Rokio

Které jsou náležitosti druhé šance? Jak by měla druhá šance vypadat?

Jedná se o druhou šanci, pokud oběť někomu odpustí, ale nikdy mu to nezapomene a bude mu to neustále připomínat, i když se jedná třeba jen o rozbitý hrnek? Nebo se má udělat definitivní tlustou čáru a udělat opravdové skutečné odpuštění?

Nejlepší odpověď
Edison

To, že to bude druhému připomínat ale s odpuštěním nemá nic společného. Odpustit, ale nezapomenout je klad především pro sebe samotného, jehož důsledkem má být neopakování vlastních chyb. Nemá to sloužit k tomu to druhým opakovaně připomínat.

Další odpovědi
anonym

nelze udělat tlustou čáru a vše zapomenout to by pak nebyla druhá šance, protože by dotyčný zapomněl, že se vůbec něco stalo. Kdepak, on si musí velmi dobře pamatovat co se stalo, aby ti případně už žádnou třetí a čtvrtou šanci nedal. Ale neznám detaily případu, samozřejmě 🙂

annas

Je to různé. Záleží na okolnostech, na druhu prohřešku, zda šlo o chybu z hlouposti, nebo úmysl atd.

Je třeba si uvědomit, zda o druhou šanci žádá člověk, který se stal „jiným“ člověkem, uvědomil si, že udělal chybu a nechce ji již nikdy opakovat.

Každý člověk je chybující, chybami se učí, mění, rozvíjí. Tedy jak zachází se svými chybami, jak s nimi naloží. Stane se jiným člověkem a dostane druhou šanci, takže nemá smysl chybu připomínat.

Ale je pravda,. že odpustit se dá, ale zapomenout ne. Všechno je individuální, nedá se zevšeobecňovat,, jak má kdo postupovat atd.

Mimulost je minulost,. žijme v přítomnosti .. ale je to někdy opravdu těžké. .

Pozor na slova – kdybych to byl věděl,. tak jsem chybu neudělal … Takže možná si to neuvědomil, že šlo o chybu,. Pomůže mu druhá šance?:

Stejné otázky v arrchivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mel-by-clovek-dostat-druhou-sanci
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/verite-na-druhe-sance

--
„Druhá šance neznamená nic, pokud ses nenaučil něco ze své první chyby.“ – Petr Havránek

https://kazdy­denscitatem.cz/mo­tivacni-citaty/druha-sance-neznamena-nic-pokud-ses-nenaucil-neco-ze-sve-prvni-chyby/

Kelt

Otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. A je to otázka, která se táhne celými lidskými dějinami. Ä není a nebude nikdo, kdo by druhou šanci nepotřeboval. Uděláme chybu, uvědomíme si to, tedy z chyb jsme se něco naučili a tím pádem jsme dostali novou šanci. Ale když po nás někdo chce, abychom mu odpustili, aby nám dal druhou šanci, především to záleží na nás. Až nám to dojde. Tady neplatí chytrému napověz, hloupého trkni.
Policista vám za porušení předpisu udělí pokutu a záznam do karty, a na něj nemůžete jít z argumentem . Já už to víckrát neudělám.
Když dítě udělá něco špatně a rodiče mu to vysvětlí a dítě řekne, že už to víckrát neudělá a opět to udělá, je pak někde chyba .. V dítěti, rodině, atd.
Z literatury jsou známé příklady například zničení Sodomy, potopa světa a pod.
Tedy v určitém okamžiku, situaci žádná druhá šance.
A navíc stejnou událost neposuzují všichni účastníci stejně. Například vztah mezi lidmi – jeden to bere vážně, druhý si chce užít, tak pak to bude každý jinak brát a chápat například rozchod a podobně.

anonym

Jinak druhá šance se obávám opravdu není od toho aby sis u někoho vymohl jeho mlčení. To že ti věc občas připomene by tě nemělo tak snadno rozhodit, naopak by ses měl smířit se skutečností že ses daného prohřešku dopustil. Druhá šance tu není od toho abys měl od výčitek ostatních navždy pokoj ale od toho abys s nimi mohl vůbec nějak dál existovat.