Sany25

Poškozený lže u soudu. Křivě obvinil osobu. Co dělat?

Zdravím, chci se zeptat, co dělat v případě, kdy poškozený křivě obvinil osobu a u soudu lže. Přítel je obviněný z Elpasa s tim, že v dubnu na něj byla uvalena vazba a s tim primenena podmínka, již byla 4 hlavni líčení s dokazováním, 3× se k soudu poškozený nedostavil, po 4. ano a lhal. Já jsem se stala bohužel svědkem, jelikož když už byl přítel uvezneny, se k našemu domu poškozený stavoval a ptal se na přítele, ale na soudy nechodil, neřekl ani důvod, proč ho hledá, a ještě ho udivilo, že je v věznici. Svědkem této události byla pritelova matka, která se mnou byla doma. Jelikož mně to vrtalo hlavou, na soudy nechodí, ale k nám se stavil, snazila jsem se jej sehnat přes mé přátele, což se nepodařilo, ale někteří se s ním osobně setkali a předali mu vzkaz, ať dojde na soud, ten mi vzkázal, že na soud určitě dojde a obvinění bude u soudu stahovat. Samozřejmě na celou situaci jsou kamerové záznamy, kdy přítel s kamarádem jsou venku, byli opilí a ten jeho kamarád se začal prat s tym poškozeným, můj přítel byl X metrů od nich a nic mu neudělal, ve vypovedi uvedl, že měl pocit, že ho chtějí okrást, řekl mi, a nejen mně, ještě jednomu svedkovi, že s tim můj přítel nemá nic společného. Soud proběhl a můj kamarád, co tam svedcil též, skrz to, že s poškozeným mluvil až a se s ním vypovídá. My jako svědci jsme museli sedět venku. Ano, poškozený řekl, že přítel mu nic neudělal, ale také uvedl, že kamarád jeho poškozeného a můj, který se mnou seděl na chodbě, abychom neovlivnovali soud, o něm uvnitř řekl, že ho vůbec nezná, a když vylezl ze soudní síně, tak to byli kamarádi, coz jsme zcela vůbec nepochopili. Já toho člověka viděla jen jednou, a to jak se k nám domů stavoval, a o mně zase uvnitř síně uvedl, že nikdy u nás nebyl, což je lež, ale že se mnou chodi na dýmku, což já nikdy v životě na takové věci nebyla. Soudce uvedl, že my svědci říkáme báchorky, a ještě nás chtěl obvinit z křivé výpovědi, což ale ani od jednoho z nás nebyla. Přítel byl odsouzený na základě toho, že tam byl, na 2 roky odnětí svobody. Samozřejmě jsme se odvolali a já se tedy chci zeptat, jak bude probíhat další soud a co s tim, že poškozený opravdu lže. Co můžeme udělat proto, aby vyšla najevo pravda. Děkuji předem za odpovědi, které mi aspoň trochu pomohou

Nejlepší odpověď
Pepa25

Přiznám se, že můj první dojem je tento: pokud jste u soudu vypovídala stejným způsobem, jako jste napsala dotaz (bez ladu, konkrétní infrormace aby v tom člověk hledal lupou), tak se ani moc nedivím, že to to soud nazval „báchorkami“. Určitě jste pod vlivem emocí, ale nešlo by vyjádření trochu strukturovat, prostě mluvit jasnými a stručnými větami? Uvědomit si, co chci říct a pak to říct?
Váš přítel má obhájce. Poraďte se o své výpovědi s ním.

Další odpovědi
ivzez

Pepa25 má pravdu, Vaše líčení není srozumitelné, není
jednoznačné, koho považujete za čího kamaráda apod.

Neškodilo by ani rozčlenění textu do odstavců, aby byl
přehlednější a snáze se četl.

Jak bude probíhat další soud tu pochopitelně nikdo neví,
protože nikdo z nás není soudcem, který v té věci bude rozhodovat.

Nikdo z nás také neví, s čím přijde poškozený,
nevíme ani, s jakou výpovědí přijdete vy.

Každopádně lze doporučit, abyste se nad svou výpovědí zamyslela
a soudu ji přednesla srozumitelně, abyste vážila, kde použít které zájmeno (např. „jeho“ → není zřejmé, koho míníte), …

Koho např. míníte obratem poškozený poškozeného
(viz „poškozený … uvedl, že kamarád jeho poškozeného a můj…“)?

Co znamená „silně uvést“?

Tady je jedno, co a jak napíšete (jen se asi nedočkáte odpovědi),
ale u soudu by Vaše výpověď měla „mít hlavu a patu“, měla by být
srozumitelná a jednoznačná.