Usoman

Které město v Česku je nejstarší?

Nejlepší odpověď
johana 56

Uničov má nejstarší městskou listinu na území Čech a Moravy. Privilegia města, jež přijalo tzv. právo magdeburské, dále rozšířil roku 1234 panovník o právo mílové, soudu, hrdelní, ale zejména právo horní. S Uničovem se počítalo jako se střediskem těžby rud a drahých kovů. Očekávání se však zcela nenaplnila. Ložiska rud nebyla dosti vydatná a pozornost panovníků se proto soustředila na výnosnější lokality – Jihlavu a Kutnou Horu.

http://www.uni­cov.cz/strucna-historie-mesta/d-1830

Na netu je spousta informací, zůstávají navždy. Jak zjistit, které jsou skutečně pravdivé?

Praha je starší, v její histotii je však zmiňována Zlatá bula sicilská, nikoliv městská listina.

http://www.pra­ha.cz/mesto-praha/historie-prahy

Další odpovědi
Kepler

Podle stejného zdroje toho roku založení Uničova už existovala Police nad Metují. Sice tehdy obec, ale dnes město. Určitě existuje takových víc a starších. Záleží na úhlu pohledu, snad by so to dalo brát i takhle.

marci1

Myslím, že Uničov. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/1213

dědapetr

Tak tady to je a na netu už navždy zůstane:Jak stará jsou česká města? Legendy a fakta.

http://jakl.blog­.idnes.cz/blog­.aspx?c=202346

annas

Zdroje se opravdu liší. Projděte si odkazy a uvidíte, které město je považované za nejstarší.

"Nejstarší města – první města na našem území vznikla za vlády Přemysla Otakara I. V listině z roku 1213, vydané pro moravské město Uničiv, je výslovný odkaz na práva města Bruntálu (který musí být ještě o nějaký rok starší).

Přibližně ve stejné době získala městská práva i Cheb, který ale byl říšským městem a k Čechám tehdy nepatřil.

V samotných Čechách tak jsou nejstaršími městy Hradec Králové (roku 1125) a Litoměřice (asi roku 1228). Prvním hornickým městem se stala roku 1240 Jihlava."

http://www.jin­drichpolak.wz­.cz/encyklope­die/crnejspolec­nost.php

„Bruntál, který byl dle historických pramenů založen kolem roku 1213, je dle písemných zmínek z institucionálního hlediska nejstarším městem České republiky. Město Bruntál je zmiňováno v tzv. Uničovské listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1223. V této listině král povoluje Uničovu, aby se řídilo magdeburským městským právem a dodáva "quas habent cives nostri de Froudenthal“, což znamená: „které mají naši měšťané z Bruntálu“. Z toho je usuzováno, že Bruntál byl založen dříve než samotný Uničov a jednalo se tak o vůbec první osadu s magdeburským městským právem v českých zemích".

https://mapy.cz/za­kladni?x=17.4652213&y=4­9.9893744&z=1­7&source=base&id=1914490

„První zmínka o Bruntálu se objevuje v takzvané potvrzovací listině krále Přemysla Otakara I. pro Uničov z roku 1223. "Z ní je patrné, že Bruntál existoval již deset let před tím, tedy v roce 1213. Právě rok 2013 je považován za pro město historické datum,“

pravy.aktualne­.cz/regiony/mo­ravskoslezsky/jsme-nejstarsi-mesto-v-cr-zni-z-800leteho-bruntalu/r~i:ar­ticle:727937/

"Police nad Metují se stala městem až 6. září 1253, kdy král Přemysl Otakar II. vydává listinu, kde se do ní z Provodova přesunulo právo pořádat trhy. Police nad Metují je nejstarší z měst i vesnic v Broumovském výběžku.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Police_nad_Me­tuj%C3%AD

Drap

Písemná zmínka o městských právech Uničova, pochází z tohoto roku. Do té doby se písemné záznamy spíše nevedly, nebo se nezachovaly. Nejstarší město tedy nezjistíme. Myslím, že v té době byla na našem území celá řada měst, včetně Prahy. Ovšem doloženým textem to prokázat nelze.

Zenet

Problém je v tom že u řadů měst a obcí neexistuje žádná listina kde by bylo napsano že oné město bylo založeno onoho roku,většinou se pak nekde píše v jiné souvislosti kde se pouze o městě zminuje ale to třeba o 300 let později než je prvni písemná zmínka .Příkladem může být třeba Bílina kdy první zmínka pochází z roku 993 a pak se oni píše o městě nekdy okolo 1240 že se v tom městě neco vyznamneho událo ale to není rok založení města.Já bych považoval rok vzniku obce nebo města kdy už bylo v onem roce nazýváno(pojme­novano)Bílina=Be­linensis 993.