aliendrone

KOMU patří ČNB (potažmo papírky a plíšky jí emitované)?

Je definována jako „právnická osoba veřejného práva“, nicméně KDO je její majitel? Akciovky mají akcionáře, eseročka společníky atd., ale KDO má nad ČNB (resp. nad její bankovní radou) REÁLNOU kontrolu? Nebo si prostě hoši dělají co chtějí, tuhle nám zvednou úrokové sazby, támhle nám trošku devalvují – vše dle vlastního uvážení, aniž by mohl kdokoliv a jakkoliv významně proti tomu zasáhnout? (nenechte se oklamat čl. 10 v §6 v zákoně o ČNB, prezident sice jmenuje členy bankovní rady, ale odvolat už je sám NEMŮŽE, potřeboval by k tomu podpis předsedy vlády a ani to nemusí stačit > https://jinepra­vo.blogspot.com/2009/05­/odvolat-neodvolat-odvolat-neodvolat.html ) V ČÍ prospěch „usměrňuje“ svými obchody situaci na našem finančním trhu a potažmo CELÉ HOSPODÁŘSTVÍ v Česku? A KDO to KONTROLUJE? ;) :D :D

(nejapné odpovědi ve stylu „činí tak ve veřejném zájmu“ prosím nevkládejte)

Nejlepší odpověď
Hufnágl

Nevím, jestli má odpověď formou odkazu je japná či nejapná, ale zdá se, že v odkaze je vše popsané.

Zdroj: https://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/poznamka/ko­mu-patri-cnb

Další odpovědi
Edison

No přece patří státu. A právě, že patří státu se projevuje tím, že nepatří prezidentovi, nepatří vládě, nepatří padlamentu… Ale státu. Proto ji nemůže jednotlivý subjekt nijak ovlivnit a dohromady se nikdy nemohou subjekty dohodnout. Z principu.

Pepa25

Úplně stejná je otázka „Komu patří Ústavní soud ČR?“ nebo „Komu patří Nejvyšší kontrolní úřad?“ Je to prostě instituce zřízená ústavou, která nikomu nepatří – že se vám to nelíbí, na tom nic nezmění …

Kdo ji kontroluje? Poslanecká sněmovna – v zákoně si můžete najít hned několik zpráv, které ČNB musí PSP předkládat.

Jsou v rozhování nezávislí? ANO, to je princip jejich fungování – pokud by „pekli s vládou“, tak by to mohlo udělat dost problémů. Např. v USA má Fed povinnost podporovat hosp. růst (nejen bojovat s ingfalcí), Trump na ně útočí, ale stejně si udržují nezávislost aby je trh akceptoval.

Je bankovní rada neodvolatelná? Uvedený blog je teoretická spekulace (podobně jako odvolávání prezidenta). Pokud by nastal problém, tak by ČNB přišla především o důvěryhosnot na finančním trhu, což by byl větší problém, než jak odvolat někoho z jejího vedení …

zjentek

No a zase se dostáváme k iluminátům. Ona totiž NIKAM JINAM podobná otázka ani NEVEDE! Než na ten váš RÁDOBY dokonalý systém vy přijdete, tak já mám TAKE FUSY! D;D;D;

aliendrone

zjentek>>> Nechci zacházet až tak daleko, jednoduše proto, že o tom reálném pozadí jedinci jako my 2 víme kulový a můžeme se jen kryptokonspiračně dohadovat. (a jak víš, kecy a dohady nemají cenu) Chci jen poukázat na ZŘEJMÝ a NEODDISKUTOVATELNÝ FAKT. Jak vidíš, i tohle je pro mnohé „víc než dost“ na vstřebání. Ale ono to prostě asi tak nějak musí být, možná z nějakých mně neznámých sociologických zákonitostí. Lidé věří tomu, že „si vládnou sami“ (demokracie – PCHE!) a vůbec kdečemu. Považuji za téměř jisté, že „nějaká odpověď“ MUSÍ být, jen zkrátka nejsem dost chytrý na to, abych na ni přišel sám. (o faktické nemožnosti získat relevantní informace NUTNÉ k vyřešení nemluvě). :( :( :(

zjentek

Podle mýho je TO MNOHEM HORŠÍ – lidé si ani nemyslí, že si vládnou sami. Lidé jsou přesvědčeni, že v případě vybočení ze zajetých kolejí přijde NĚKDO, kdo je nahodí z5 na kolej.

