nevim22

Ŕízení pod vlivem alkoholu bráno jako veřejné ohrožení – více v doplnění. Dá se s tím něco dělat?

Řízení pod vlivem alkoholu

Dobrý den. V létě jsem byl na festivalu a parkoval jsem na poli které bylo udělané jako parkoviště pro festival. Večer jsem chtěl popojet a kámoš seděl na kapotě. Přišla policie a dala mi dýchnout. Měl jsem 1.8 promile. Minulý týden v úterý přišlo rozhodnutí od samosoudce zákaz řízení na 18 měsíců a 21 tisíc pokuta. Dá se s tim něco dělat? Bylo to bráno jako veřejné ohrožení

Nejlepší odpověď
Kepler

To jsi ještě dopadl relativně dobře. Můžeš se sice odvolat, ale je značné riziko, že by ještě přivrdili.

Další odpovědi
autacek

Nejsem si jist, jak platí zákon o provozu na pozemních komunikacích na místech mimo tyto komunikace, ale soudce má předpokládám větší rozhled, než zdejší účastníci 😉

Doplnění: napadá mne, jak dopadlo správní řízení, než se to dostalo k soudu? Jinak za zmínku stojí třeba tento článek pojednávající o místech ležících mimo pozemní komunikace, v podstatě zjednodušeně, jde o louky a zamrzlou vodní plochu, otázkou ovšem je, jak to bylo v tvém případě kvalifikováno.. http://www.au­to.cz/kde-plati-pravidla-silnicniho-provozu-vsude-temer-108770

Drap

Ano dá. Zaplatit a 18 měsíců přemýšlet o tom, že když piji, tak neni vhodné sedat za volant

Herjulfson

Odpověď byla smazána z důvodu – jiné.

jirka F

1,8 promile už je trochu více prý tolerují do 0,5 promile(nap­ř.0,2 promile jsou normálně v krvi přírodně běžné).Více čti Keplera.

Mc Merkurion

… jestliže z pole udělali parkoviště, už to nejni pole, a tudíž flastr sedí … předpokladem je ale, že bylo označené jako parkoviště …

Edison

Herjulfson: Když toho víš tolik, tak bys taky mohl vědět, že policie MUSÍ zasáhnout, pokud dochází k trestnému činu. A nemá na to vliv, jestli na soukromém pozemku, nebo ne.

nevim22

Bylo to bráno jako obecné ohrožení

autacek

Tak pokud ti naměří víc než jedno promile, tak je to obecné ohrožení, i když jsi mimo komunikaci, v podstatě na to stačí i pokud jen přijdeš ožralý do práce a mohl bys následně někoho teoreticky zranit.

Taky mi ten trest přijde (pokud se stal na louce mimo pozemní komunikaci), jako zcela nepřiměřený tomu, k čemu došlo i jaké reálné bylo obecné ohrožení, bohužel se u tohoto trestného činu posuzuje ne jaké bylo, ale jaké být teoreticky ohrožení mohlo (kdybys třeba šlápl víc na plyn a najel do lidí, apod.). A jelikož neznáme konkrétní odůvodnění, ani tabulky, podle kterých to soudce soudí, tak bych asi trest přijal, obzvlášť pokud ti ztráta řidičského oprávnění nezkomplikuje nepřiměřeně život.

(jinak musím říct, že pro mne byl tento dotaz poučným, neb by mne vůbec nenapadlo, že Policie bude tak podlá a půjde lidi na fesťáku kosit tímhletím způsobem – provnej to třeba s ožralým jeřábníkem, toho buď musí někdo napráskat, nebo musí něco způsobit)

ivzez

Tedy já v tom nic podlého nevidím.

Jestli pole fungovalo jako parkoviště, a jestli se na festivalech pije a fetuje, byla by podle mne naopak chyba riskovat, že odtamtud někdo pojede nalitý nebo zfetovaný a cestou „někoho sejme“…

V místě s potenciálně vyšším rizikem ohrožení
podle mne byla kontrola na místě.

autacek

Ivzez, ale oni to nepokutovali dle silničního zákona, tazatel s vozem chtěl jen údajně popojet po poli o kousek dál. Do takové situace se můžete dostat běžně, když třeba stanujete v kempu hneed vedle svého auta, udělá se Vám večer vedle místo a chcete kousek popojet, abyste si zabrali více vlastního prostoru (to je jen příklad).

Edison

Není podstatné, co udělat chtěl, ale co udělal. Sedl za volant a řídil ve stavu, v jakém byl. Tím byla naplněna skutková podstata. Jako řidič se dopustil tohoto činu, akoli „měl a mohl vědět, a také věděl“. To už je dokonce úmyslný trestný čin. Mimochodem.. nic se nepokutuje podle silničního zákona, ale podle Zákona o přestupcích. Trestá se pak podle Trestního zákoníku. Takže myslím, že trest je ještě hodně mírný.

autacek

Edisone, už jsem si toho všiml vícekrát, píšeš blbosti. Toto je asi co? https://zakony­.kurzy.cz/361-2000-zakon-o-silnicnim-provozu/paragraf-125c/

Edison

Hele… tak to se fakt omlouvám… Bývalo to někde mezi par. 22 a par 24. Tam byly přestupky na úseku dopravy. Dokonce si pamatuju na jedno písmeno, které málokdo bral v potaz, podle kterého se dalo potrestat jakékoli vybočení z pravidel provozu: „Kdo jiným způsobem poruší…“ A taky se při porušení psalo písmeno přestupkového zákona, nikoli silničního. Holt pamatuju víc, než je zdrávo. Tak se hned nečil.

ivzez

Však to také obecné ohrožení bylo.
Podle mne jste z toho vyvázl hodně levně.