Kelt

Kdo to jsou nebo byli baráčníci a jaké byly jejich funkce, úloha, důležitost?

Koukám na film „Jak se krade milion“ a tam se z hlášení z reproduktoru ozývá, že zvou baráčníky. Ve Švejkovi hraje Jaroslav Vojta krátkou roli a říká: „Pane, já jsem předseda baráčníků, měli jsme řízky… Počkejte až dohrají Hej Slované A jsem tady.“ Ve vězení. Ale přiznám se, že nevím, kdo to byli baráčníci. Souvisí to nějak s domem – barák? Děkuji za obohacení.

Nejlepší odpověď
annas

Jinak Ottův slovník uvádí, stejně i odpověď v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byl-rozdil-mezi-domkarem-a-chalupnikem-dekuji

Rozdíl mezi chalupníkem a baráčníkem

1. "Ohalnpnik sluje u nás usedlík, mající cha- lupu a nejvýše 20 korců polí výsevku na roz-
díl od sedláka, který má statek a více polí,

DOMKÁŘ , též BARÁČNÍK ,vlastník domku, chalupy na vsi, obyčejně bez polí, nanejvýš se zahradou,

https://archi­ve.org/stream/ot­tvslovnknauni05ot­togoog/ottvslov­nknauni05otto­goog_djvu.txt

2. Historie baráčníků
"!Baráčníci vznikli v letech sedmdesátých, pro které bylo typické besedování občanů již ne na velkých shromážděních, ale spíše v malých takzvaných stolních společnostech. Odtud vzešli baráčníci.

Baráčnici sami uvádějí tři hlavní důvody, proč si zvolili pro svůj spolek právě tento název:

  1. podle nich se jednalo o slovo ryze české.. Ve svých interpretacích se dopouští chybné charakteristiky, neboť v Etymologickém slovníku jazyka českého slovo „ barák skrze fr. ze špan. Barraca= zatímní bouda, zvl. vojenská, barabizna (lid, expr.), p. barak, něm. Barracke…..Dnes lid. označení domu vůbec.
  2. Jedním z dalších důvodů je, že z malých baráčků vzešli naši národní buditelé; baráčky vzbuzují dojem spořádaného venkova, kde je vše čisté a nezkažené a kde, na rozdíl od pogermánštěného městského prostředí, český duch i v těžkých podmínkách přežíval a rozvíjel se

Tato myšlenka odpovídala zcela duchu doby, vždyť „Jestliže je národ založen na jazyce a jestliže je venkovský lid uchovatelem tohoto jazyka, pak je nutno pečovat o povznesení tohoto lidu …“ Opět se zde ve svém vysvětlení baráčníci rozcházejí tentokrát s dobou svého vzniku 1873 a zrozením myšlenky osvícenství

3. Místo, z,pravidla hostinec, byl označován též “baráček,” a stal se symbolem českého baráčnictva. Záhy byl přetvořen v obrázek idylické české chaloupky obklopené přírodou. Tady je asi také ta rezonance s dobovým cítěním. Vždyť národopisná expozice Česká chalupa na Zemské Jubilejní výstavě měla velký ohlas „ Každý českou chalupu hledá, každý ji chce vidět,každý se chce pokochat pohledem na kus toho českého venkova. Jest to místo blízké srdci českému.“ Vznik obce baráčnické spadá právě do této dekády,” kdy se česká chalupa stávala novým národním symbolem”.4pravidla hostinec " atd.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:U_KGfCHoT­fQJ:https://dspa­ce.cuni.cz/bit­stream/handle/20­.500.11956/79340­/DPTX_2015_2_11210_0_3434

1Univerzita Karlova
Filozofická fak
Diplomová práce Tradice baráčníků
Tereza Gošová
Praha 2016

Další odpovědi
Kepler

Taky jsem to nevěděl, ale tetka Wiki ví:
Vlastenecko-dobročinná obec baráčnická, či obecně v Čechách nazývaní Baráčníci, jsou společenskou organizací vzniklou roku 1873, která dodnes lpí na dodržování staročeských zvyků.

df

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1102732990-folklorika/218562260­800004-baracnici/

Dokument s Miroslavem Táborským, který byl donedávna mým oblíbeným hercem. Dokud jsem nezjistil, že má IQ tykve.

dubraro

Baráčník je označení pro vlastníka menšího stavení (domku či baráku). Patřil k nejmenším majitelům nemovitosti na vesnici, neměl pole, pouze zahradu kolem domku.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bar%C3%A1%C4%8Dn%C3%ADk

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.