manon

Mají něco společného slova infantilní a infant?

Nebo je to jen náhodný shluk hlásek?

Nejlepší odpověď
annas

Co mají společného tato dvě slova – moje odpověď z odkazu:

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/in­fantilni--49102

Přídavné jméno infantilní je ovšem cizí, tedy přejaté. Do češtiny se dostalo z němčiny, kde infantil znamená dětský, a sem přišlo z latiny. Latinské infantilis se rovněž překládá jako dětský, avšak velmi podobné a zjevně příbuzné podstatné jméno infantia je nejen dětský věk, ale také neschopnost mluvit, nedostatek výmluvnosti.

Čímž se dostáváme ke kořenu slova infantilní. Latinské infantilis je totiž složené z předpony in- v záporovém významu a základu ze slovesa fari, mluvit.
Infantilní je tedy doslova nemluvící a význam dětinský tohle slovo dostalo ovšem proto, že malé děti, tedy nemluvňata, se vyznačují tím, že nemluví.

Velmi podobná výrazu infantilní jsou slova, která na první pohled nemají s dětmi či nemluvňaty nic společného.

Mám na mysli slova infant a infanterie. Tím prvním se oficiálně označovali španělští korunní princové, to druhé v rakouských dobách označovalo armádní pěchotu. Obě slova skutečně patří do příbuzenstva.

Souvislost infanta a dítěte je vlastně dost pochopitelná a jednoduchá. Titul korunní princ opravdu často dostávaly děti, někdy dokonce i nemluvňata. S infanterií je to složitější, ale také ne nepochopitelné.

Slovo infante začali pro pěšáky užívat Italové, a to proto, že pěšáci byli, a ve všech armádách světa jsou, to nejnižší možné. Žádný voják nemá moc práv, ale pěšák nemá vlastně žádná práva, ten musí jen bojovat a mlčet. Tedy nemluvit. Být nemluvící, tedy infantilis.

Další odpovědi
Petunia

Má :)

infant – dítě
infantilní – dětinský

anonym

To už jsme kousek od výrazu „enfant terrible“ (hrozné, neposlušné dítě..) asi tak nějak?

anonym

ad Bohemica, tvůj případný dovětek má spíše přenesený význam, častý v uměleckém světě – viz odkazy:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/en­fant-terrible-anfan-teribl
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=infan­tiln%ED

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/En­fant_terrible

manon

annas: Dík, tohle je odpověď, která uspokojila mé chuťové buňky :)

annas

manon, i já děkuji. Jsem ráda, že jsem nehledala zbytečně.