petka.s

Konati dobro je krásne?

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že platí udělat krásnou věco pro něco dobrého. Třeba charitativní koncert, sbírka pro nevidomé atd.

Pro o konání dobro se nepoužívá přídavné jméno krásný, ale dobro je záslužné, žádoucí, často i nutné, potěšující.

Každý může konat dobro, někoho potěšit, ale není to tak vždy.

Stačí třeba jen několik milých slov – za dobro se dá poažovat i dobrý skutek.

Na toto téma je v archivu několik otázek.

Dobro může být subjektivní – potěší, objektivní – prospěje druhému či jiný,, důležité je dobro morální – je např. čest. morálka atd.

Navíc každý má jiné pojetí, jiné hodnocení dobra.

Proto jde třeba o přání, udělat někomo radost, potěšit ho tmaličkostí – dobrným dárkem, ten může být krásný …

Vycházím ze slov Květy Fialové, několikrát jsem je zde zmiňovala.

„Dobra je mnohem víc. Jenže dobro je potichu a zlo je nahlas.“
https://kazdy­denscitatem.cz/ci­taty-o-zivote/dobra-je-mnohem-vic-jenze-dobro-je-potichu/

Další odpovědi
Edison

Já bych k tomu měl spousty výhrad. Dobroserů máme plný svět. Neč nadarmo se také říká cesta ke zlu bývá dlážděna dobrými úmysly. Co je dobré pro jednoho nemusí být nutně dobré pro druhého. A pro třetího to může být vrcholem zla.

Takže jsem k tomuto tvrzení spíše skeptický.

ivzez

Není.
„Konati dobro“ je jedna z nejhorších věcí, kterou kdo může udělat.

Pomoc by měla být samozřejmá stejně jako dělat to, co je právě
potřeba. Jakmile o tom někdo začne mluvit jako o dobru,
zásluze nebo dokonce sobecky (jako např. Rokio) přemýšlet o tom,
co mu to přinese, nejde o dobro.

Chce-li někdo někomu pomoci, ať to udělá, ale ať o tom
„nebásní jako o něčem krásném nebo záslužném“.

aliendrone

Může být, ale zlo je JEŠTĚ HEZČÍ! ;) :D :D

klumprt

Konat dobro je typicky sobecká záležitost. Kdo např. přispívá na charitu, ten tak činí:

  • kvůli vlastnímu dobrému pocitu
  • kvůli výčitkám svědomí, že někoho někde natřel, tak to dobrým skutkem odčiní
  • kvůli tomu, aby v očích ostatních vypadal jako dobrý člověk. S dobrým člověkem se lidé více kamarádí než s lakomcem.

Ale jinak jo, je to krásné. Věřím, že dobré skutky můžou celkově přispět k tomu, aby svět byl příjemnějším místem k životu.

Rokio

Ano, konat dobro je krásné. Pokud budeš dělat dobré skutky, lidé tě budou mít více v oblibě a rovněž se ti to jednou vrátí. Jestiže jsi věřící, budeš mít dobrý posmrtný život, pokud ne, tak po smrti lidé na tebe budou vzpomínat v dobrém.

Drap

Ano, ale to snad ví i děti v MŠ. Proč ty se na to ptáš dost dobře nechápu.

Roman71

Petka.s, ano.
V biblickém pojetí slova „konati dobro“ znamená především nezištně pomáhat ostatním lidem poznat Pravdu z Božího Slova a také nést „ovoce ducha“, to je Boží vůle. Každý se může svobodně rozhodnout, jak s darem života naloží a čím tu svou obraznou nádobu naplní.