paul1

Mají břišní svaly opravdu vliv na pevnost a pružnost páteře?

Zní to podivně. Před časem to v TV říkal herec a kaskadér Zdeněk Srstka (Hliník se odstěhoval do Humpolce). Já problémy s páteří občas mívám, některé ploténky občas zlobí. A tak zkouším doporučené sedy-lehy na zemi. Celé je ale nedělám, v podstatě zdvíhám
jen hlavu a ramena. Celý cvik raději moc nezkouším, zdá se mi to jako pořádný záběr na páteř. Občas se mi zdá, že to vliv na páteř má
, ale nejsem si úplně jist. Jaké máte zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Že váháš. Krom zádových svalů jsou ty břišní nejdůležitější pro podporu páteře, držení těla, napomáhání při zátěži/námaze a úlevě páteře, apod.
Sedy lehy jsou známé, nemusí však být ideální. Ne že by byly nějak závadné (jak se o nich v poslední době tvrdí), ale faktem je, že na břicho a záda existují lepší cviky (snadno vyhledáš).
Problém není v břišních svalech (ty mají skutečně podpůrný vliv pro páteř), ale ve „špatném“ cviku nebo taky jeho špatném provádění. Zrovna sedy lehy mohou dávat páteři mírně zabrat.

Další odpovědi
elkon

Pro správnou funkci páteře je celá řada cviků. Kdysi jsem měl značné problémy s bederní páteří. Dokonce mě lékařka z neurologie „vyhrožovala“ možnou operací. Celou léčbu nebudu popisovat, ale na konci toho všeho byla delší rehabilitace, jejíž součástí byla i povodní masáž. Spolu s tím jsem se naučil asi šest cviků, které si pamatuji dodnes a občas si je zopakuji. Ty cviky je ale potřeba dotahovat do konce. Nějaké náznaky jsou na nic. A ve výsledku jsem nyní celkem v pohodě i bez operace. Ještě dodatek, na rehabilitaci mi vždy říkali, všechny cviky dělat až do bolesti, ne víc.

aliendrone

Jistěže mají vliv, zádové svaly však mnohem větší. Ale…

Musíš vzít v úvahu i další (VELMI PODSTATNÉ) okolnosti. Zatímco zobákovi s 5 chlupy na bradě sedy-lehy značně prospívají (obecně VŠECHNA cvičení, tedy pokud to není již od narození kripl/degenerát), tak TY už NEJSI ten případ.

S rostoucím věkem přirozenou dekalcifikaci kostí, vysychání chrupavek a další změny MUSÍŠ ZOHLEDNIT při volbě cviku. Ostrými sedlehy se opravdu můžeš dopracovat k invaliditě, v tomhle nekecají,

Podívej – přirovnám to k motoru. Máš nový, čerstvě zaběhlý. Tam je DOPORUČENO jednou za čas ho trochu „prohnat“ a motoru to JEN PROSPĚJE. Ale pokud motor nemáš v záběhu, ale s nalítaným půlmilošem+ km (tedy spíš v záhubě), tak TOTÉŽ může být jeho smrt, chápeš?

Ono to je HLAVNĚ o tom NEMÍT „cejchu“. Ta ti posune těžiště výrazně směrem od páteře a jak funguje princip páky jistě víš. BTW – v tomhle mají mohutně obdařené ženy ve stáří nevýhodu. Zato řešení je relativně easy – kosmetická operace. Sourosemetrika („kozy jako vozy“ – nekecám) pořád kňourala, že ji bolí záda. Doktorka jí poradila, ať si je nechá zmenšit (teď má nějaké trojky+) a má klid. (NEMÁ. teď kňourá, že ji bolí kolena, ergo asi půjde si nechat uříznout kus vrat od stodoly [prdele]) NJN, než aby cvičila, tak bude riskovat život u našich pohodných v bílých pláštích nanynka. 😕 )

Každopádně VYHLEDEJ ODBORNÍKA (skutečného, ne „také mám na to papír“) a to takového, který je obeznámen s tvým stavem a kondicí. Od něj si nech poradit a doporučit cvičení. Za mě obecně – NEPŘEPÍNEJ SE, nejdeš na olympiádu. Lepší cvičit častěji a méně drsně, viz výše. Bolest čehokoliv jiného, než právě cvičeného svalstva je posledním varovánáím, že to děláš ŠPATNĚ! 🙂

Alesh

Ono, to není tak jednoduché, jak si to mnozí představují. Dám ti několik postřehů, tipů:
Jen samotné dělaní sedů-lehů mnoho neřeší. Je to jeden cvik na břicho, každý ho zná, a skoro každý ho dělá blbě. Navíc není vhodný pro začátečníky, tedy netrénované jedince. Může hrozit víc škody než užitku.
Ale uklidním tě, podle popisu děláš spíš tzv. „zkracovačky“, to je cvik výrazně bezpečnější a vhodnější.
Pokud jde o posílení páteře, je to vlastně o posílení celého trupu. A primární je samozřejmě posílit svaly kolem páteře. Těmi nejdůležitějšími jsou rotátory páteře, které se posilují – jak už název napovídá – rotačními pohyby páteře. Tyto svaly se v dnešní době moc nezatěžují, protože: nesečeme kosou, neřežeme pilou atd., prostě nerotujeme páteř s mírnou zátěží. Místo toho sedíme a spíš děláme pohyby nahoru a dolů: sezení u PC, řízení auta atd.
Rozhodně bych doporučoval cvičit různé cviky, pravidelně, což neznamená nutně denně, stačí třeba ob den, ale klidně i denně. Nepřehánět to, rozumný počet sérií a opakování v nich. Pouze s vlastním tělem, tj. bez zátěže. Věnovat se různým sportům, nejen posilování jako takovému, např. chůze, může být s hůlkami, plavání apod.

LL Lucky

To, co bolí „na páteři“ jsou většinou svaly, kterých je okolo a na páteři mnoho. Takže to vliv má.

paul1

Alesh:
Já tedy sečení kosou několikrát do roka dělám. Máme vzadu kousek louky a trávu kosím na seno pro králíky. Ne najednou, musím postupně, abych seno v pohodě usušil. Takže v malých dávkách a až uschne, tak kosím další.

Alesh

V pořádku, věnuj se tomu dál. 😉 Však i ta postupnost je žádoucí. Není dobře se servat a druhý den se nemoct hnout. Jak jsem psal, pro to tělo je určitě vhodnější mírnější, ale pravidelná zátěž, než jednorázová „nálož“.

paul1

Alesh:
Důvod pro to postupné kosením je ten, že mám obavy, aby seno nezmoklo. Takže pokosím jen část, nechám sušit na foliích a v případě hrozícího deště je jen přetáhnu na foliích do altánku.

da ny

Zejména na její bederní část.
„Cvičení by mělo být pravidelné, dlouhodobé, zaměřené především na posílení svalů břišních, hýžďových, zádových a svalů pánevního dna.“
https://www.le­karna.cz/clanek/bo­lesti-bederni-patere/