Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 21.červen 12:31

Jinak Ottův slovník uvádí, stejně i odpověď v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byl-rozdil-mezi-domkarem-a-chalupnikem-dekuji

1. "Ohalnpnik sluje u nás usedlík, mající cha-
lupu a nejvýše 20 korců polí výsevku na roz-
díl od sedláka, který má statek a více polí,

Domkář , též baráčník,vlastník domku, chalupy na vsi, obyčejně bez polí, nanejvýš se zahradou

https://archi­ve.org/stream/ot­tvslovnknauni05ot­togoog/ottvslov­nknauni05otto­goog_djvu.txt

2. Historie baráčníků – tito baráčníci ale nesouvisí s tím, že vlastní dům.
"!O Baráčnících se často hovoří v čase minulém. Baráčníci v České republice nevymřeli a udržují své obce dodnes i když české baráčnictví překročilo v roce 2009 již 135 let své existence.

Lidé si často mylně vysvětlují pojem „Baráčník“. Myslí si, že „Baráčníci“ patřili mezi nejnuznější vrstvy obyvatel nebo majitele nuzných baráčků. Dodnes se lidé domnívají, že pokud by chtěli vstoupit do obce, musí být vlastníky nemovitosti. Nebylo a není tomu tak a chtěli bychom podat krátké vysvětlení, jak vznikl název „Baráčníci“.

Baráčnické obce vznikly ze stolních společností, které se scházely v 70. letech 19. století. První taková stolní společnost byla založena v Kolíně roku 1874 a odtud byla tato myšlenka přenesena do Prahy, kde byly zakládány další společnosti. Postupně se pak šířila baráčnická myšlenka i na český venkov." atd.

https://www.lomnice-nl.cz/mesto/spolky-sdruzeni/baracnicka-obec/vlastenecka-sdruzena-obec-baracniku/

Takže není baráčník, majitel baráku, totéž jak člen baráčnické obce.

„V dnešní době čítá členská základna českých "Baráčníků“ okolo 9000 členů. Podle regulí českého baráčnictva je hlavním úkolem spolku prohlubovat lásku k vlasti, pěstovat staročeské obyčeje a zvyky, udržovat národní kroje a zakládat a udržovat zájmové taneční, pěvecké a divadelní soubory a šířit baráčnické ideje.ů atd. "

https://www.lomnice-nl.cz/mesto/spolky-sdruzeni/baracnicka-obec/vlastenecka-sdruzena-obec-baracniku/

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 21.červen 13:32

Jinak Ottův slovník uvádí, stejně i odpověď v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byl-rozdil-mezi-domkarem-a-chalupnikem-dekuji

Rozdíl mezi chalupníkem a baráčníkem

1. "Ohalnpnik sluje u nás usedlík, mající cha- lupu a nejvýše 20 korců polí výsevku na roz-
díl od sedláka, který má statek a více polí,

DOMKÁŘ , též BARÁČNÍK ,vlastník domku, chalupy na vsi, obyčejně bez polí, nanejvýš se zahradou,

https://archi­ve.org/stream/ot­tvslovnknauni05ot­togoog/ottvslov­nknauni05otto­goog_djvu.txt

2. Historie baráčníků
"!Baráčníci vznikli v letech sedmdesátých, pro které bylo typické besedování občanů již ne na velkých shromážděních, ale spíše v malých takzvaných stolních společnostech. Odtud vzešli baráčníci.

Baráčnici sami uvádějí tři hlavní důvody, proč si zvolili pro svůj spolek právě tento název:

  1. podle nich se jednalo o slovo ryze české.. Ve svých interpretacích se dopouští chybné charakteristiky, neboť v Etymologickém slovníku jazyka českého slovo „ barák skrze fr. ze špan. Barraca= zatímní bouda, zvl. vojenská, barabizna (lid, expr.), p. barak, něm. Barracke…..Dnes lid. označení domu vůbec.
  2. Jedním z dalších důvodů je, že z malých baráčků vzešli naši národní buditelé; baráčky vzbuzují dojem spořádaného venkova, kde je vše čisté a nezkažené a kde, na rozdíl od pogermánštěného městského prostředí, český duch i v těžkých podmínkách přežíval a rozvíjel se

Tato myšlenka odpovídala zcela duchu doby, vždyť „Jestliže je národ založen na jazyce a jestliže je venkovský lid uchovatelem tohoto jazyka, pak je nutno pečovat o povznesení tohoto lidu …“ Opět se zde ve svém vysvětlení baráčníci rozcházejí tentokrát s dobou svého vzniku 1873 a zrozením myšlenky osvícenství

3. Místo, z,pravidla hostinec, byl označován též “baráček,” a stal se symbolem českého baráčnictva. Záhy byl přetvořen v obrázek idylické české chaloupky obklopené přírodou. Tady je asi také ta rezonance s dobovým cítěním. Vždyť národopisná expozice Česká chalupa na Zemské Jubilejní výstavě měla velký ohlas „ Každý českou chalupu hledá, každý ji chce vidět,každý se chce pokochat pohledem na kus toho českého venkova. Jest to místo blízké srdci českému.“ Vznik obce baráčnické spadá právě do této dekády,” kdy se česká chalupa stávala novým národním symbolem”.4pravidla hostinec " atd.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:U_KGfCHoT­fQJ:https://dspa­ce.cuni.cz/bit­stream/handle/20­.500.11956/79340­/DPTX_2015_2_11210_0_3434

1Univerzita Karlova
Filozofická fak
Diplomová práce Tradice baráčníků
Tereza Gošová
Praha 2016