Kolik již bylo Čechů ve Vesmíru?

Je o tom nějaký věřejný seznam?

Nebo to Nasa drží pod pokličkou a někteří Češi tam létají načerno s ostatními? :)

Chystá se tam někdo? Já bych rád letěl na Mars, až budu v důchodu.

Nejlepší odpověď
annas

Prvním Čechem byl samozřejmě Vladimír Remek, dalším ˇ"Čechem" plyšová figurka Krtečka,.

Jinak 3 američtí astronauté byli českého původu.

„1. James Arthur Lovell, Jr.
Předci Jamese Lovella pocházejí ze západních Čech (Dolní Lukavice nedaleko Plzně), on osobně několikrát navštívil Českou republiku, naposledy v roce 2000.
Jeho jménem je pojmenována planetka (.)Lovell
2. Eugene Andrew Cernan
Prarodiče E.Cernana z otcovy strany, Štefan a Anna Černanovi, pocházeli z Vysoké nad Kysucou (Slovensko), jeho prarodiče z matčiny strany, František a Rozálie Cihlářovi, z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně.
Jménem E.Cernana je pojmenována planetka (12790)Cernan, objevená na Kleti.
3. John Elmer Blaha
Děd Johna Blahy, Antonín Blaha, pocházel z Herálce u Humpolce.
Českou republiku navštívil dvakrát, naposledy v říjnu 2001.
Jeho jménem je pojmenována planetka (22442)Blaha, objevená na Kleti.“

„V symbolické rovině se do vesmíru dostal také český skladatel Antonín Dvořák, jehož symfonii č. 9 „Novosvětskou“ si pouštěl do skafandru Neil Armstrong v roce 1969. Izraelský astronaut Ilan Ramon v roce 2003 vezl raketoplánem Columbia obrázek Petra Ginze Měsíční krajina. A zmíněný Andrew Feustel vzal do vesmíru v roce 2009 také sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické.“

http://www.do­kosmuskrtkem.cz/wor­dpress/?page_id=289

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kosmonauti_%C4%8Des­k%C3%A9ho_p%C5%AF­vodu

Další odpovědi
Emefej

Oficielně jeden, byl tu Rusky Ee Mluvící Ee Kosmonaut. Jestli někdo letěl na černo, netuším.