Zvědavý

Který jazyk má nejblíž k ruštině?

A jak moc jsou si blízké ruština se srbštinou ? – Rozumějí si tak jako třeba my rozumíme Slovákům a naopak ? díky

Nejlepší odpověď
annas

Ruština, ukrajinština a běloruština patří do stejné jazykové skupiny, tedy mezi jazyky východoslovanské (staroruská národnost). Proto jsou si nejblíž.

Ve 14. a 15. století v souvislosti s konsolidací východních Slovanů se vytvořila tři centra – Moskva, Kyjev a Litevské knížectví, a začaly se formovat „dialekty“ západní – běloruština, jižní – ukrajinština – malorusové , severovýchodní dialekty – velkorusové – ruština.

V ruštině je nevíc církevněslovanských prvků, dále se projevil vliv řečtiny a některých turkotatarských i ostatních jazyků.

Dalším vývojem se formovaly jazyky, Např. ukrajinština se nejvíc blíží slovní zásobou západoslovanským jazykům – polštině, píše se foneticky upravenou azbukou,

Běloruština se rovněž přibližuje zásobou západoslovanským jazykům – – polštině, dále má hodně slov z němčiny, latiny a litevštiny. Piše se fonetickým pravopisem, upravenou azbukou.

Vývoj jazyků samzřejmě odpovídá vývoji na ruském území. Nejstarší jazyk byla
do 14. století staroruština, jinak existovaly jen dialekty., z nichž se pak vyvinuly zmíněné jazyky.

Podle vývoje jazyků.

Doplnění k další části otázky.

Projevuje se u Ukrajinců a Bělorusů bilingvismus – dvojazyčnost. Mluví rusky a svým jazykem.

Ukrajinština po jazykové stránce je nejvíce příbuzná s ruštinou a běloruštinou, poté s polštinou a slovenštinou

Běloruština je víc podobná ukrajinštině a polštině než ruštině.

Rusové a Ukrajinci si rozumí lépe než Bělorusové s Rusy, protože Bělorusové mají víc společných slov se západoslovanskými jazyky. , navíc běloruština je stále potalčovaná.

Takaže si rozumí, ale ne ve všem, pokud jde o slovní zásobu. Stejně jako je rozdíl mezi českou a slovenskou slovní zásobou.

Archiv
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozumi-rusove-belorustine-a-ukrajinstine

Rozumí Rusové běloruštině a ukrajinštině.?

Srbština a ruština
V písemné formě vzhledem k použití azbuky víc než v projevu psaném. Jde o jižní a východní jazyk, takže existují některá shodná slova., ale hodně slov je převzato z turečtiny .

Jenže hláskové či tvaroslovné změny se nevyvíjely ve východních a jižních jazycích shodně.

Takže dá říct, že starší generace se domluví spíš než generace mladá.

Další odpovědi
independent

Ukrajinština a Běloruština.
Všichni Slovani si víceméně rozumí, když chtějí.

Weirdquestio

Pozor, Rus nemusí rozumět Ukrajincům. Slyšel jsem, že Moskvan nerozuměl lidem ze západní Ukrajiny (i když to mohl být problém dialektu).
Řekl bych že vztah ruština – ukrajinština je spíš podobný vztahu čeština – polština.
Málokdy se stane, že bychom nerozuměli bratiam Slovákom (s tím mají problém spíš děti)

Jinak souhlasím s annas, jen bych doplnil tento odstavec:

„Např. ukrajinština se nejvíc blíží slovní zásobou západoslovanským jazykům – polštině“

Ukrajinština je podobnější polštině než češtině.