Nerad bych zrovna tebe nějak zklamal, bo tě mám rád, ale… Napadlo tě, že žádná odpověď vlastně není? );

Co se vývoje člověka týká, jeho vrozených schopností a toho, co často MUSÍ předvádět a jakým způsobem „se vyvíjí“… raději jsem si jeho předpovědi přestal plést s odpovědí kdysi dávno. (;

zjentek

A teď se to projevuje třeba v souvislosti s koronavirem. Ježiši, ti lidé SKUTEČNĚ ČEKAJÍ, že mezi ně a pandemii se POSTAVÍ NĚKDO. Pořád někoho prosí o nápravu, hledajíc pravého viníka… Bože… Vlastně ani nevěří (nevědí, neuvědomují si), že čekají jen na to, až se vše od přírody (OD PŘÍRODY!!!) zase zlepší. Celoživotně čekají, že si zlepší profil, že dostanou lepší ohodnocení… A tohle jim má zajistit kdo?

Jen si užiji svůj „krátký kousíček nádhery“ kdekoli v přírodě, dokud smysly pracují. No a po celou tu dobu si ji nijak neznechutím, neznečistím. Tohle je pro mne mou odpovědí. Žádnou jinou nevidím a ani nevěřím, že „nějaká jiná“ by byla ŽIVOTASCHOPNÁ.

aliendrone

Hufnágl>>> Jsem MOC potěšen, že se našel někdo, kdo se alespoň ZAMYSLEL nad problémem, gratuluji ke snaze o samostatné myšlení/jednání. Papoušků s bezmyšlenkovitým přístupem se najde vždycky dost. A přitom to je (peníze) TAK ZÁSADNÍ věc v našich životech, že mi zkrátka hlava nebere, proč to nikoho „vlastně nezajímá“. Pro mne osobně to byl jeden z nejhorších „posametových okamžiků prozření“, když jsem si zplna uvědomil důsledky tohoto faktu. Jen tak dál chlape! :)

aliendrone

Pepa25>>> Co se mně líbí nebo ne NENÍ předmětem dotazu, ten je snad jasný. Instituce jako „Ústavní soud“ se s ČNB NEDÁ srovnávat.

  1. Nemá smysl BEZ rozmyslu papouškovat, aniž by se to skutečně domyslelo. Fakt, že ČNB podává „hlášení o své činnosti“ NENÍ žádná forma kontroly. ČNB prostě řekne: „udělali jsme tohle a tamto“ a parlament může leda tak držet hubu a krok. TOHLE je podstata „parlamentní kontroly“ nad ČNB. (BTW – o tom, že FED je SOUKROMÁ instituce a jak funguje je na internetu dostatek podkladů)

To bych mohl říci – protože podávám hlášení o tom kde se nacházím (díky svému mobilu), tak můj mobil patří… prostě MNĚ NE. Stejně tak soudobé auto – je moje NEBO NE? TAKÉ komunikuje s centrálou (podává hlášení) a dokonce mi zavolá záchranku v případě nehody. NO A?
Jenže na rozdíl od mobilu, auta a dalších věcí, které „podávají hlášení“ je tu ZÁSADNÍ fakt – na auto mám papír (techničák, doklad o zaplacení atd.), které tvrdí, že jde o MOJE věci. A navíc s nimi mohu manipulovat JAK CHCI. Auro jede tam, kam chci JÁ, nikoliv tam, kam chce auto. KDE je „papír“ na kterém je psáno, že ČNB patří Česku? Jak ČR ovlivňuje chod ČNB? NIKDE a NIJAK! :D :D :D

