bolak

Kdybyste byli soudcem, odsoudili byste tohoto člověka…

hypotetický případ – chlap srazí kluka autem (ten zemře), vzápětí nabourá do sloupu a utrpí zranení v jehož důsledku ztratí paměť (nevratně). Po roce stane před soudem, mezitím ale začne novej život, je to naprosto jiná osobnost, navíc nemá předchozí vzpomínky, tudíž si ani není vědom, že by se něčeho dopustil (respektive ví z doslechu ale sám si to nepamatuje). Necítí se vinen, nemá špatné svědomí protože podle něj to co se stalo spáchala naprosto odlišná osoba se kterou tento člověk nemá už nic společného, tedy krom těla… odsoudili byste ho? odsoudili byste tělo?

Nejlepší odpověď
Deli

Ano, ten člověk je vinen, pokud nehodu zavinil. Jeho zranění a amnézie může být polehčující okolností.

Další odpovědi
zl@tk@

Samozřejmě. Nehodu spáchal jako příčetný, tudíž se na něho nevstahuje žádné omezení z hlediska zdravotního. Pochopitelně by do toho byli zapojeni i soudní znalci.