-_BublyFuck_-

Znáte bohyni Isis?

Proč církev kopírovala její znaky a zavedla je tak do křestanství?

Nejlepší odpověď
Jolllie

Bohyně Isis byla nejvíce uctívanou bohyní starých Egypťanů, což nám dokazují také nejčetnější spisy a hieroglifické texty k ní se vztahující. Byla obdarována nejkladnějšími rysy a vlastnostmi ženy: manželská láska a věrnost až za hrob, ušlechtilost a krása, mateřská péče a starostlivost o dítě. Byla také obdařena kouzelnou mocí ke konání dobra a spravedlnosti.
Předpokládám, že proto.

Osiris a Isis byli bohové, král a královna všech lidských bytostí. Jejich bratr Seth, bůh bouřky, si uvědomil že nikdy nebude mít takovou moc jako Isis a Osiris. Naplánoval konec jejich vlády. Zavraždil Osirise, rozřezal jeho tělo na čtrnáct dílů a pustil je po řece Nilu. Poté se Isis vydala po řece, shromáždila Osirisovo tělo kus po kuse a sestavila je, aby ho pohřbila. Osiris se poté odebral do podsvětí, kde se stal vládcem nad zemřelými a každý rok, v čas výročí jeho vraždy, jej Isis oplakávala. Její slzy naplnily řeku Nil a řeka se vylila z břehů.

Další odpovědi
Nuk nuk

Mandarinka s Jollie už Vám odpověděli, kdo je nebo byla bohyně Isis. Já se pokusím odpovědět na druhou část otázky.
Církev, která se postupně oddělilovala od svého izraelského původu a od znaků judaismu se snažila hned o dvě věci.
Jednak zastřít svůj původ a zároveň se přiblížit svým pohanským, tj. nežidovským, přívržencům a zatím nevěřícím lidem v pohanských oblastech. Protože ohniskem církve byly země v okolí Středozemního moře, čerpala podněty hlavně tam. Nejedná se pouze o atributy bohyně Isis, ale i dalších božstev a tradic. Jen její jakési „vtělení“ či spíš „přejmenování“ na Marii je poměrně nápadné.

Fridolinek

Isis, jejíž jméno znamená trůn, byla také zvána"Paní tisíce jmen". Ztělesňovala trůn, z něhož vládl velký faraon. Naučila ženy mlít obilí, tkát látky a zkrotit muže do té míry, aby s nimi mohly žít. Její oddanost a hluboká láska k Osiridovi, jejímu milovanému choti, jej po dvarkáte doslova vyrvala z náruče smrti. Máváním křídel vdechla do Osiridova těla život. Když byl Osiris rozsekán svým bratrem Sethem a jeho kouzly na kousky, Isis je znovu spojila. Jeho chybějící penis nahradila penisem ze samého zlata, který sama vyrobila, a skrze něj také počala jejich dítě, boha Hora. Isis tak může být symbolicky považována za osudovou družku, která neváhá použít svých nadpozemských sil, lásky a moudrosti, stějně jako ženství, k záchraně svého milovaného druha. Svým stoupencům slibuje"krásný život pod svou ochranou."

Zdroj: výkladové karty Bohyně Světla od Pamely Matthews.