Kepler

Kdo vlastně řídí ČR?

Soudy prohlašují, že některá anti-covid opatření vlády byla neústavní a protiprávní nebo nařizují premiérovi, aby se omluvil Pirátům…
Jsem z toho tak nějak vedle sebe. https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/babis-se-ma-omluvit-senatorovi-za-piraty-rekl-o-nem-ze-je-psychopat-a-udavac-167182#dop_ab­_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=zpra­vy.sznhp.box&dop_req­_id=IR9AmbMUtEv-202106140037&­dop_id=167182&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nejlepší odpověď
aliendrone

Přijmi jako bernou minci, že podle papíru náš stát má jako vrchol exekutivy vládu (viz tragikomediální „dělení moci“ na výkonnou, zákonodárnou a soudní). Tohle přeci píší v kdejakých novinách. ;) :D :D

Další odpovědi
Pepa25

Politici – a jejich největší úlety korigují soudy.

Rokio

V Česku mà hodně moci premiér. Mnohem více než prezident.

elkon

Nečti Seznam a ušetříš si nervy.

Ametyst

Přece Brusel. Ten se bohužel snaží řídit i nezávislou Velkou Británii.

Reganois

Moment, aby nedošlo k dezinterpretaci práce soudu – soud rozhodl ve propspěch jedné strany, jejíž stížnost posoudil. Soud sám o sobě nic neřídí, jen kontroluje fair-play průběh ve společnosti. Ani premiér si nemůže dělat co chce a za své projevy nese odpovědnost.

UPhelp

Správně říkáš, že je to řízení (a nikoli vedení) společností. Čili diktování. Řídí ho premiér, vláda, parlament, (tzv. nezávislé) soudy a prezident. Výkonná, zákonodárná a soudní moc (chaos při jejich dělení, výkonu, při postupování… efektivitu a prospěch společnosti nenajdeš). Jednotlivé typy moci si jestě navíc dělí několik lidí/orgánů mezi sebou.
Dělba moci kámo, naprosto neefektivní systém státu/vlády a to jenom z blbých obav, aby se té moci nezneužilo (děkujeme Montesquieu a starý ŘÍme). Ty se ptáš nejspíš hlavně na výkonou moc, protože to představuje vládu (což není premiér, ale vláda, který je hlavním představeným vlády. Premiér může „rozhodovat,“ pokud se dohodne s vládou, s prezidentem… omezuje ho parlament, který taky může všeschno, stejně jako soudy a zákony a jejich výklad tomu dodávají třešničku. Premiér má hodně moci a zároveň nemá žádnou, obzvlášť, když se ostatní rozhodnou tu jeho moc blokovat).
Někteří mají ve své působnosti v podstatě neomezenou moc (soud, parlament), jiní de facto neřídí nic, protože můžou rozhodovat jen na základě konsensů (ale i tak, když se shodnou nebo si zařídí nějaké vyjímky si mohou dělat, co jen chtějí).
Soudy „nezávisle“ dohlížejí nad vším a nade všemi, můžou rozhodovat o čemkoli. Nikdo je nekontroluje, nedohlíží (jen oni sami nad sebou, protože mají šefové soudy, které soudí nižší soudy 😂)..... Vládní moc/hlava státu vždy v historii představovala výkonou moc, ale i zákonodárnou a soudní (i když třeba v omezenější míře). Nelze je oddělit, všechny představují, ne státní moc, ale doslova vládní moc – rozhodovat/vládnout znamená i soudit nebo upravovat/vydávat zákony (do jisté míry). Tyto moci se oddělují, tak do detailu a chaoticky, že už ani neví, jak fungují, co představují a co přesně mají dělat. Když jsou na sobě nezávislé (což někdy ani není úplně pravda), tak postrádají nadhled a ten vyšší celek, který představuje perspektivitu. Vidí to jen ze své strany (na úkor těch jiných stran), ale ony nemůžou fungovat bez sebe, protože i když se je snaží dělati, jedna závisí na druhé (a jejich dělení omezuje všechno – i reformy, i důležitá rozhodnutí, i spravedlnost, efektivitu. Nemůžeme na nkteré vlády nadávat a nařknout je z nečinnosti, když oni mají vlastně svázané ruce tou dělbou moci a nic nezmůžou a když se o něco někdo snaží všichni a všechno se na ně sesype. Veškerá dělba moci s jejich institucemi/orgány a lidmi).
A není to o institucích, ale o lidech (jak se za posledních 200 let snaží všechno hodit na „demokratické“ instituce, aby všechny zbavili zodpovědnosti, tváře atd. atd Ze všech dělají pouhé zástupce, vykonavatele, lidi, kteří se střídají, sami o sboě často nic neznamenají, jen jsou částečkem jedné celé instituce…).
Říká se tomu chaos.

Hlavně nezapoměn, že „zdrojem veškeré moci je lid.“ 😂😂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

UPhelp

Jistě pane premiére ti to objasní. „Kdo to tedy řídí:" https://www.y­outube.com/wat­ch?v=y3oImm-yQvE