Avatar uživatele
Zlatý

Proč 1+1=2 a ne 11? Kdo řekl, že to tak bude?

Vyslali jsme do vesmíru zlatou desku, na které jsou informace o nás. Jenže, co když máme vše přiřazené k tomu, že 1+1=2 a ne jako dvě jedničky, tedy 11 a tam, kde by si to náhodou někdo přehrál - četl tomu nebude vůbec rozumět, jelikož "jedou" v jiné matematické soustavě, která je správná a přesnější.
To, že nás od malička učí vše co je v současnosti platné je sice hezké, ale ve skutečnosti to tak právě nemusí vůbec být a od prvopočátku žijeme v omylu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Matematika není o absolutní pravdě, základy matematiky opravdu stojí na axiomech, tedy definicích a opravdu jsme si určili, že 1+1=2 ne třeba 11. Ovšem pokud by to tak někdo měl, tak to nutně nemusí vést k tomu, že je naše matematika špatná, pouze je jiná, ale procesy můžou zůstat stejné. Viz například binární,šedesátková soustava. Klidně v nich můžeš všechno počítat a nic se nezmění. Klidně si místo plusu můžeš psát srdíčko a nic se nezmění.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Přirozená čísla jsou jednoznačně určena, mají svůj název a označení pomocí číslice. Když k jednomu předmětu přidáme ještě jeden předmět, dostaneme dva předměty. Toto přidávání se určuje znaménkem plus. Ve dvojkové soustavě platí 1+1 = 10,
10 + 1 = 11. Matematické zákony platí všude, a pokud nějací obyvatelé jiné planety jsou na určité technické úrovni, pak by měli danou věc pochopit.


Avatar uživatele
Pokročilý

Zkus na to přijít sám. Vem do každé ruky jablíčko, dej jablíčka k sobě a pak spočítej, jestli jsou 2 nebo 11. Ale je možné, že to platí jen v současnosti.
Ne, teď doopravdy. Kdyby tuto otázku položilo dítě v první třídě, co strávilo docházku vydloubnutím obsahu svého nosu a jeho pozřením, tak bych to možná ještě pochopil. Ale od člověka, který dokáže zapnout internet, založit si účty, prostě ne.


Avatar uživatele
Bronzový

no s těma jablíčkama by to bylo spíš 11 když by 1 představovala jablko :D
(jablko mi symbolizuje ó )

ó + ó = óó :D

matematika má jen určitou soustavu aby výpočty byly kratší :D


Avatar uživatele
Stříbrný

představ si jedničku jako koblížek....
znaménkem plus nevyjadřujeme to, že koblížci sedí vedle sebe, nýbrž vyjadřujeme že koblížci jsou toliko dva... pak si představíš pod dvojkou dva koblížky a nic jiného...kdybychom napsali že 1+1=11, budou si myslet cizozemci že jsme primitivové

matematických soustav máme více, jelikož máme deset prstů, používáme desítkovou soustavu

z příkladu 1+1=2 nelze určit v jaké soustavě počítáme


Avatar uživatele
Stříbrný

1+1=2 (d) je fakt... "1+1=2" je zápis, který jsme se (lidstvo nebo jeho většina) rozhodli používat. "1+1=11" je zápis v tzv. jedničkové soustavě.... Ale nechci vidět, jak někdo tímto způsobem sčítá obyvatele např. 3 největších českých měst.... Pro tyto účely je jakákoli jiná soustava výrazně vhodnější, my používáme desítkovou. matematika nás nic neučí, předpokládám, že neexistuje nějaká přesnější a méně přesná matematická soustava... je to jen nástroj, který umožňuje počítat se symboly namísto skutečných předmětů....

(Př: Rozdělení bojových vozidel mezi AČR a ASR po rozpadu federace... všechna vozidla bychom museli soustředit na jedno místo a po jednom rozdělovat na hromádky... např jedna pro SR a dvě pro ČR.. Se znalostí matematické symboliky to lze spočítat na papíře a pak jen jednotlivým útvarům poslat písemný rozkaz co kam mají převést.)


Avatar uživatele
Pokročilý

Já jako matematik a programátor se nepletu do znalostí lidí s humanitním vzděláním. Prakticky všechny odpovědi nepostihují "jádro pudla". Od vzniku počítačů v různých programovacích jazycích je zavedena transkripce zápisu různých výrazových operací. Tato transkripce (způsob zápisu) musí být jednojednoznačný (toto není chyba, ale matematický termín).
V současnosti se transkripce zápisu matematických výrazů téměř ve všech programovacích jazycích sjednotila.
Výraz 1 + 1 je číselný výraz a výsledkem je 2
Výraz "1" & "1" je znakový výraz a značí "11"
Většina prog. jazyků umožňuje místo "&" použít rovněž "+". Počítač to rozpozná podle formátu prvků výrazu.
Transkripce zápisu výrazů definuje rovněž prioritu a postup zpracování výrazů.
Snaha o komunikaci s mimozemskou civilizací předpokládá s civilizací minimálně stejně vyspělou.jako je naše.
Rovněž nesouhlasím s názorem, že matematika není o absolutní pravdě (snad kromě numerické matematiky).Každá matematická disciplína je vybudovaná v oblasti platnosti bezrozporného axiomatického systému. V této oblasti mají "zákony" (věty) absolutní platnost, jinak by nebyly "zákony".

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.