Má Česko nějakou typickou sladkou pochutinu, která nebyla převzata?

Nejlepší odpověď
annas

Je mnoho sladkých pokrmů, které se považují za staročeské, ale pokud jde o původ, etymologové se liší.

Třeba pokrm bába – je pokrm slovanský, u nás se uvádí od 15. století,. ale je i např. v Polsklu.

"Rejzek ve svém slovníku označuje bábu jako druh pečiva. Polsky pak babka, rusky bába„velikonoční beránek“. Jungmann rozlišuje bábovka a bába. Původní hliněnou formu na pečivo, staročeský bobník, dokládá i Holub a Kopečný. Hovoří i o druhu pečiva, které se podávalo zvláště porodním „babičkám“. Rusky baba, polsky baba (babka).

Odtud přejetí z češtiny do německých výrazů Baba, Babe, Bäbe. ( Ovšem také existovalo staroněmecké bābe, babička. Holub –Kopečný nevylučují moţnost i opačného přejetí z němčiny, kde mělo původní význam „dětského jídla“ jako naše papu, papat. (Holub -Kopečný 1952: 62)

„Bába jako jídlo , bramborová, žemlová litá (svítek), bába horká (kobliha) „žemlová bába“ atd.

Pečená bába = lidový název jistých nákypů, pečivo. Bába se původně pekla ve formě = bábovce. Později i název moučníku.

V češtině je tento pokrm od 15. století Později, nejdříve na jižní Moravě se začala péct nákyp z bílého chleba a jablek. Užíval se německý název Apfelwa,. V době, kdy u nás převažoval německý jazyk a čeština nebyla spiosovná.

Např. Naopak Kluge-Götze, Et. Wb., se domnívá, že německé slovo je přejato od Slovanů., Tudíž tento pokrm je slovanský. Ve starých kuchařkách se uvádí jako staročeský.

Uvedené slovník

Jinak etymologie podrobná je v https://is.mu­ni.cz/th/o5g9d­/Bakalarska_di­plomova_prace­.pdf

Bakalářská diplomová práce
Darina Bulvová 2011
MU Brno

Ještě jsou původní různé kaše z obilí, možný je jahelník, i když jáhly nejsou původem české. Škubánky z brambor, i když některá synonyma nejsou českého původu.

Někdy není možné zjistit vztah s názvem pokrmu a jeho původem. Neplatí to samozřejmě jen u pokrmů.

Větrník není původní český zákusek.

"Větrník (francouzsky, anglicky, německy aj. profiterole, v češtině srov. příbuzný zákusek profiterolky) je český zákusek, navazující na francouzský Chou à la crème, Profitterole, který byl znám už na dvoře Kateřiny Medicejské.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Btrn%C3%AD­k_(z%C3%A1kusek)

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Profiterole

Název profiferol je ze 17. století z francouzštiny a jako „krémový obláček“ K objevil v amerických restauracích menu od nejméně 1851

Další odpovědi
da ny

Kostkový cukr.
Roku 1841 vyrobil cukrovarník Jakub Kryštof Rad v Dačicích první kostkový cukr, který nahradil homole.
Vyráběl se cukr Bridž bílý i barevný (po něm se v minulém režimu mohli Němci
za valuty utlouci 😁).

Ono těch sladkých pochutin zas tolik není.
Pochoutek by bylo mnohem více, ale na ty se neptáte. 
„Pochutiny jsou plodiny, které se pěstují pro obsahové látky mající stimulující ….. (wiki)

Kepler

Určitě nějaké druhy zákusků. Třeba větrníky, které v Německu vůbec neznají. Nebo čokoládové lentilky, to je taky český vynález.