Kepler

Mají i jiné hory svou pohádkovou postavu nebo boha?

Beskydy mají svého Radegasta (Radhosta), Krkonoše ducha hor Rýbrcoula neboli Krakonoše, Ostrava – Mariánské Hory prý Marihuanu (?) Neznáte nějaké jiné?

Nejlepší odpověď
Daidal

V mytologiích jsou různé takové postavy. V některých mají všechna taková přírodní místa svého ducha, ochránce nebo dokonce zosobnění.
Třeba pohoří Atlas je dle jedné verze doslova samotným titánem.
Všechny řeky ve starověkém Řecku měly svého boha a byly doslova zosobněním té řeky (byli těmi řekami). Třeba Acheloos a další, prostě každá řeka která se tma vyskytuje, každé jejich jména jsou i jména bohů. Jiné kultury měly zase takové duchy řek, ochránce, patrony.
Dryády jsou zase lesní nymfy. Oreády jsou horské nymfy. Najády jsou vodní nymfy (v jiných kulturách jsou pak víly, rusalky a podobně). Mající i konkrétní jména i konkrétní lokalitu/působnost. Třeba Meluzína.
Různá náboženství měla bohy takových míst. Třeba Pan nebo Hapi, pak třeba Poseidon, Okéanos, i když se netýkali konkrétních míst, ale byli takoví všeobecní (pro lesy, vody). Ale existovali i bohové nebo duchové-ochránci vázající se ke konkrétním místům i horám. Mající v těch místech své svatyně a podobně.
Na různých horách i pohořích měli přebývat různí bohové, ať už jeden nebo několik. V Řecku třeba Olympští bohové. I když je to spíš jen symbolika k nebesům a snaha přiblížit si bohy k lidským obydlím a k lidskému světu (ostatně hor Olympu bylo několik i starších než dnes nejznámější pohoří Olymp. Třeba hora Olympus na Kypru je jako sídlo bohů považovaná za sídlo bohů o tisíce let dřív než ten Olymp ve středním Řecku). Na další hoře měli údajně také sídlit bohové, na Ídě. Na pohoří Othrys zase Titáni… To vše jsou hodně konkrétní místa v lidském světě.

Každé takové mytologie a náboženství měli různé entity, které se vázaly ke konkrétním, skutečným místům. K horám, lesům, oblastem, potokům, jezerám, řekám i mořím, k hřbitovům a domovům a jiným místům. Ať už bohové (vyšší, nižší), démoni/daimónové, něco jako víly/nymfy, duchové (nemyslím jako posmrtné duše lidí, ale skutečně duchové míst – dobří duchové, zlí, neutrální,…). To je všude po světě. Řecké a římská mytolgie, egyptská, keltská, slovanská, germánská/severská, arabská, čínská, japonská, korejská,… Každá ta kultura někde sídlila a každá si k reálným místům prirazovala nějaké nadpřirozené bytosti. A nejen v mýtech ale i pověstech. Jen nejsou tolik známé jako u nás. Protože my ty svoje logicky známé líp, jsou v lepším povědomí a jsou dokonce blízko, třeba jen přes kopec. ;)

Další odpovědi
paul1

Taumatawhakatan­gihangakoauau­otamateaturipu­kakapikimaunga­horonukupokaiw­henuakitanata­hu
neboli zkráceně pouze Taumata se pyšní titulem nejdelší název místa na světě.
Jméno znamená přibližně: „Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal
na hory se šplhal a hory polykal – známý jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou“. Tuším je to na Novém Zélandu.

ten který je

Posvátnou horu mají v KLDR,o které legendy hovoří,že se na jejím úpatí narodil generální tajemník Ústředního výboru Korejské strany práce,nejvyšší velitel Korejské lidové armády,inteligentní vůdce a drahý vůdce soudruh Kim Čong -il

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pektusan

aliendrone

Jsem úplně KONSTERNOVÁN, žes nezmínil BLANÍK, odkud prý má vyrazit sv. Wenzel se svými knechty, až nám bude nejhůř. No nwm, že tys mu dal nějaký dryák z Keplerových palíren a a kvasíren a.s. a teď děláš, že „ty nic, to oni“!?! ;) :)

Nebo je nějaké JINÉ vysvětlení, proč pořád CHRÁPE?!? ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

dudu

Orlické hory mají Rampušáka.

Daidal

Nezapomeň na animismus a animatismus, že každá věc má svou duši (či dokonce i svého boha, ochránce,…). Tedy i každý kámen, každý strom.