hapiky

Lze souhlasit s tím, že chytrost hloupost obvykle toleruje, ale hloupost chytrost nemusí či nenávidí?

Když zvítězí hloupost nad chytrostí, je to jen dočasné?
Bývá hloupost silnější než chytrost?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Hele, to je jako s tou hádankou. Jdou 2 benga po Karlově mostě, jeden blbý, druhý chytrý. Koukají že u břehu plave ve vodě Masařka (pětilitr), ale 100m od ní na plave vodník. Kdo z těch tří Masařku vyloví? Žádný, vodníci neexistují, chytří policajti také ne a blbého to nenapadne. ;) :)

Tím chci říci, že od jisté míry blbosti ji nemusí ani připadnout na mysl či rozpoznat chytrost, natož ji nenávidět. ;)

Další odpovědi
Kepler

Ano, chytrost bývá tolerantnější. Ano, chytrost je v konečném důsledku neporazitelná. Pokud nenarazí na vlivného blba.

annas

Už jste v minulosti vložil téměř l stejnou otázku jen jinak formulovanou.

Jaké může být současné či historické skóre, když bojuje hloupost s chytrostí?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-muze-byt-soucasne-ci-historicke-skore-kdyz-bojuje-hloupost-s-chytrosti

Jsou různé definice hlouposti, – omezená rozumová schopnost; nějaká pošetilpst atd.

Co když řekneme, že je někdo " moudrý blázen či hlupáík" jde o nepřesné vyjádření hlouposti a moudrosti, jejich prolínání. Může to být člověk nerozumný, hloupý, ale svým vystupováním odkrývá pravdu, kterou se někdo bojí vyslovit.

Nebo naopak je to člověk, který moudrý je, ale za blázna se vydává třeba ve snaze někomu či něčemu pomoct, odstranit křivdu.

Podle zákona dialektiky – jednoty a boje protikladů, tedy rozporů, někdy vyhrává hloupost, jindy moudrost. Existuje přece rovnováha.

Ale jak je to s rovnováhou, když je moudrý člověk tolerantní k hlupákům, nikoliv k hlouposti?

Tedy tehdy, když existuje moudrý hloupý a hloupý moudrý …

ivzez

Nelze s tím souhlasit.
Chytrost bývá tolerantnější než hloupost, ale ne vůči hlouposti.
Hloupost nenávidí všechno kromě sebe.

Stejně jako nemůže zvítězit chytrost nad hloupostí,
nemůže ani hloupost zvítězit nad chytrostí.

Hloupost nebývá silnější než chytrost.
Jen se někdy zdá, že je rozšířenější (že je jí více).

zjentek

Pche, není to dočasné, je to NAVŽDY! A tím „navždy“ myslím DO KONCE SVĚTA (který se jaksi rýsuje). Rozdíl hloupý- chytrý spočívá v umění odhadnout, proč vlastně se náš konec blíží. NO PRO HLOUPOST PŘECI! Jenže když nevím, že jsem hloupý… Můžu nějak pomoci? Prostě- celá pointa spočívá v tomhle: nebýt hloupých, NÁŠ KONEC světa se uskutečnit VŮBEC nemusí. Jenže se uskuteční. A to si buďme jisti, zvláště když hloupí již dávno okupují prostředky. A hloupí se vzděláním? No ZVLÁŠTĚ ZDE JE SITUACE EXTRÉMNĚ NEBEZPEČNÁ! Docvakne to hloupým? Můžeme jen odhadovat, ale… Peníze má ráda většina, takže opravdu chytří mají nejspíš smolíka!

zjentek

Omyl- chytrost hloupost NETOLERUJE! Ostatně o tom je CELÝ TENTO WEB! Třeba já zde rád chodím rozjímat o tom, jestli chytrost není hloupost a hloupost, jestli není chytrost. A už jsem vážně celkem solidně nahlodaný, ale… Doporučuji KAŽDÉMU JEDNOMU!!!

Kepler

Nevím, co je to Masařka, ale pod tím myslíš Maseratti, tak bych okamžitě volal říční policii a hasiče s tím, že jde o auto čínského velvyslance. Masařka by byla možná zachráněna a pan prezident taky.