jerkam

Kolik ťapek a nohou je v autobuse?

5 dětí cestuje v autobuse, každé má v ruce 2 košíky, v každém košíku jsou 4 kočky a každá kočka má 5 koťat. Z autobusu vystoupí 2 děti s dvěma košíkama. Kolik nohou a ťapek pak zůstalo v autobusu?
Doplňuji:
Vážení, tuto otázku jsem zaslechl včera v jedné televizní soutěži. Nikdo na ni neodpověděl správně a na konci zazněla od moderátorky správná odpověď: dvatisícedvěstě… a zbytek jsem si nestačil zapamatovat. Z toho jasně vyplývá, že tato otázka byla záměrně položená tak, aby na ni soutěžící nemohli správně odpovědět. Najde se tady super matematik, který nám „obyčejným smrtelníkům“, kteří nejsme super matematici, dokázal názorně předvést, jak se k takovému výsledku dopracovat? PS: Tuto otázku jsem tu napsal mnohem dřív, než moderátorka řekla správnou odpověď.

Nejlepší odpověď
bolak

Za předpokladu že každé dítě má dvě ruce (což vůbec není jisté), je 100% akorát to, že by ti na konci počítání mělo vyjít kladné číslo, nic víc z takového chatrného zadání prostě nelze jednoznačně vydumat.

Hlavní věc je to, jak by se vůbec mohlo vejít 24 koček do jednoho košíku, a i kdyby jo, tak je třeba si uvědomit že to musí bejt samice (vzhledem k těm koťatům) a pokud nedávna vrhla, tak bude nad svojí obvyklou hmotností (nehledě na tom že nevíme co je to za plemeno) a může mít třeba 4 kila. Plus samozřejmě ty koťata, ty budou mít dejme tomu kilo, když už je tahaj po cestách, a teď si to vemte, to jedno dítě má teda tahat v rukou 70 kilo? Dyť by to neuneslo.

Druhá věc je pak to, že ta koťata vůbec nemusí být uvnitř košíku. V zadání se sice píše že každá kočka má 5 koťat, ale o tom že by tam ty koťata měly bejt taky už nikde ani zmíňka, to se uvádí jen v případě těch koček, takže další nejasnost.

Pak, když ta 2 děcka vystupují z autobusu… se zase nehovoří o tom, jestli mají v těch košících při odchodu stále všechny kočky, takže zase nevíme..

A co ostatní cestující? Jak má člověk spočítat počet nohou nacházejících se v autobuse, když dostal informaci jen o počtu dětech. To je školní autobus nebo jak? O tom tam nikde není žádná informace, ale i kdyby to byl školní autobus, tak minimálně musí mít svého Otta, tedy řidiče školního autobusu, což jsou +2 nohy navíc..

Nehledě na ten problém s počtem rukou každého dítěte, o kterém jsem se zmínil už na začátku, takže jediná správná odpověď na tuhle slovní úlohu by měla znít: „Za daného zadaní nemá slovní úloha jednoznačné řešení.“ A to bych taky synovi/dceři doporučoval, aby napsal/a do domácího sešitu. Myslím že s logickým rozborem špatného zadání příkladu uvedeným hore to nemůže být od paní učitelky jinak než za jedničku s trpaslíkem.
Doplňuji:
zjentek: čoveče možná máš pravdu, a já žil do teď v domnění že ťapky sou nohy vod zvířat.. :) a navíc to ještě bylo v kategorii matematika a né a hádanky nebo hlavolamy, což mě posílilo v názoru že jsem dobře a že se bude něco počítat :)

takže sem se zas jednou nejspíš nechal nachytat..

Další odpovědi
zjentek

8 nohou včetně řidiče. Ťapky jsou ty stopy po tlapkách?

Funna

jeden košík = 4 kočky x 5 koťat x 4 nohy koťat + 4 kočky x 4 nohy koček = 96 nohou
jedno dítě 2 nohy + 4 košíky x 96 nohou = 386 nohou
takže jedno dítě s plnou žátěží představuje 386 nohou x 3 tam zůstaly je 1158 dolních končetin…ale to jen za předpokladu, že žádný z tvorů není invalidní, všechny kočky a koťata jsou v košíku a autobus je prázdný a autobus se řídí sám…sice to co píše bolak, je teoreticky pravda, ale dá se předpokládat, že zde platí obvyklá logika, tj. dítě má 2 ruce, kočka 4 nohy a koťata má u sebe v košíku a autobus je prázdný…ale to CESTUJÍ bych brala jako náznak toho, že je potřeba ještě připočítat i řidiče…takže výsledej je 1160
Doplňuji:
iceT…máš to skoro správně…v jednom košíku je opravdu 96 nohou (to nám vyšlo stejně)…jenže cituju „v každé má v ruce 2 košíky“…v každé ruce…takže děcko táhne 4 košíky…je jich tedy 20, ne 10 jak udáváš ty…což je dohromady 20*96+10 = 1930 a od toho odečteš 2 děti s 8 koši…takže 1930 – 8×96 – 4 = 1158 a jsi přesně tam, kde já, sice trochu složitěji, ale výsledek je stejný .-))

ratava

trošku „fantasmagorie“, ale u takových soutěží jeden neví…ale třeba to počítali takto :o)

v autobusu zbylo
18 košíků a v každém 24 Ťapek, tj. 432 Ťapek
18 košíků po 24 kočkách, tj. 1728 ťapek
3 děti Ťapkovi, každé z nich má 4 končetiny, tj. 15
řidič Noha, tj. 5

