bauerlukin

Je lepší jíst konopná semínka loupaná, nebo neloupaná?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je lepší jíst konopná semínka loupaná, nebo neloupaná. Díky předem

Odpovědi
annas

Nemám s nimi zkušenosti, tudíž jsem vyhleala radu odborníka.

"Loupaná versus neloupaná konopná semínka

Některé živiny najdeme pouze ve skořápce, nikoli samotném konopném semínku. Loupané konopné semínka tak na rozdíl od neloupaných obsahují obvykle méně živin. Například vitamínu C na 100 g obsahuje jen slupka neloupaného semínka 0,4 mg, zatímco samotné semínko 1 mg.

Vitamín A, neboli retinol, je antioxidant důležitý pro zdravý zrak a pomáhá při růstu měkkých a kostních tkání (kůže, sliznice, zuby). Neloupané konopné semínko na 1 gram obsahuje 37,5 IU vitamínu A, loupané jen 4 IU na 100 gramů.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje 90 % doporučené denní dávky vitamínu B1, B5, kyseliny pantothenové a thiaminu. Najdeme v něm také 30 % doporučené dávky B3 a niacinu.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje také 10 IU vitamínu D, který je důležitý při tvorbě kostí, posiluje imunitu a snižuje rizika některých onemocnění (například rakovina, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a cukrovka).

100 g loupaných i neloupaných obsahuje 20 % doporučené denní dávky vitamínu E. Ten může být prevencí srdečnéch chorob, může mít protizánětlivé účinky, zlepšovat imunitní systém a chránit před rakovinou, věkem podmíněnou makulární degradací (AMD), kataraktem a neurodegerativními nemocemi (například Alzheimer a kognitivní pokles).

Slupka neloupaných semínek je však tuhá, těžší na strávení a díky vysokému obsahu vlákniny je pro tělo složitější využít cenné látky konopného semínka. Neloupaná konopná semínka by se proto měla namáčet přes noc nebo trochu pomlít, aby byla lépe stravitelná a využitelná."

https://www.blen­dea.cz/profil-konopne-seminko/