Avatar uživatele
Zlatý

Kupujete potraviny, jízdenky, svíčky atd. ve výdejních automatech? Jde o moderní fenomén či mají automaty svou historii?

Byla jsem dopoledne na hřbitově a zapomněla zápalky, takže jsem je koupila v automatu.

V okolí Loštic je dokonce nainstalováno několik automatů na výdej olomouckých tvarůžků.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

První automat všech dob je připisován řeckému matematikovi - Hero z Alexandrie – který ţil v prvním století po Kristu a zanechal ve svém spise Pneumaticae mnoho náčrtků a popisů svých vynálezů. V tomto spisu je i zmínka o nádobě na svěcenou vodu, která po vloţení pětidrachmové mince vydala zákazníkovi přesně odměřené mnoţství vody. Tento pradávný automat je datovaný do prvního století po Kristu. A uţ tento mechanismus obsahoval většinu prvků, které známe z moderních automatů. Především je zde moţnost vloţit peníze (minci). Pak jsou zde ověřovací prvky pro zjištění, zda se jedná o poţadovanou minci. Další komponenta se stará o výdej poţadovaného zboţí. U většiny moderních automatů nalezneme všechny tyto prvky, samozřejmě mnohem propracovanější. Za první prodejní automaty jsou povaţovány americké automaty na ţvýkačky z roku 1888. Byly rozmístěny po ţelezničních nástupištích v New Yorku. Dalšího rozvoje se automaty dočkaly téměř o čtyřicet let později, kdy byl vynalezen automat na prodej cigaret a poté sladkostí a nápojů.
Nápoje se v automatech začaly prodávat uţ v Paříţi koncem 19. století. První stroje nebyly automatické, ale jednoduché chladiče s ledem a láhvemi sody běţící na systém čestného slova. To neznamenalo, ţe by bylo více poctivých lidí, ale nedostatek potřebné technologie. Kdyţ se objevily první automatické stroje, měly časté poruchy, byly přetíţené a přijímaly téměř jakýkoliv druh předmětu připomínajícího minci. Teprve po druhé světové válce se objevily automaty na kávu. Za více neţ stoletou historii se v automatech prodával snad kaţdý představitelný produkt. Automaty mohou být zaloţeny buď na principu "vhodíš - dostaneš", a nebo na důvěře ve férové jednání. Tak je tomu například u některých zahraničních automatů na noviny. Většinou ale prodejce zákazníkům tolik nedůvěřuje a automat je tak jakýmsi trezorem otevíraným mincí. Kaţdému kupujícímu vypadne jen to, co si zakoupí, a zbytek je skryt v zamčeném prostoru, pokud moţno vandalům odolném.
Konstruktéři se také musí vypořádat s podobností některých mincí.(Net)
---------------------
Automaty použiju jen v případě,kdy jde o život.A i tak s nechutí.
Doplňuji:
Ty překlepy........jak jsem koupil........ale smysl je jasný.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

O moderní záležitost určitě nejde.Pamatuji si automaty na foto filmy, cigarety, nápoje, potraviny, prezervativy, které byli,u nás,v provozu už v 58 roce. A v bývalém SSSR,byli v těch letech automaty od obyčejné vody,až po vodku pomalu "na každém" rohu.Ale kde byl instalován nějaký první,a jaký,nevím.


Avatar uživatele
Zlatý

První automat je připisován řeckému mechanikovi Héronovi z Alexandrie, žijícímu někdy v době na přelomu letopočtu.
Ten zkonstruoval nádobu na svěcenou vodu, která po vhození mince obdarovala zákazníka odměřeným množstvím svého obsahu.
Za první novodobý výdejní automat je považován americký automat na žvýkačky z roku 1888.

Zdroj: zkráceno z-http://www.minutasencykloped ii.cz/index.php?nazev=23&minut a=722

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5024
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2695
Zlatý briketka10 2425
Zlatý annas 2103
Zlatý quentos 1652
Zlatý iceT 1556
Zlatý marci1 1533
Zlatý tom004 1522
Zlatý mosoj 1504

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.