Dr. Darko

Kdo vlastní ČNB? Komu jde zisk z úroků, co zaplatí stát?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Dvě naprosto nesouvisející otázky:

  1. ČNB nepatří nikomu, jde o instituci založenou přímo v Ústavě, stejně jako třeba Nejvyšší kontrolní úřad
  2. stát platí úroky ze státního dluhu svým věřitelům, v praxi držitelům státních dluhopisů (v ČR si státní dluhopisy v současnosti mohou koupit i občané)

Další odpovědi
Kepler

Každá instituce má svého vlastníka. V případě ČNB je to stát. Úkolem ČNB je řídit finanční politiku státu, jako nejpovolanější organizace. Zisk z úroků apod. je nepodstatné.

Emefej

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/komu-patri-cnb-potazmo-papirky-a-plisky-ji-emitovane