To, že ČNB milostivě „sdělí parlamentu“ cosi o své činnosti formou „ber nebo nech být, mně je to putna, stejně s tím NIC neuděláš“ NENÍ REÁLNÁ kontrola, i když ti to možná tak připadá. To už bys mohol považovat Mnichov 1938 za AKTIVNÍ úspěch tehdejší Československé diplomacie, doufám, že víš CO a JAK jsme si tenkrát v mnichově vyjednali. ;) :D :D

  1. Teorie sem, teorie tam. Postup k odvolání prezidenta je STEJNĚ jasný, jakou u guvernéra ČNB. ROZDÍL je v tom, že na rozdíl od guvernéra ČNB LZE prezidenta odvolat „vlastními silami“ (Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt) a NIKDO další do toho nemá co kecat. TOHLE je ZÁSADNÍ rozdíl, protože pokud se guvernér ČNB odvolá proti případnému uvolnění z funkce (prezidentem A ZÁROVEŇ předsedou vlády – to je o DOST těžší, než jmenování) na „vyšší instanci“ (Evropský soudní dvůr), tak ČR může leda tak sklapnout kufry a salutovat „poslušně přijímám Vaše rozhodnutí“ ať již bude jakékoliv!

ŽÁDNÉ vlastní prostředky či cesty jak VLASTNÍ vůli prosadit vůči ČNB Česká republika nad „svoji bankou“ NEMÁ. Něco takového prostě POPÍRÁ logiku formality zvané „vlastnictví“. :D :D :D

Je to STEJNÉ, jako „mít auto“, o kterém s konečnou platností NEROZHODUJEŠ kam bude jezdit, koho vozit, jak se bude dělat na něm údržba, vlastně NEMÁŠ právo ani ceknout o tom, co auto bude nebo nebude dělat, ale přesto „bude tvoje“. Hele, takových aut znám. VŠECHNA mají jedno společné – NEJSOU MOJE! Ukaž mi takové auto (s výše popsanými charakteristikami), které by splňovalo podmínku, že „je tvoje“? ;) :D :D

Pepo25, neřešíme DŮSLEDKY případného pokusu o odvolání guvernéra ČNB, to si ŽÁDNÁ vláda + prezident ČR NETROUFNE, prostě proto, že i případný pokus o získání byť jen pranepatrného vlivu Česka na „svoji“ ČNB by dopadl STEJNĚ jako v Maďarsku, když chtěl Orbán udělat totéž! To je na mnohem HLUBŠÍ rozbor, jak jsem už předeslal v komentáři McMerkurionovi.

A na závěr – srovnávat ČNB s Ústavním soudem je ZCELA MIMO MÍSU. Ústavní soud NEMÁ žádný majetek, neprovádí žádné „vlastní obchody“ a i ten nejposlednější erárem obdržený špendlík na kancelářském stole třebas samotného jeho předsedy JE MAJETKEM Českého státu. Ústavní soud si ani nemůže „vymýšlet vlastní zákony“, může se leda tak vyjádřit ke stávajícím a pokud ČR (obě sněmovny) se shodnou na zavedení nějakého ústavního zákona, nezbyde ÚS, než jej AKCEPTOVAT. (zato ČNB si tiskne bankovky dle vlastního uvážení, určuje sílu měny atd.) ČR teoreticky MŮŽE vlastními silami bez ohledu na to, co chce „někdo jiný, někde jinde“ odvolat i soudce ÚS, ale u guvernéra ČNB to NELZE ani teoreticky, pokud nebude „vůle shora“, tedy mimo ČR! Jestli tento ZÁSADNÍ rozdíl mezi těmito institucemi nevidíš (podle mne spíše NECHCEŠ vidět), pak se není o čem dále bavit. Vůbec nechápou, jak ti mohlo něco TAK ZÁSADNÍHo uniknout. ;) :)

aliendrone

Edison>>> KDE je konkrétně psáno, oznámeno či jinak ustanoveno, že ČNB „patří státu“? BTW – za stát mluví vláda a vláda (a ani nikdo jiný) NEMÁ co kecat do toho, co si dělá ČNB. ;) :D :D

