verka

Kolikrát si myslíte, že může policie trestat za alkohol při řízení?

Četla jsem rozhodnutí policie k odebrání řidičského průkazu na 20 měsíců za opakovaný přestupek, a to po páté! Vždy řízení pod vlivem a to u alkoholika. Vždy to bylo vyřízeno pokutou!
Doplňuji:
Já jsem tím chtěla upozornit na to, že by u alkoholiků tento přestupek neměl být řešen pětkrát, ale pouze jednou!Pokud se nedokáže ovládat, proč by mělo stačit zaplatit pokutu a za pár měsíců situaci znovu zopakovat.

Nejlepší odpověď
standa

Netuším z jakého zdroje jste četla zmiňované informace, ale dle mých zkušeností by měla platit tato ´pravidla´ :

  • řízení pod vlivem alkoholu je dle zákona o přestupcích (§ 22/1.b,c) považováno za protiprávní při jakémkoli zjištěném množství alkoholu v krvi řidiče
  • z mnoha praktických důvodů (např. viz zdroj) však byla stanovena hranice 0,24 promile, která údajně nemá negativní vliv na řízení vozidla
  • samotný fakt, že se jedná o „opakované“ řízení pod vlivem alkoholu nemá žádný vztah na to zda Policie bude trestat či nikoli
  • pokud bylo jednání řidiče vyhodnoceno jako přestupek (§ 22/1.b nebo c) tak Policie nemohla tento prohřešek vyřešit pouze pokutou, ale v rámci správního řízení musel být vedle pokuty uložen i trest zákazu řízení

Z výše uvedeného lze dovodit, že k beztrestnému a opakovanému jednání mohlo dojít, ale téměř s jistotou se ve všech případech muselo jednat o nadýchání maximálně do 0,25 promile. V takovýchto případech mohla Policie případ vyhodnotit tak, že se nejedná o přestupek řízení pod vlivem alkoholu, ale o nějaký jiný přestupek (důvod se nejspíš vždy našel), na který lze vztahnout pouze pokutu v blokovém řízení…

Doplňuji:
Poznámka k vašemu doplnění:

  • vašemu ´návrhu´ rozumím a schvaluji jej, ALE stávající právní úprava nerozlišuje zda pachatelem přestupku je osoba alkoholik či příležitostný pijan
  • ale jak jsem psal výše nemohlo se jednat pouze o zaplacení pokuty bez souvisejícího trestu zákazu řízení, to by pak nemohlo být kvalifikováno jako přestupek ´řízení pod vlivem´
  • i když v našem kocourkově je asi vše možné ☹

Zdroj: http://news.au­to.cz/aktuali­ty/alkohol-volantem-0-24-promile-ministerstva-nevadi.html

Další odpovědi
Hudler

No myslím, že v zákoně je, že policie může odebrat řidičský průkaz, proto mohl být tolikrát chycen a problém není u policie, ale jinde…

Slávek

Doplnil bych výše uvedené, že policie přestupky této povahy pouze oznamuje, tedy neřeší je a nemůže vydávat žádná rozhodnutí. Tímto je ze zákona pověřen pouze správní orgán. Za řízení vozidal pod vlivem alkoholu je trest 25 ař 50 tisíc, body a zákaz řízení. Aby bylo docíleno litery zákona, měl by tresty ukládat správní orgán a to i s ohledem na předchzí přestupky, neb trest nesplnil očekávání. Pokud pije a řídí, už nikdy by řidičské oprávnění neměl dostat, protože je to potencionální vrah, neb ví že pil a při řízení může i někoho zabít.