432+1728+15+5… 2180
zbytek do 2tisíce2stěněco tvoří nohy sedaček…

Matess3

Jen doplním… nebylo tam „každé má v ruce 2 košíky“, ale „každý má v ruce 2 košíky“ což už bere v úvahu i takového řidiče a odpověď měla být 2280
Doplňuji:
Tedy k výpočtu:
Počet osob v autobusu 5 dětí + 1 řidič
6 osob x 2 ruce= 12
12 rukou x 2 košíky = 24
24 košíků x 4 kočky= 96
96 koček x 5 koťat = 480
480 koťat x 4 ťapky = 1920 ťapek
96 koček x 4 tlapky = 384 tlapek
1920 + 384 = 2304 ťapek/tlapek
6 osob x 2 nohy = 12
celkem nohou a ťapek 2316

Z autobusu vystoupí dvě dětí
počet nohou = –4
s dvěma košíky ve kterých je dohromady 8 koček a ty maj dohromady 32 tlapek = –32
O tom, že jsou koťata s kočkama v košíku není ze zadání řeč, a proto počítám jen kočky.

2316 – 36 = 2280! A to je výsledek! :)

Konan-Pain

Asi budu za hlupáka, ale mě vyšlo 294. ;)

anonym

jedno dítě.......2 nohy, ve dvou koších je 240 ťapek

v autobusu zůstanou 3 děti a osm košů, tzn, 6 nohou a 1760 ťapek, pokud ty dvě děti maj každé na odchodu po jednom koši a pokud v tom nní žádná jiná finta

Doplňuji:
a jo, děti měly v každý ruce dva koše, no už to počítat nebudu, stejně bych se nedopočítala .-D

iceT

Začneme košíkama a kočkama,v jednom koši je 24 koček x 4nohy =96 nohou v jednom koši x 10 košů dohromady=960 nohou + 10 dětských nohou = 970 nohou a tlapek.Pokud vystoupí dvě děti s dvěma košíkama to je 970-(4×96kočičí nohy)-4 dětské nohy=582

A jako doufám,že sem aspoň někdo napíše správný výsledek,protože tato otázka mi nedala spát a stále se k ní vracím a taky mě bolí hlava z toho počítání a proto chci správnou odpověď.
Doplňuji:
Takže ve finále je to chyták,protože jsem četla „každé dítě má v ruce dva koše“ a tak jsem špatně pochopila,že těch košů je víc.No co,svět se nezboří a stejně mě matika nikdy nešla…:-)

Halló,příště prosím napsat otázku srozumitelněji,i pro blbce,ano?:-)

anonym

Došla jsem k výsledku :
5 dětí x 2 ruce= 10
10 rukou x 2 košíky = 20
20 košíků x 4 kočky= 80
80 koček x 5 koťat = 400
400 koťat x 4 ťapky = 1600 ťapek
80 koček x 4 tlapky = 320
1600 + 320 = 1 920 ťapek
5 dětí x 2 nohy = 10
celkem nohou a ťapek 1 930

V autobuse zůstal řidič – 2 nohy
3 děti 6 nohou
a 18 košíků s kočkami a koťaty, t.j. 18/20 z 1920, t.j. 1728 ťapek
Celkem tedy v autobuse zůstalo 1736 dolních končetin.

A přes dva tisíce se nedostanu bez toho, že bych tam některé děti nechala proběhnout dvakrát.

bolak

Jo tak to jsou tyhle soutěže, tak to se nedopočítáš.

Ono je to tak že tyhle soutěže vydělávaj na tom, kolik urvou minut od blbců a je důležitý aby správnou odpověď nikdo neuhod, proto pokládaj otázky, na který jsou někdy i desítky různých odpovědí (řešení). Dvoutisícdvěstě.. se asi nedopočítá nikdo, oni mají připravenou pro každou možnou odpověď vysvětlení, proč to je přesně takhle a ne jinak, a v případě že jim na jedno řešení divák přijde, tak ho jen vyškrtnou ze seznamu, na kterým jich zbejvá ještě tucet dalších alternativních a řeknou že tohle to nebylo. V konečný fázi, třeba u tohohle příkladu můžou klidně spekulovat třeba o tom, jestli když autobus opustí dvě děti se dvěma košíkama, tak jestli v nich jsou kočky a nebo nejsou, a máš z toho hned dvě řešení. Navíc tady jak jsem pochopil ani neoznamujou, jak k tomu řešení došli, takže ti na konci můžou říct jakýkoliv číslo. Takže abych to shrnul, jediný způsob jak vyhrát, je né uhodnout číslo, ale nevolat.

bolak

zjentek: tak teď jsem se ještě pro jistotu koukal do slovníku a zjistil jsem, že sem se mýlil, když jsem přiznal že jsem se mýlil > http://synony­mus.cz/tapka-597/ :)

annas

Podobné otázky, ale s číslem sedm. Můžete se podívat.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Kolik%20no­hou%20je%20v%20­autobuse