kopretinka79

Mám žádat zvýšení výživného?

Můj bývalý manžel platí 3000Kč měsíčně na 9ti letou dceru a to 2 roky co jsme rozvedeni. V té době byla dcera ještě školkové dítě. Nyní má manžel 2 leté dítě s novou manželkou a já 1 roční s přítelem. Manželovi v práci přidali, bere něco okolo 26 000Kč, možná i víc. Mě se příjmy snížili z 12 000 na 7 600, jsem na mateřské dovolené. Nevím, zda má smysl žádat o zvýšení výživného a jak se to dělá? Existuje nějaký vzor nebo formulář, který se posílá na soud? Vůbec si nevím rady, rozvod za mě vyřizovala právnička, takže vůbec nevím, jak dál. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Proč sem motáte vaše další 1 roční dítě?
Nezdá se vám, že chcete bývalého manžela jen ždímat?
Nezlobte se na mě, ale přijde mi to tak.
Pokud za vás rozvod řešila právnička, proč se na ni neobrátíte, už vás zná.

Další odpovědi
anonym

taky mi to příjde jako by váš bývalý manžel měl doplácet na vaše další dítě,ale to je vaše věc,zajděte na soud tam je podatelna a na té vám poradí jak se to sepisuje

lerak14

nechápu vás a určitě nejsem sám máte málo? bývalý (pokud může!)si pro dceru chodí a kupuje jí něco takže to určitě nejsou jen ty 3000kč aby mu nakonec al.nesnížili!

standa

Při posuzování případné úpravy výživného se kromě jiného posuzují tyto parametry:

  1. zda a v jakém rozsahu došlo ke změně odůvodněných potřeb dítěte
  2. zda a v jakém rozsahu se změnily možnosti a schopnosti exmanžela podílet se na výživě dětí a jak se změnily jeho majetkové poměry
  3. zda a v jakém rozsahu se podmínky uvedené v bodě ad 2) změnily u vás

ad 1)

  • odůvodněné potřeby dítěte se určitě změnily
  • je rozdíl mezi potřebami předškolního dítka a dítka, které navštěvuje 2.-3. třídu

ad 2)

  • exmanželovi se sice zvýšil příjem, ale má i další vyživovací povinnost k novému dítku

ad 3)

  • vaše snížení příjmů je opravdu zásadní změna
  • ale narození vašeho dalšího dítka nemá na případnou úpravu žádný vliv

Můj osobní odhad je, že by žádost o zvýšení výživného mohla dopadnou ve váš prospěch, neboť:

PLUSY

  • dítě má vyšší odůvodněné potřeby
  • váš příjem se dramaticky snížil
  • příjem exmanžela se zvýšil

MÍNUSY:

  • exmanžel má další vyživovací povinnost

To Miroslav:

  • pisatelka do dotazu ´motá´ svoje další dítě, protože si prostě neví rady… a proto se v dobré víře, že se zde dozví rozumné odpovědi, zeptala a vy jste ji zrovna rozumně neporadil
  • a nemyslím si, že chce exmanžela ždímat…, prostě má po 2 letech dojem, že mohlo dojít ke změně podmínek, za kterých by výživné mohlo být spravedlivě přepočteno

Doplňuji:
A ještě jsem zapomněl dodat, že na podání návrhu na úpravu výživného žádné formuláře nejsou, ale na internetu naleznete desítky vzorů, jak správně radí např. myšpulín.

myšpulín

Zmíněné 3.000,– Kč platí bývalý manžel na základě soudního rozhodnutí nebo dohody mezi Vámi dvěma?
Doporučuji otce písemně informovat o tom, že stouply náklady na výživu dítěte a že tudíž bude třeba i adekvátně zvýšit výživné. Pokud dosáhnete dohody o zvýšení výživného, osobně doporučuji nechat tuto dohodu schválit soudem. Pakliže dohoda mezi Vámi nebude možná, podejte si k soudu návrh na zvýšení výživného z důvodu nárůstu potřeb dítěte.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/krize_rozvod/za­dost_o_zvyseni_a­limentu_vyziv­neho_vzor_zdar­ma.html

hanjimka

No zkusit to můžete vždy po dvou letech od rozsudku ať už po rozvodu nebo po zvýšení výživného.Ale jestli Vám to vyjde je jiná věc.Budou počítat příjmy Vaší rodiny a to i přítele a taky vyživovací povinosti exmanžela.Já dostávám na 17 letého kluka 1850.-jen proto že ex už má další dítě.