotí anebo trest smrti. Ale možná jsem naivní, když se nad tou odpovědí tak zamyslím..

ivzez

Neplatí to ani v křesťanství.
Žádný skutek → špatný ani dobrý nelze „smazat“.
Jakmile se jednou stal, stal se.

Mc Merkurion

… no, a přesně to je jeden z důvodů, proč je náboženství amorální …