mosoj

Kdo z vás zažil dobu bez elektřiny ?

Pokud ano, jak se vám tehdy žilo a jak jste si krátili dlouhé zimní večery.
Doplňuji:
Já ano v roce 1954 – 56 jsem bydlel ve vesnici kde elektrika nebyla.

Nejlepší odpověď
kropitko

No já jsem to zažila jednou, no a jen týden. Už je to pár let. Půjčili jsme si od kamaráda na týden chatu na horách,, neřekl, že nemá zavedený proud. Dětem tehdy bylo tak cca 4–7 let. Musím přiznat, že to bylo náročné, stále nechtěly pochopit, že není televize, video a ani rádio. Za světla to šlo, to jsme byli skoro pořád venku, ale ty večery,,,,dost síla. Ale je to jen o zvyku,,člověk by si zvyknul, tedy já aspoň ano, chvilku by to asi trvalo.

Další odpovědi
Elk

Já teda ne, ale maka vyprávěla vzpomíná si na to, jak se u nich ve vesnici instalovala elektřina a když se otočilo vypínačem, tak tam bylo moře světla. Pouštělo se to jenom na chvíli – to je vzácnost, ta žárovka. Jinak stále svítili petrolejkami. Ještě když jsem tam jezdil já jako dítě, tak i rádio se pouštělo zřídka a hlavně, když bylo něco náboženského, nebo děda jako drobný zemědělec poslouchal zprávy o počasí. I na tyhle doby si rád vzpomínám, měli jsme k sobě skutečně blíž a taky jsme spoustu času trávili se zvířaty a v přírodě. Inu, to je daň za pokrok.

anonym

Kolik stoletých lítá po Netu?

mosoj

V roce 1954 jsme jako kluci se sešli u jednoho sedláka který vlastnil radiopřijimač na baterie ( elektronkový) a celá ves u něj poslouchala reportáže z mistroství světa v hokeji v Praze.
Takový elektronkový radiopřijímač se napájel dvěma zdroji. Tzv. anodovou baterií. Tenkrát se vyráběla 90 V nebo 120 V. A žhavení elektronek bylo prováděnu z akumulátoru jako byl v autě ( o něco menším samozřejmě).

A některé obce a osady to takhle řešily až do toho roku 1960.

Velcí sedláci měli benzínové motory na pohon zemědělských strojů.

Ještě jednou jsem podobnou situaci zažil v roce 1958 když otec koupil do místní školy první televizi a celá ves chodila na televizi jako do kina.

led

Ľudia mali vtedy k sebe bližšie.
Pamätám si prvý televízor v dome, keď sa pustil, boli sme okolo neho všetci susedia, deti aj dospelí.