autacek

Kdo rozhoduje o tom, co je to náboženský symbol?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná, náboženský symbol je velmi široký pojem. V různých náboženstvích se od sebe liší.. Dnes už mnoho náboženských symbolů nevzniká, šířily se s rozvojem křesťanství. .

Přece už 12. století žije v našich zemi křesťanství, i když ne již tak intenzivně.
Vzdělanci už od raného středověku byli křesťanští
Bible byla zdrojem vzdělanosti, Psaný jazyk rovněž sloužil křesťanství. Před příchodem Konstantina a Metoděje se písemné památky nezachovaly.

Lidé reagovali na určité podněty, protože jazyk je živý organismus, vyvíjel se již od samého počátku, lidé získávali určité zkušenosti, které jistým způsobem vysvětlovali v náznacích. Teprve později se zjistilo, že některé vycházely z bible. Někdy to bylo i naopak.

Všechny symboly se nedají zakázat. Samozřejmě jen ty, které nějak narušují třeba výchovu, soužití atd. Kříž mohou nosit křesťané i ateisté jako ozdobu.

Třeba Kristova léta, kapka v moři, o zuby ozbrojen, obětní beránek atd. – někteří ani nevědí, že je to symbol z bible., i když se stále objevují, protože jsou jasné a výstižné.

Přece ten, kdo chce porozumět uvedeným výrazům, dokonce proletářské poezii, musí znát náboženské symboly, tedy jim rozumět, protože básníci je zesvětštili.

Znalci historie vědí, co patří k náboženským symbolům. Proto třeba zakázali reklamu, kde se nevhodně objevila Marie a Ježíš.

Jakl můžete slyšet nebo číst, v poslední době některé státy zakazují viditelné náboženské symboly. V poslední době se to týká spíš muslimských symbolů.

Ale kdysi bývali i ve školních třídách kříže, samozřejmě v době vlády KSČ se musely sundat, Proč? Protože byl známý význam kříže, tedy víry v Boha, Ježíše,. v život na nebi atd. Rozhodl stát, někde jsem četla, že také jeden stát zakazuje kříže.

Náboženské symboly existují, patří k historii; stejně jako u jiných symbolů platí,, pokud nějak neohrožují jiné svým negativním zneužitím, lze je nosit.

Často zakazují mnozí symboly z neznalosti.

„Co je dobro? Znalost věci. Co je zlo? Neznalost věci.“ — Seneca,

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/273488-seneca-co-je-dobro-znalost-veci-co-je-zlo-neznalost-ve/

Další odpovědi
Edison

Církev.

DoTazatel

Je to dáno vývojem toho náboženství. Co začnou jeho členové používat, co si oblíbí a ono se to pak rozšíří a ustálí.
Vezmou něco, co má nějakou symbolickou spojitost s jejich náboženstvím, s nějakou (populární) událostí nebo osobou v tom náboženství.