Avatar uživatele
Registrovaný

Znáte bohyni Isis?

Proč církev kopírovala její znaky a zavedla je tak do křestanství?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Bohyně Isis byla nejvíce uctívanou bohyní starých Egypťanů, což nám dokazují také nejčetnější spisy a hieroglifické texty k ní se vztahující. Byla obdarována nejkladnějšími rysy a vlastnostmi ženy: manželská láska a věrnost až za hrob, ušlechtilost a krása, mateřská péče a starostlivost o dítě. Byla také obdařena kouzelnou mocí ke konání dobra a spravedlnosti.
Předpokládám, že proto.

Osiris a Isis byli bohové, král a královna všech lidských bytostí. Jejich bratr Seth, bůh bouřky, si uvědomil že nikdy nebude mít takovou moc jako Isis a Osiris. Naplánoval konec jejich vlády. Zavraždil Osirise, rozřezal jeho tělo na čtrnáct dílů a pustil je po řece Nilu. Poté se Isis vydala po řece, shromáždila Osirisovo tělo kus po kuse a sestavila je, aby ho pohřbila. Osiris se poté odebral do podsvětí, kde se stal vládcem nad zemřelými a každý rok, v čas výročí jeho vraždy, jej Isis oplakávala. Její slzy naplnily řeku Nil a řeka se vylila z břehů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Mandarinka s Jollie už Vám odpověděli, kdo je nebo byla bohyně Isis. Já se pokusím odpovědět na druhou část otázky.
Církev, která se postupně oddělilovala od svého izraelského původu a od znaků judaismu se snažila hned o dvě věci.
Jednak zastřít svůj původ a zároveň se přiblížit svým pohanským, tj. nežidovským, přívržencům a zatím nevěřícím lidem v pohanských oblastech. Protože ohniskem církve byly země v okolí Středozemního moře, čerpala podněty hlavně tam. Nejedná se pouze o atributy bohyně Isis, ale i dalších božstev a tradic. Jen její jakési "vtělení" či spíš "přejmenování" na Marii je poměrně nápadné.


Avatar uživatele
Registrovaný

Isis, jejíž jméno znamená trůn, byla také zvána"Paní tisíce jmen". Ztělesňovala trůn, z něhož vládl velký faraon. Naučila ženy mlít obilí, tkát látky a zkrotit muže do té míry, aby s nimi mohly žít. Její oddanost a hluboká láska k Osiridovi, jejímu milovanému choti, jej po dvarkáte doslova vyrvala z náruče smrti. Máváním křídel vdechla do Osiridova těla život. Když byl Osiris rozsekán svým bratrem Sethem a jeho kouzly na kousky, Isis je znovu spojila. Jeho chybějící penis nahradila penisem ze samého zlata, který sama vyrobila, a skrze něj také počala jejich dítě, boha Hora. Isis tak může být symbolicky považována za osudovou družku, která neváhá použít svých nadpozemských sil, lásky a moudrosti, stějně jako ženství, k záchraně svého milovaného druha. Svým stoupencům slibuje"krásný život pod svou ochranou."

Zdroj: výkladové karty Bohyně Světla od Pamely Matthews.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5242
Zlatý Drap 3347
Zlatý led 2357
Zlatý Kepler 2250
Zlatý marci1 1809
Zlatý ivzez 1398
Zlatý quentos 1296
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 991
Zlatý zjentek 949

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.