Complex

Kofola ve verzi bez cukru nekazí zuby díky umělým sladidlům?

Nejlepší odpověď
annas

Četla jem, že se vyrábí kofola, která je slazená přírodní stévií. Ale není to přesně tak.

Výrobce kromě aspartamů a acesulfamů přidává nově stevii. Prý t chuťově to není pravé ořechové.

Nevím. Kofolu nepiji. Názor si může přečíst sv odkazu.
https://www.vy­pito.cz/limona­dy/nova-chut-kofoly-bez-cukru-se-stevii--

Ale je pravda, že stévie prospívá zubům, nevím, zda i v množství, které je v kofole a navíc je doplněné umělými sladidly.

„Stévie sladká má antibakteriální účinky díky obsahu vitaminu C a chlorofylu, které eliminují množení nežádoucích bakterií v dutině ústní. Díky eliminaci těchto bakterií nás stévie chrání před vznikem zubního kazu, omezuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene. Kloktáním stéviového výluhu (žvýkáním lístků) pomáháme léčbě aftů, předcházíme vzniku paradentózy, zánětu dásní a omezujeme zápachu z úst. Doporučujeme občasné kloktání a pravidelného žvýkaní steviových lístků a Vaše dutina ústní bude ve skvělé kondici.“
https://www.mo­jestevie.cz/u­cinky-stevie-2/

Další odpovědi
aliendrone

To bude nějaká blbost! To, že neobsahuje modrá kofča cukr je sice hezké, mnohem podstatnější je ovšem obsah KYSELINY, která nezvratně likviduje (neobnovitelnou) zubní sklovinu!

(BTW – Edisone, nevím co za dryáky běžně piješ, když jejich základem je kys. FOSFOREČNÁ, ale rozhodně s tím přestaň!!! ;) :D :D
A vůbec – Kepler chrápe nebo co? NJN, ZASE nahání děffky nebo co, jinak si neumím vysvětlit, že tě sám neopravil na kys. citronovou!) ;)

mosoj>>> čištění zubů je sice v naprostém pořádku, ale před úbytkem skloviny NEOCHRÁNÍ!

McMerkurion>>> Nedá se modrá kofča? Tyo, tak to raději ani nekoukej na Coca-colu nebo Pepsi – po ochutnání těhle „hnědých vodiček“ bys mohl přijít o rozum, ne-li rovnou o život! ;) :D Mně osobně modrá kofča přijde jako BEST volba z těch „hnědých bez cukru“!

Edison

Nemyslím. Základem colových nápojů je KYSELINA fosforečná (blízká kyselinám v žaludku, takže v žaludku působí spíše jako neutralizátor). A jelikož je to KYSELINA, vliv cukru bych považoval za marginální.

Anikitos

No to nevím, ale umělá sladidla jsou často horší než běžný cukr.

Kepler

To, že existuje jasná závislost mezi kazivostí zubů a konzumací cukru je prokázané. Mnohem větší vliv má ale ústní hygiena. Pokud bychom si to hodně zjednodušili, tak ano, umělá sladidla by problém mohla zmírnit. Ale tvrdit, že po colových nápojích light se nekazí zuby, je přece jenom neobjektivní.

mosoj

Čisti si pravidelně, alespoň 2× denně,. zuby a nemusíš takovýto problém řešit.

Mc Merkurion

… to nevim, ale pít se to nedá …

… @aliendrone: … bez cukru nepiju ani kafe !!! … když to nemá cukr, můžu pít rovnou vodu !!!

Kepler

alien: já ty různé coly moc nepiju, tak se ani moc nezajímám jaké sajrajty v tom jsou. Ať je to citrónka, nebo fosforečná, je to buřt. Jako slabší kyseliny v těch pidikoncentracích rozhodně sklovinu nerozpouští. Já naposledy pil Baccardi é Cola někdy v minulém tisiciletí a rozpustily se přitom jen moje poslední stováky.

aliendrone

No já bych přeci jen měl výhrady. Kyselina fosforečná se opravdu používá k výrobě „kolových“ vodiček v pidikoncentraci (ona je totiž v tomto směru zdravotně o dost závadnější, než kys. citrónová, jablečná, vinná aj. organické kyseliny), nicméně zubař mi tvrdí, že se především časté užívání kys. nápojů/potravin NEJVÍC podepisuje na „přirozené“ likvidaci skloviny (venkoncem tohoto faktu využívají různé „žvejkačkové“ reklamy).

Ony samy o sobě bakterie ústech ti sklovinu nenaruší, dělají to právě jejich metabolické produkty – tyto „slabé“ organické kyseliny. :)

Ovšem H3PO4 NENÍ organická kyselina (jakkoliv je v porovnání např. s H2SO4 nebo HNO3 či HCl úplně nanicózní) a její účinky na sklovinu jsou adekvátně vyšší. (proč, to už nevím, ale ty jsi chemik). Já si už pamatuji jen fakt, že „kolové“ nápoje se díky obsahu kys. fosforečné (jakkoliv mizivému) s úspěchem dají použít třeba na mytí WC (což kys. citrónová zvládá podstatně hůř a kyselou limčou BEZ H3PO4 hajzlík/vodní kámen prostě neumyješ)!

Obsah kyseliny citrónové je v nápojích nesrovnatelně vyšší, než fosforečné (právě citrónovka obvykle „chuťově okyseluje“ nápoj), venkoncem třeba v Kofole je H3PO4 tak malé množství, že se ji výrobce ani neobtěžuje (na rozdíl od kys. citrónové) uvádět ve složení výrobku. ;) :D :D

Tudíž nahradit kys. citrónovou H3PO4 by bylo asi DOST nešťastné. Myslím! ;) :D :D

Edison

Stévii jsem zkusil. Je to pěknej hnus…

Keplere, light neznamená, že to je bez cukru. To jsou různá zera a podobně.

Kepler

Myslím, že jsou to dvě různá označení pro totéž. Co je potom Light?

Edison

Tam je jen snížen obsah cukru a některých dalších látek… zcela bezcukrový se to pít nedá vůbec, tak se to doslazuje těma srajdama.