misskas

jake je nejstarsi zachovale hradiste v cr?(neobnovene)

Nejlepší odpověď
annas

Hradiště Budeč patřilo mezi hlavní knížecí sídla vládnoucího rodu Přemyslovců. Tato významná památka z nejstarší české minulosti se rozkládá na kopci nad obcí Zákolany. Sídliště se zde sice nacházelo již v době bronzové, ale svého největšího významu dosáhla Budeč až s příchodem slovanského obyvatelstva (asi kolem roku 800).
Výzkumy pracovníků Archeologického ústavu ČSAV v Praze potvrdily význam přisuzovaný Budči nejstaršími českými legendami a kronikami 10.÷12. století. Nehledě na starší osídlení patří budečské hradisko k nejstarším střediskům českých Slovanů ještě před Prahou a je z nich největší.

http://pleione­.asu.cas.cz/~slechta­/HISTORIE/budec/bu­dec.html