Avatar uživatele
Zlatý

Má pravdu J. Cimrman? "Základem poznání je omyl, který postupně upřesňujeme. Na konci nevíme nic, ale víme to správně?"

http://www.jachting.info/…
-----

1. Podle čínského přísloví "je správné to, co se správně vysvětlí?"


2. "Vím,že nic nevím," řekl Sokrates, "Je nejhorší to, když myslíš, že víš"?

3. Nevypadá první nápad někdy bláznivě? "Ale čím více nápadů, tím obtížnější je rozeznat mezi nimi ty dobré"?

Zdroje v odkazu, autor slov není uvedený.
http://hlubucek.net/…

Obrázek
https://cdn.pixabay.com/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

pochopitelně, tohle je naprostá pravda. To je vůbec na smoljakovo+svěrákovských scénářích velmi zábavné samo o sobě, že dokáží humorným způsobem podat i dost obyčejnou realitu :-) Ostatně to není nic jiného než princip evoluce v praxi, ta také zkusí všechny možnosti a jen ty které uspějí, přežijí ... zkusí se ale všechny :-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě, J.Cimrman se nikdy nemýlí.Nebýt omylů, kde by jsme byli? Hlavním poznáním omylů je to, že takto to nejde. Zajímavé je, že takovéto poznatky si většina lidí dlouho pamatuje a chyby neopakuji.
1. Svým způsobem ano.Pokud máme pochybnosti, většinou nás to napadne už během vysvětlování a tím se stává vysvětlení špatným a jako pravdu to nebereme.
2, Pravdivé. Bohužel stále narážíme na ty sebevědomé, co jsou přesvědčeni že ví vše správně a argumenty druhých ani neposlouchají.
3. Ano někdy ano, a i přesto je výsledek někdy dobrý. Mám kamaráda, který je velmi zručný i vzdělaný. Přesto v některých oborech nezná spoustu informací. Občas má nějaký nápad, který nejde udělat. Alespoň u soudného člověka. Problém je v tom, že on neví, že to takto nejde, vymluvit si to nedá a díky své píli, houževnatosti a i "nevědomosti" to stejně udělá a je to dobré.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak to je opravdu makačka na bednu. Chvíli jsem uvažoval, jestli náhodou Cimrman ve skutečnosti nepochází z Valašského Království. Jen ta druhá věta citátu mi přijde nelogická. Na konci víme víc, a víme to správněji. I když platí, že konce se nedočkáme, pravda a poznání jsou mršky. Řekneš, že 1+2=3 a Lobačovskij to vyvrátí. To je tak, když si génia vymyslí pražáci...


Avatar uživatele
Stříbrný

No, až takto nekompromisně bych to neformuloval, nicméně pokud by šlo o to, CO je výsledkem myšlení, tak souhlasím, že zhusta to je omyl a zjištění, že "takto to DOOPRAVDY nepůjde". Bohužel nepatřím k těm šťastlivcům, kteří mají velké zadostiučinění v prověření faktu, že "omyl je OPRAVDU omyl" aneb k "nejšťastnějším badatelům pod Sluncem"! ;) :D :D

ad 1 - Áááá - rozšíření starého dobrého pragmatismu? No POCHOPITELNĚ že mám vždycky pravdu a jestli si to někdo nemyslí, tak ať si to dobře rozmyslí! ;) :D :D
ad 2 - FAKT, že čím více toho vím, tím více zjišťuji, JAK MÁLO toho vlastně vím je u myslících jedinců zcela normální a přirozené. Jen tupouni na to nepřijdou, protože oni NEMYSLÍ, oni "vědí"! :D :D :D
ad 3 - No, protože nápady (myslím tí DOBRĚ nápady) jsou u mne VELICE nedeostatková komodita, těžko to mohu posoudit. Na druhou stranu mám nos na dobrý nápad (i když je formulován jako úplná blbost, až si lidé klepou na čelo), čímž se to kompenzuje (však já si to už přizpůsobím dle svého, tohle umím). Pokud tedy platí "málo nápadů = efektivní rozpoznání těch dobrých", dost možná to platí i v opačné úměře. Venkoncem MOJE životní zkušenosti to potvrzují. :)


Avatar uživatele
Zlatý

Moudré poznatky je možné předávat dál různými způsoby. Jednou z možností je forma otázky, ovšem v takovém případě bude moudrý dlouho považován za toho, kterému je potřeba k vědění dopomoci. Ostatním potrvá, než to prokouknou. Bude to trvat. Ale po celou tu dobu se okolí tazatele bude stávat moudřejším a moudřejším. A možná si toho nikdo ani nevšimne, pokud nepřijde dostačující množství moudra. Někdy tak díky okolí zůstane moudrému vizitka nevědomého už navždy. Ale to nevadí. Není tak podstatné, odkud se moudro v komunitě nakonec vzalo. Důležité, že tam kdy bude.

Tak si to představme na příkladu:

Kde by byl třeba tento server, kdyby formou otázek podprahově sděloval moudro (což bych definoval jako něco nepoznaného a zároveň žádoucího) a začal z něj přírozeně těžit?

Logicky na to každej MUSÍ zareagovat jako na otázku, ale... nedošlo k podprahovýmu sdělení? ;) ;D ;D

Ann, já se tak zamotal, že teď ani nevím, jestli tady odpovídám na otázku! ;)


Avatar uživatele
Zlatý

Souhlasím s první částí, že základem poznání je omyl.
Pokud na konci nevím co je správné, může být pravou příčinou marného pátrání nedorozumění nebo nepochopení...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

Kepler>>> HUŠ ZLOČINČE! Profesor Jára Cimrman je 100% Čech, vlastenec, vynálezce, objevitel, génius atd. Chápu, že i tam u vás na dálném východě mezi Čukotkou a Kamčatkou (nebo kde ten Valmez vlastně je) byste se rádi pochlubili takovým velikánem, ale smol pachol - našeho velikána NEDÁME! Musíte se spokojit s hrBolkem Poblífkou! ;) :D

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Náhodou jsem se se dozvěděl, že Jára byl jen levobočkem dalšího vašeho velikána Milouše. On za mladých let z Bílého Kříže netrefil dolů a zastihla ho tma. Tak byl oplodněn bohem Radegastem a poslal ho do Práglu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5590
Zlatý led 2986
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý annas 2527
Zlatý briketka10 2452
Zlatý Kepler 1864
Zlatý marci1 1839
Zlatý quentos 1709
Zlatý iceT 1586
Zlatý mosoj 1586

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.