Mc Merkurion

… já bych řekl, že už přímo v názvu: Česká národní banka
.
… NB je ústřední (centrální) bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb. (pdf, 233 kB), o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími právními předpisy. Je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. ČNB vykonává svoji činnost prostřednictvím ústředí v Praze a mimopražských pracovišť v Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě. S vlastním majetkem, včetně devizových rezerv, hospodaří ČNB s odbornou péčí. Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona. zdroj: https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/

aliendrone

McMerkurion>>> Ježiš, já znám firem (právnických osob), které mají v názvu „český/á/é“ nebo „pražský/á/é“ a stát (nebo Praha) v nich NEMÁ ani vidnru podílu.

No, já ten zákon o ČNB četl, neboj. Vím co ČNB dělá. :) Zanechme keců o tom, že „svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb. (pdf, 233 kB), o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími právními předpisy…“, které REÁLNĚ říkají, že si ČNB dělá co chce, jak chce a NIKDO nemá právo jí do toho kecat. (však si to přečti sám) NEBO " Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona blablabla…„, který JASNĚ říká, že JEDINÉ, co lze udělat je odvolat člena bankovní rady (ale na to už sám prezident nestačí, musí souhlasit i premiér) a ani to nemusí vést k jeho odvolání (viz odkaz v otázce). Takže situaci shrnu – prezident, vláda ani parlament NEMAJÍ žádnou REÁLNOU moc nad ČNB. A pokud to nebude "vůle shora“, tak ani nedokáží odvolat guvernéra/člena rady, i kdyby sebevíce a společně chtěli! :D :D :D

Hele, třeba u akciovky má i ten nejposlednější držitel jediné akcie určitou pravomoc nad akciovkou (viz valná hromada), rozhoduje samozřejmě majoritní vlastník. Jenže u ČNB NIKDO nemůže něco nařídit, zakázat – prostě NIC! ČNB si dělá co chce, kdy chce a jak chce. Obchoduje si podle svého uvážení a nikdo nemá právo jí do toho kecat. Když ČNB řekne, že od zítřka bude 1€ za 500000Kč, NIKDO v celé ČR s tím nepohne a VŠICHNI se můžeme se svými úsporami a vklady jít vyfotit! (Je to jen příklad, ne že by to udělala, ale teoreticky MŮŽE! Proč to neudělá je ovšem na mnohem hlubší rozbor, většina lidí si neuvědomuje ani ten nejelemetárnější fakt, ale tak už to chodí.)

Vlastní ČNB Českou republiku? Je to snad nějaký samostatný stát s výsadami ne nepodobnými těm diplomatickým? (Je totiž NAD vší pravomocí vlády, prezidenta i parlamenu)

Jisté je, že Česká republika ČNB NEVLASTNÍ, nemá ani faktické právo jí do čehokoliv kecat (ministr financí má právo zúčasnit se jednání bankovní rady , ale POUZE s PORADNÍM hlasem [což v praxi znamená, že blafat může co chce, ale na to co říká nějaký ministr financí kálí Bílý Tesák]), natož cokoliv nařídit. Takže znovu – KOMU patří ČNB? ;) :D

Edison

Tys to totiž vůbec nepochopil. Česká republika jí samozřejmě může kecat do všeho. Problém je v tom, kdo to konkrétně udělá, protože stát není jeden orgán, ale celý soubor orgánů. Mimo jiné jedním z nich je třeba armáda. To by se pak vidělo, kdo ČNB vlastní.

aliendrone

Edison>>> Dobrá, KTERÝ státníá orgán tedy tu pravomoc „do toho kecat“ MÁ? U armády je to jasné – tam je nejvyšším činitelem prezident republiky. Alu u ČNB? ;) :D :D

Mc Merkurion

… ale od toho je přeci demokracie, něco vytvoříš, platíš, ale kecat jim do toho nesmíš, jsou nezávislí, jako neziskovky a ekoteroristi, například Děti Země, platíš jim, a oni ti za to ještě hážou klacky pod nohy …