Hanno

Která země jako první opustí EU?

Jsou tu dvě možnosti odchodu. 1)vlastní rozhodnutí, 2)vyloučení

Nejlepší odpověď
anonym

O vyloučení bych pochyboval a vlastní rozhodnutí? To by se muselo vyhlásit referendum, ale jak znám politickou špičku, nevypustí si přece rybník!

Další odpovědi
Hans51

Existuje pouze jedna možnost, a to vlastní rozhodnutí. Vyloučit členský stát z Evropské unie ani po Lisabonské smlouvě nelze. Pokud se státy rozhodly přenést část své suverenity na vyšší celek sui generis, nelze je kvůli provázanosti členů (zejména ekonomické) z rozhodnutí ostatních, ač i většinového, vylučovat.

Jedinou sankční možností je pozastavení členských práv (např. hlasování v Radě v případě vážného a trvalého porušování principů EU – svoboda, demokracie, respekt k lidským právům a základním svobodám a vláda zákona). Po pozastavení práv však členskému státu přetrvávají povinnosti.