xiperio

Mohu přijít za této situace o řidíčák za alkohol?

Sedím v autě které STOJÍ, za volantem, mám puštěný motor, poslouchám rádio a čekám až vystřízlivím.
Třeba před svým domem nebo na veřejné komunikaci na parkovišti u supermarketu.
podotýkám, že nehodlám nikam jet, auto stojí, kola se nehýbou.
Kdyby přijeli policajti a dali mi dýchnout mohou mne pokutovat za alkohol nebo jenom tehdy, až bych se rozjel?
Dle mého názoru, že v autě, které prokazatelně stojí, a nejede, mohu klidně dělat co chci, požívat alkohol či drogy, ale nesmím ho uvést do pohybu.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Je to velmi zajimavý příklad. Jenom technická, jak poznáš, že jsi vystřízlivěl? 🙂

Pokud se vozidlo neuvede do pohybu, nebude toto nikde zaznamenáno a policisté si při příjezdu na místo také nevšimnou pohybu, můžeš být jen velmi podezřelý. Zkušený četník však ví, že by toto bylo hned shozeno správním orgánem, případně soudem trestním ze strany obhajoby, protože vozidlo nikdo v pohybu neviděl. Proto v tomto nebude zahajovat žádné úkony.

Věc druhá, ne každý je tak znalý procesu trestního, proto je možné, že budeš sankcionován, kdy pomůže nesouhlasit a hájit se u správního orgánu/trestního soudu, dle nadýchané hladiny – žes vozidlo neuvedl do pohybu.

Navíc před tvým domem bude zřejmě vozidlo na soukromém pozemku, tam tedy ani zákon 361/2000 Sb. neplatí, pokud to je místo neveřejné.

Další odpovědi
Mp2

Policie tě jako řidiče musí zastavit modrým majákem nebo mávnutím ruky za jízdy.

Problém by mohl být maximálně tej zapnutý motor, protože znečištění prostředí úplně zbytečně.

Navíc tedy… Soukromé pozemky… Před domem.. u obchodu…

zjentek

Ten motor bych kámo vypnul, abych nedráždil kobru bosou nohou. Taky bych si rozmyslel si ve vlastní káře zařádit (co je komu po tom pokud postávám na vhodném/k tomu určeném prostředí), kdybych měl horkou kapotu. Jak říkám, když nedráždím, můžu pak s čistým štítem vyfakovat koho chci a co mně po nich?

Filip84

Theoreticky to, co popisuješ, není u nás nelegální, a tedy jakkoli trestné. V podstatě jde o definici řízení, a to, že nastartuješ motor, u nás definici řízení nenaplňuje (třeba v UK je to jinak). Trestné může být, jako tzv. zbytkový přestupek, ponechání motoru stojícího vozidla v chodu bez dobrého důvodu, to znamená, že by Tě mohli oznámit právě proto, no a třeba v létě v noci bys se asi stěží obhájil, že Ti byl zima, nebo horko, a proto jsi si topil / chladil (u nás, třeba v D bys s tímto absolutně nepochodil).

V praxi docela reálně hrozí, že nstržm. Guma Pendrek tě zlegitimuje a pprap. Pouta Tělísko dosvědčí, že jsi řídil na ulici XXX, kdy Tě viděl, kdy byla ulice jasně osvětlena veřejným osvětlením, kdy na pokyn k zastavení vozidla jsi nereagoval až do zastavení vozidla na místě, kde jsi byl ztotožněn (= místo, kde jsi stál). 🙂

Protože aj v obecenstvu možů sedět voli, u nás je korrupce docela značná a „klukům“ je docela šlapáno na paty, aby měli výsledky. Což oznam pro řízení pod vlivem alkoholu je, že ano. 🙂

Filip84

Příspěvek smazán administrátorem.