Jewuriba

Lze někomu odebrat majetek/popravit někoho bez soudu?

Nejlepší odpověď
annas

Spojil jste dvě rozdílné otázky, navíc u té první jste neuvedl, co máte na myslí.

Zabaveoí majektu musí být v souladu se zákony. Např.

„Dům či pozemek, o který se majitel deset let nebude starat, mu může být od 1. ledna 2014 bez velkých okolků a průtahů odebrán. Umožní to nový občanský zákoník, který zavádí princip tzv. derelikce, tedy opuštění nemovitosti vlastníkem s úmyslem ji dále nevlastnit. Jde o jeden ze způsobů zániku vlastnického práva, ale v Česku se v současnosti neuplatňuje. Novým vlastníkem nemovitosti se stane obec či stát.“

https://www.no­vinky.cz/finan­ce/clanek/lide-kteri-se-dlouhodobe-nestaraji-o-nemovitost-o-ni-mohou-prijit-169741

Jinak exekutor může majetek zabavit dlužníkovi, který má dluhy a nesplácí je.

Popravy souvisejí s trestem smrti.

"Brzy po pádu "komunistického! režimu (1989) nastoupivší prezident Václav Havel prosadil v parlamentu zrušení trestu smrti. V květnu 1990 byl reformou trestního práva trest smrti nahrazen doživotním uvězněním, v lednu 1991 byl Listinou základních práv a svobod, součástí československé a nyní české i slovenské ústavy, trest smrti zakázán

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trest_smrti_v_%C­4%8Ceskosloven­sku

Další odpovědi
Drap

V žádném právním statě nelze.

Dochy

Jasně že ano.
Jen se tomu u nás říká tuším krádež či loupež a vražda.

Rokio

V naší zemi vůbec nelze člověka popravit. Zabavit lze někomu majetek v rámci exekuce, pokud je daný člověk v dluzích a není ochotný své závazky platit.

da ny

„Připravit o majetek“, legální cestou, i v rámci zákona, někdy bohužel ano.
„Popravit“, pouze nelegální cestou (zavraždit).