_136

Má trdelník ochrannou známku?

Když má trdelník v ČR národní tradici má tímto i ochrannou známku? Nebo ho může vyrábět kdokoliv a kdekoliv? Díky

Nejlepší odpověď
marci1

Ano, trdelník má svoji ochrannou známku. 🙂
„Věděli jste, že i trdelník má už svoji registrovanou ochrannou známku? Tu si pro něj v rámci Evropské unie zajistili Slováci a Švédi. Jejich kynuté „kremrole“ jsou tak zastřešeny známkou „chráněné zeměpisné označení“. Slovensko je vyhlášeno svým Skalickým trdelníkem, který je opravdu výborný, ale trošku odlišný od toho našeho. Peče se totiž na dřevěném válci jako jeden kus a posypává ořechy, skořicovou variantu najdete spíše u nás. Upečený se ještě bohatě popráší moučkovým cukrem a rozkrájí na kroužky, které dostanete většinou na papírovém tácku. Máme tu tedy pár zásadních rozdílů – pečení jako celek, ořechy namísto skořice a kroužky.“
Více v odkazu:

https://www.stu­dentpoint.cz/2013/12/­02/proc-je-ten-trdelnik-tak-dobry/

Dvě platné ochranné známky: https://oz.kur­zy.cz/trdelnik-zneni/

Další odpovědi
Drap

Myslím, že ochrannou známku nemá a opravdu ho může vyrábět a prodávat každý kdo na ně má vyřízenou živnost a splňuje všechny ostatní předpisy.

annas

Češi pro trdelníok nadchli celý svět, ale ochrannou známku u nás trdelník nemá., i když se nazývá jako staaočeský. Trdelník pochází ze Sedmihradska

Souvisí to s historií .

V Maďarsku se trdelník považuje za národní symbol pod názvem Kürtős kalács (komínový koláč). V Lucembursku, kde je oblíbenou a tradiční pochoutkou na svatbách a slavnostech, mu říkají Baamkuch. Podobný zákusek pečený na otáčivém roštu najdete i ve Švédsku, Německu nebo Rakousku.

Historie trdelníku ze Skalice, městečka na slovensko-moravském pomezí, se odvíjí také ze Sedmihradska. Odtud se společně s Maďary pečivo dostalo do slovenské Skalice. V současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“.

Opakuji k vaší otázce,. v ČR nezískal trdelník ochrannou známku.

V současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“. "

https://regio­ny.rozhlas.cz/trdel­nik-pochazi-ze-sedmihradska-cesi-pro-nej-nadchli-cely-svet-7419965

Doplňuji

"Zeměpisné označení chrání produkt před zneužitím zapsaného názvu a jeho napodobeninami a zaručuje zákazníkům původ produktu.

Tím je zaručeno, že vy a všichni výrobci v dané zeměpisné oblasti máte v souvislosti s daným produktem kolektivní práva, pokud jsou splněny určité požadavky."

htps://europa­.eu/youreurope/bu­siness/running-business/inte­llectual-property/geograp­hical-indications/in­dex_cs.htm

"Skalický trdelník získal registrovanou známku Evropské Unie. Jedná se o chráněné zeměpisné označení a právě trdelníky nabízené na současných tuzemských trzích, jsou skalické verzi nejbližší. Ochranná známka je něco jiného,

V Evropě je trdelník populární i v mnoha jiných zemích. Zejména v německy mluvících oblastech je k dostání u mnoha stánků a na tržištích. V Rakousku je populární jako “Prügelkrapfen” a v Německu se prodává jako “Baumstriezel” nebo “Baumkuch” (stejně jako v Lucembursku). Jeho obdoby lze nalézt i v pobaltí nebo ve Skandinávii.

Švédský trdelník “Spettekaka” je držitelem stejné ochranné známky jako Skalický trdelník."

https://plzeno­viny.cz/trdel­nik-je-hit-soucasnych-trzist-muzete-si-jej-udelat-snadno-i-doma/

Pepa25

Ještě bych doplnil, že je zásadní rozdíl mezi ochrannou známkou a chráněným zaměpisným označením. Ochranná známka je třeba „Sedlčanský hermelín“ – tento název mají příslušné mlékárny chráněný, nikdo jiný nemůže vyrábět (leda se souhlasem – licencí majitele). Oproti tomu „Hořické trubičky“ je chráněné zeměpisné označení – pod tímto označením mohou být vyráběny pouze v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností Hořice. Může je ale vyrábět víc výrobců (a ti mohou mít také ochrannou známku, ale už ne obecné označení, ale konkrétní, např. „Petráčkovy Hořické trubičky“).

Michálek1245

Ochranou známku to má. Ale to ještě nic neznamená. Ona registrace ochranné známky vám nezaručuje, že to nikdo trochu neobejde, viz zde: https://www.ma­cekandpartner­s.cz/cs/nase-sluzby/ochranne-znamky osobně si ale myslím, že registrovat si patent na jídlo je prostě blbost. Zvlášť na něco, co je tak rozšířené jako právě trdelník. 😉 Vždyť se to prodává na každém evropském náměstí minimálně před Vánocemi.