helcaify1

Žádost o výživné

17letá sestřenice, která nebydlí u rodičů z důvodu velké hádky a nestýká se s nimi si chce zažádat o výživné. Povolí jí to soud nebo naopak zamítne s tím, že má žít doma? Pokud je to možné, tak kam by měla zajít?

Nejlepší odpověď
Drap

O výživné může požádat rodiče. Dokud ji neni 18, tak jsou za ni rodiče odpovědní.

Další odpovědi
ahold

Jelikož není plnoletá, musela by nejdříve požádat soud o svěření do náhradní péče. Soud by poté rodičům určil platit výživné.
Pokud je situace skutečně vážná, ať se obrátí na příslušný odbor soc. péče. Vše s ní proberou, poradí a můžou jí i sepsat žádost k soudu. Pozvou si i rodiče.
Ať ale důkladně zváží, co tím může sama sobě způsobit.
Rodiče má jenom jedny.

anonym

Sestřenice si dokázala udělat peklo doma a teď neví, jak z toho?
V rodině bývá běžné, že se děti a rodiče pohádají. Méně běžné už bývá po takové hádce z domova utíkat. Vyřiď své sestřenici, ať přestane trucovat a upaluje domů. To, co provádí, není standardním řešením názorových různic.
Jinak by to bylo, kdyby jí vlastní rodina ubližovala, týrala ji. To je pak důvod k tomu, aby zašla na sociálku, obrátila se na linku důvěry, nebo hledala jinou cestu, jak se z nezdravého prostředí dostat.
Ze tvého dotazu nemám ale pocit, že se jedná právě o takový případ. Spíš mám pocit, že zde „nepochopené mládí“ narazilo na rodičovskou autoritu.
Nesouhlasím s názorem, že se má obracet kamkoliv kvůli výživnému. Jakákoli instituce pošle Tvou sestřenici s nejvyšší pravděpodobností zpět k rodičům ze stejných důvodů, které jsem uvedla (hádka není týráním ze strany rodičů a rodiče za dítě nesou odpovědnnost do jeho plnoletosti).